Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

‚Zlatý padák‘ pro končícího šéfa České pošty. Na cestu dostane 8,5 milionu korun

Česko

  5:00
PRAHA - Česká pošta vybaví odcházejícího šéfa Martina Elkána štědrým „zlatým padákem“. Díky podmínkám pracovní smlouvy a konkurenční doložce odejde s ­8,5 milionu v kapse. LN to potvrdil člen vlády.

Martin Elkán. foto: ČTK

Do křesla generálního ředitele prosadil Elkána Milan Chovanec před čtyřmi lety. Ve čtvrtek ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar oznámil, že šéf pošty na konci února končí. Podniku podle něj chybí vize. Českou poštu dlouhodobě kritizuje premiér v demisi Andrej Babiš. A to hlavně kvůli netransparentnosti a neadekvátně vysokým odměnám vypláceným managementu.

Odchodem Martina Elkána z čela České pošty pokračují výměny vysoce postavených úředníků jmenovaných za minulého kabinetu. Jednobarevná vláda ANO je zahájila hned v­ prvních dnech svého fungování a čelí proto kritice. „Vláda, která je v ­demisi, nemá dělat takové významné personální změny. Podle některých odborníků jsou takové kroky dokonce v rozporu s ústavou,“ řekl LN Jiří Pospíšil, šéf TOP 09. Novopečený šéf ČSSD Jan Hamáček, který v současné době s­hnutím ANO vyjednává o spolupráci, na svůj twitterový účet napsal: „Ministr vnitra odvolal ředitele České pošty, prý nemá vizi. Otázka je, jakou vizi má ministr v demisi...“

Babiš: Pošta je v rozkladu a nemá strategii, ředitel měl plat až osm milionů

Oficiálním důvodem odchodu šéfa České pošty je nicméně podle ministra Metnara Elkánova neschopnost vtisknout jednomu z ­největších zaměstnavatelů v ­zemi jasnou vizi. Premiér Andrej Babiš, který vedení pošty dlouhodobě kritizuje, rozhodnutí komentoval: „Tahle firma vždy byla netransparentní. Nikdy jsem se nedozvěděl, jak vybírá IT zakázky, a­ pan ředitel měl plat celkově až osm milionů ročně. To jsem vždy považoval za skandální a odvolání považuji za správné a­samozřejmě, že tam bude otevřené výběrové řízení.“ Právě premiér v ­demisi před dvěma lety veřejnost seznámil s platem končícího generálního ředitele. Šlo o­ částku 300 tisíc měsíčně.

Generálním ředitelem byl Elkán od června 2014. Dekret mu tehdy podepsal tehdejší šéf resortu vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Dobrá známá

O jeho jmenování do čela úřadu se podle zdroje LN zasadila i bývalá šéfka podniku Marcela Hrdá. Je dobrou známou exministra ČSSD a současného šéfa Česko-čínské obchodní komory Jaroslava Tvrdíka. Slovenská manažerka, která nyní zastává pozici výkonné viceprezidentky evropské části čínské skupiny CEFC, byla do roku 2016 Chovancovou poradkyní právě v otázkách České pošty. A­ s Elkánem i po svém odchodu z­místa poradkyně v častém kontaktu, uvedl zdroj. „Tuto záležitost nechci vůbec komentovat,“ řekla LN Hrdá.

Státní podnik dlouhodobě balancuje na hranici zisku. „Hospodaření je ovlivněné tím, že nám klesá podíl listovních zásilek. S ­menšími výnosy se musí hradit stejné náklady. Musíme se navíc připravit na to, že brzy přijde technologický skok,“ nastínil LN některé z problémů podniku Jan Mareš, člen dozorčí rady společnosti.

Dozorčí radu jako druhý nejvyšší orgán státního podniku, který plní kontrolní funkci, o Elkánově odchodu nikdo předem neinformoval. Většina jejích členů se zprávu dozvěděla z médií. „Další jednání máme v úterý, tak věřím, že k­ tomu dostaneme víc informací,“ uvedl Jan Kasal (KDU-ČSL), další z patnáctičlenné dozorčí rady.

Podle Kasala ovšem v případu České pošty dlouhodobě chybí společný tah na branku. Na mysli má klíčový trojúhelník: vládu, Český telekomunikační úřad a ­Českou poštu. „Tento vztah se musí projasnit, aby bylo jasné, co, kdo a za kolik má dělat,“ dodal Kasal.

Že Elkánovi chyběla jasná vize, si myslí další člen dozorčí rady, který však chtěl zůstat v anonymitě. „Vize je nutná oboustranně. Musí ji mít vedení pošty i vedení státu. Ten musí vědět, co od pošty očekává,“ řekl LN.

Česká pošta není běžný typ hospodářské organizace, se třemi tisíci pobočkami plní i společenskou funkci. Právě rentabilita poboček byla palčivou otázkou posledních let. Jedním z řešení byl projekt Pošta Partner, kdy by pobočku v menších obcích zastoupil třeba místní obchod.