Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'Zlatým hochům' z Nagana se plány Šlégra a Paroubka nelíbí

PRAHA - Před dvanácti lety spolu slavně vyválčili olympijské zlato v Naganu. Dnes Jiří Šlégr kandiduje za ČSSD do sněmovny a mluví se o něm coby o možném ministrovi sportu. Jeho bývalým spoluhráčům z Nagana se ale plány Jiřího Paroubka, který by chtěl sport převést pod úřad vlády, příliš nezamlouvají.

Jiří Šlégr a Jiří Paroubek foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Proti Šlégrovi neřeknou někdejší spoluhráči špatné slovo. Jeho návrhy ale vesměs odmítají. "Jirka se pro politiku rozhodl a asi ho to baví. S mnoha názory, co říká, ale já osobně nesouhlasím," říká brankář Dominik Hašek.

Stejně jako některým dalším členům zlatého týmu se mu například nezdá Šlégrův názor, že by ze všech sponzorských peněz do sportu stát vytvořil zvláštní rozpočet, ze kterého by peníze přerozděloval podle svého uvážení.

"Dávat něco příkazem se mi zdá naprosto nevhodné," míní Hašek. Výhrady má i plzeňský útočník Martin Straka. "Už to vidím. Zase korupce: ten by dostal tolik, ten tolik. Jsme v Čechách, ne? Musím se tomu smát," tvrdí Straka.

Hokejistům ale hlavně vadí, jak se tématu chopil šéf ČSSD Paroubek. "Myslím, že to je echt snaha se zviditelnit," myslí si třeba bývalý bek František Kučera.

Členům vítězného týmu z olympiády v Naganu se moc nezdá ani nedělní návrh Jiřího Paroubka, že by bohaté firmy s ročním obratem nad pět miliard korun musely nařízením státu povinně přispívat na sport.

"To by bylo krásné, to by se nám určitě líbilo," rozesmál se Martin Straka. "Jen to vidím trochu jako science fiction," dodal už vážněji. "Jsem rád, že Paroubek chce podporovat sport. To se mi líbí, hlavně kdyby šlo o mládež. Ale příkazy seshora, že se musí tohle a tamto odvádět, to jsou zásahy do ekonomiky a já jsem zásadně proti tomu. V tomhle směru mám úplně jiné myšlení," říká Dominik Hašek.

Více informací k tématu si přečtěte v úterním vydání deníku

V úterních LN k tématu čtěte:

'Zlatým hochům' z Nagana se plány Šlégra a Paroubka nelíbí

Pan Paroubek nevím, o čem mluví
(Rozhovor s Františkem Kučerou)

Krasobruslení nerozumím, říkal šéf ČSSD rychlobruslařce
(O návštěvě Martiny Sáblíkové v Lidovém domě)

Květiny ano, s partajemi se ale zaplétat nebudeme
(Rozhovor s trenérem Sáblíkové Petrem Novákem)

Mohlo by vás zajímat