Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Zlatý padák‘ pro končícího šéfa České pošty. Na cestu dostane 8,5 milionu korun

Česko

  5:00
PRAHA - Česká pošta vybaví odcházejícího šéfa Martina Elkána štědrým „zlatým padákem“. Díky podmínkám pracovní smlouvy a konkurenční doložce odejde s ­8,5 milionu v kapse. LN to potvrdil člen vlády.

Martin Elkán. foto: ČTK

Do křesla generálního ředitele prosadil Elkána Milan Chovanec před čtyřmi lety. Ve čtvrtek ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar oznámil, že šéf pošty na konci února končí. Podniku podle něj chybí vize. Českou poštu dlouhodobě kritizuje premiér v demisi Andrej Babiš. A to hlavně kvůli netransparentnosti a neadekvátně vysokým odměnám vypláceným managementu.

Odchodem Martina Elkána z čela České pošty pokračují výměny vysoce postavených úředníků jmenovaných za minulého kabinetu. Jednobarevná vláda ANO je zahájila hned v­ prvních dnech svého fungování a čelí proto kritice. „Vláda, která je v ­demisi, nemá dělat takové významné personální změny. Podle některých odborníků jsou takové kroky dokonce v rozporu s ústavou,“ řekl LN Jiří Pospíšil, šéf TOP 09. Novopečený šéf ČSSD Jan Hamáček, který v současné době s­hnutím ANO vyjednává o spolupráci, na svůj twitterový účet napsal: „Ministr vnitra odvolal ředitele České pošty, prý nemá vizi. Otázka je, jakou vizi má ministr v demisi...“

Babiš: Pošta je v rozkladu a nemá strategii, ředitel měl plat až osm milionů

Oficiálním důvodem odchodu šéfa České pošty je nicméně podle ministra Metnara Elkánova neschopnost vtisknout jednomu z ­největších zaměstnavatelů v ­zemi jasnou vizi. Premiér Andrej Babiš, který vedení pošty dlouhodobě kritizuje, rozhodnutí komentoval: „Tahle firma vždy byla netransparentní. Nikdy jsem se nedozvěděl, jak vybírá IT zakázky, a­ pan ředitel měl plat celkově až osm milionů ročně. To jsem vždy považoval za skandální a odvolání považuji za správné a­samozřejmě, že tam bude otevřené výběrové řízení.“ Právě premiér v ­demisi před dvěma lety veřejnost seznámil s platem končícího generálního ředitele. Šlo o­ částku 300 tisíc měsíčně.

Generálním ředitelem byl Elkán od června 2014. Dekret mu tehdy podepsal tehdejší šéf resortu vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Dobrá známá

O jeho jmenování do čela úřadu se podle zdroje LN zasadila i bývalá šéfka podniku Marcela Hrdá. Je dobrou známou exministra ČSSD a současného šéfa Česko-čínské obchodní komory Jaroslava Tvrdíka. Slovenská manažerka, která nyní zastává pozici výkonné viceprezidentky evropské části čínské skupiny CEFC, byla do roku 2016 Chovancovou poradkyní právě v otázkách České pošty. A­ s Elkánem i po svém odchodu z­místa poradkyně v častém kontaktu, uvedl zdroj. „Tuto záležitost nechci vůbec komentovat,“ řekla LN Hrdá.

Státní podnik dlouhodobě balancuje na hranici zisku. „Hospodaření je ovlivněné tím, že nám klesá podíl listovních zásilek. S ­menšími výnosy se musí hradit stejné náklady. Musíme se navíc připravit na to, že brzy přijde technologický skok,“ nastínil LN některé z problémů podniku Jan Mareš, člen dozorčí rady společnosti.

Dozorčí radu jako druhý nejvyšší orgán státního podniku, který plní kontrolní funkci, o Elkánově odchodu nikdo předem neinformoval. Většina jejích členů se zprávu dozvěděla z médií. „Další jednání máme v úterý, tak věřím, že k­ tomu dostaneme víc informací,“ uvedl Jan Kasal (KDU-ČSL), další z patnáctičlenné dozorčí rady.

Podle Kasala ovšem v případu České pošty dlouhodobě chybí společný tah na branku. Na mysli má klíčový trojúhelník: vládu, Český telekomunikační úřad a ­Českou poštu. „Tento vztah se musí projasnit, aby bylo jasné, co, kdo a za kolik má dělat,“ dodal Kasal.

Že Elkánovi chyběla jasná vize, si myslí další člen dozorčí rady, který však chtěl zůstat v anonymitě. „Vize je nutná oboustranně. Musí ji mít vedení pošty i vedení státu. Ten musí vědět, co od pošty očekává,“ řekl LN.

Česká pošta není běžný typ hospodářské organizace, se třemi tisíci pobočkami plní i společenskou funkci. Právě rentabilita poboček byla palčivou otázkou posledních let. Jedním z řešení byl projekt Pošta Partner, kdy by pobočku v menších obcích zastoupil třeba místní obchod.

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™
SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™

Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte krabici plnou pokračovacího kojeneckého mléka Nutrilon 2 Profutura CESARBIOTIK™. Zbrusu nová receptura...

Mohlo by vás zajímat