Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zlatou tretru opět ozdobí Bolt

Česko

Fenomén z Jamajky zaútočí na mítinku ve Vítkovicích na světový rekord na netradiční trati 300 metrů

PRAHA Chcete vidět největší atletickou hvězdu současnosti? Přijeďte 27. května do Ostravy. Organizátoři tradičního mítinku Zlatá tretra včera opět vytáhli z rukávu trumfové eso nejvyššího kalibru – již počtvrté se na vítkovickém stadionu představí fenomenální sprinter Usain Bolt.

Trojnásobný olympijský vítěz. Držitel stejného počtu světových rekordů.

Majitel tří zlatých medailí z loňského mistrovství světa v Berlíně.

Téměř dvoumetrový sympaťák ale v Ostravě nepoběží žádnou z klasických sprinterských tratí, na nichž je doma.

Vůbec poprvé absolvuje v oficiálním závodě netypickou trať 300 metrů, což by mělo být předzvěstí jeho pozdějšího přechodu na čtvrtku.

A co víc, organizátoři mítinku se těší na jeho útok na překonání dalšího světového maxima.

„Když se mu to podaří, budeme pro něj mít připravený bonus 30 000 dolarů,“ pravil Miroslav Černošek, šéf pořádající agentury TK Plus.

Zlatá tretra je v blížící se sezoně součástí seriálu IAAF World Challenge, který je v hierarchii mítinků hned za premiérovým čtrnáctidílným projektem Diamantové ligy. Sedmi dílů se zúčastní Bolt, osmý start pro něj bude Ostrava, jediný mimo elitní seriál.

„Třeba na mítink Diamantové ligy v Oslo, který se uskuteční pár dní po Zlaté tretře, Bolt nepojede. A jeho první start na třístovce, to je unikát,“ pochvaloval si sportovní manažer mítinku Alfonz Juck, že „Tretra“ bude středem pozornosti atletického světa.

„Přitom byl velký tlak ze strany organizátorů mítinků Diamantové ligy, chtěli si na Bolta udržet exkluzivitu. Jeho manažeři to ale ustáli, navíc Bolt v Ostravě závodit chtěl, jak mi během roku potvrdil,“ dodal. Atletické tabulky světové rekordy na trati 300 metrů neevidují. Nejlepší světový čas patří legendárnímu Američanovi Michaelu Johnsonovi, který v roce 2000 zaběhl ve vysokohorských podmínkách čas 30,85 vteřiny.

„Pakliže Usain tento výkon překoná, budeme to považovat za rekord, dělají to i jiné mítinky. Jestli jeho snahu nepokazí počasí, měl by Johnsonův čas na osmdesát procent padnout,“ přemítal Juck.

Nejdražší dráhový atlet historie Organizátoři Zlaté tretry však musí kvůli startu světové sportovní jedničky loňského roku sáhnout do kapsy hlouběji než před rokem. Tehdy se spekulovalo o startovném ve výši 250 000 dolarů, po berlínských triumfech Bolta však jeho cena ještě stoupla – nyní se hovoří o částce 300 000 dolarů a více (přes 5,5 milionu korun). Což se, opět podle dohadů, může blížit jeho startovnému na mítinku v Diamantové lize.

„Na zvýšené požadavky jsme byli připraveni, Bolt je každopádně nejdražším dráhovým atletem historie. Přesnou částku ale nevím,“ uvedl Juck.

„Někde v těchto sférách se Boltova cena pohybuje,“ pokýval hlavou šéf pořádající agentury Černošek.

***

Fenomén Čísla kolem Bolta 300 000 dolarů Letošní startovné Bolta na Zlaté tretře v porovnání s loňskem stouplo o 50 tisíc dolarů. 9,77 s Loňský ostravský čas Bolta v běhu na 100 metrů nakonec nebyl uznán kvůli nepovolené podpoře větru. 30,85 s Světový rekord na netypické trati 300 metrů drží už deset let legendární Američan Michael Johnson. Bolt se pokusí jeho čas na Zlaté tretře vylepšit, za což by dostal 30 tisíc dolarů navíc. 2006 Rok, kdy Bolt závodil v Česku poprvé, tehdy na dvousetmetrové trati. Od té doby se ostravského mítinku zúčastnil dvakrát.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!