Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Zlato včera zdolalo další rekord

Česko

LONDÝN Cena zlata včera dopoledne vystoupila na nový rekord 1254,50 dolaru za troyskou unci. Na nová historická maxima se dostala i v eurech, librách a švýcarských francích. Investoři se nyní uchylují ke zlatu, protože na ostatních trzích vidí příliš mnoho nejistoty a rizika.

Údaje, které minulý týden zveřejnily americké a britské mincovny, ukazují, že ke zlatu se obracejí i drobní střadatelé. Například americký mincovní úřad US Mint v květnu prodal nejvíce zlatých mincí American Eagle za posledních 11 let.

Cena zlata včera v srpnovém termínovém kontraktu se po výstupu na nový rekord pohybovala kolem 1251 dolarů a proti pondělku získávala asi deset dolarů na unci. Cena na promptním trhu se vyšplhala až na rekordních 1251,05 USD.

Zlato obchodované v eurech vystoupilo na maximum 1050,86 eur za troyskou unci. V britských librách se dostalo až na 869,87 GBP a ve švýcarských francích posílilo na rekordních 1449,97 CHF za unci.

Investoři zlato nejvíce nakupují v dobách ekonomické či politické nejistoty. Ta je nyní na trzích vysoká kvůli obavám z dluhové krize v evropských zemích a z možných potíží zdejšího bankovního sektoru. Obavy ze zpomalení americké ekonomiky zase minulý týden přinesly slabé údaje o vývoji trhu práce.

Za jednu z mála jistot v současné situaci včera označil zlato i hlavní stratég Royal Bank of Scotland Bob Janjuah. Podle textu uveřejněného na serveru Patria.cz řekl Janjuah, že k vyřešení současného zbědovaného stavu hlavních západních ekonomik svět potřebuje silné politické osobnosti, které v minulosti představovali Ronald Reagan či Margaret Thatcherová. Rozzlobení američtí voliči se v budoucnosti upnou zpět na pravou část politického spektra. Stratég RBS míní, že dokud nedojde k zásadní změně ve způsobu vedení států, hlavní akciové trhy čekají další ztráty a investorům může doporučit investice do zlata.

Ceny ropy na světových trzích se včera držely v blízkosti 72 dolarů za barel. Působilo na ně hned několik protichůdných faktorů. Ve výraznějším růstu jí bránily problémy v eurozóně, podpůrně ale působil očekávaný růst poptávky ve Spojených státech. Podle analytiků bude nyní záležet na pravidelné týdenní statistice z USA.

Krátce po 16.00 se barel americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) prodával za zhruba 71,80 USD a proti předchozímu závěru byla jeho cena vyšší asi o 40 centů. Od letošního, dubnového maxima je ale cena WTI nižší asi o 17 procent. Severomořská ropa Brent během dne zlevnila asi o deset centů na 72 dolarů.

Analytici očekávají, že pravidelná týdenní statistika o stavu zásob ropy v USA ukáže další pokles suroviny. Byl by to už druhý týdenní pokles v řadě a předpokládá se, že opět rozhodne hlavně pokles dovozu. Data o zásobách v noci na dnešek zveřejnila soukromá organizace American Petroleum Institute (API), dnes pak Úřad pro energetické informace (EIA), který je statistickým odborem amerického ministerstva energetiky.

„Údaje o zásobách budou mít velký význam, protože budou prvními údaji, které něco napoví o začátku letní motoristické sezony,“ řekl analytik finanční společnosti Crédit Agricole Christophe Barret. Důležité bude podle něj hlavně to, jak se v USA vyvíjí poptávka po benzinu.

Cena ropy se v květnu snížila až pod 65 dolarů za barel, kdy vypršela platnost červnového kontraktu na WTI. Ceny futures kontraktů se od té doby zotavily a investoři mají snahu nakupovat při každém výraznějším poklesu. Díky tomu se teď cena drží v pásmu 70 až 75 dolarů za barel.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!