Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zlín bojuje, aby se nerozpadal

Česko

ZLÍN Radní ve Zlíně se s vypětím všech sil snaží, aby udrželi město pohromadě. V noci na dnešek se tam rozhodovalo, zda Baťovo město ztratí další stovky obyvatel - komisaři sčítali hlasy v referendu o odtržení čtvrti Kostelec.

Žádné jiné velké město nepřišlo po roce 1989 o tolik čtvrtí a tím i lidí. Na radnici nepřímo uznávají závažnost situace: založili v místních částech speciální komise a úřadovny, začali vyčleňovat peníze z rozpočtu, o jejichž rozdělení spolurozhodují sami obyvatelé. „Letos je to 25 milionů korun,“ uvedla mluvčí magistrátu Marie Masaříková.

Ani to ale nezabránilo hlasování v Kostelci, kde žijí téměř dva tisíce lidí. Referendum v Kostelci je přelomové. Ojedinělé výzvy k odtržení se objevují i v dalších čtvrtích a verdikt může spustit lavinu -nebo podobné snahy utišit.

Radnice s obyvateli nekomunikovala, tvrdí kritici. Náměstek primátorky Martin Janečka (ČSSD) včera doufal, že v Kostelci oddělení odmítnou. „Už proto, že větší celky mají vždy větší význam. A v Kostelci jde o iniciativu několika lidí,“ tvrdí.

Senátorka Alena Gajdůšková (ČSSD) ale tvrdí, že i tak situace byla a je velmi vážná. „Je to důsledek dlouhodobé nekomunikace. Ať referendum dopadne jakkoli, už jeho vyvolání je signálem problému,“ domnívá se. Sama bydlí v Želechovicích nad Dřevnicí, které se od Zlína odtrhly loni. Stejně jako nyní lidé v Kostelci, i Želechovičtí argumentovali tím, že zlínská radnice opomíjí zájmy okrajových částí.

Primátorka Irena Ondrová (ODS) připouští, že největším problémem byla komunikace. I proto se radní ve čtvrtích snaží intenzivněji vysvětlovat, kam a proč investují i kam dávají peníze, kolik stojí například městská doprava.

Právě v Želechovicích ale odtržení nelitují. „Finančně jsme na tom lépe, můžeme více investovat. A to přesto, že jako menší obci nám stát dává na obyvatele méně, než dává na obyvatele Zlína,“ připomněl starosta Michal Špendlík, který byl jedním z iniciátorů odchodu. Jen část obyvatel si stěžuje, že má většinu úřadů nadále ve Zlíně. V Kostelci se impulzem k protestům stala trasa dálničního přivaděče, který má vést kolem čtvrti. Ve chvíli, kdy vznikla petice, ale zorganizovala část obyvatel „protipetici“ za to, aby jejich domy zůstaly součástí Zlína. Rozhodnutí referenda, v němž by pro odtržení muselo hlasovat nejméně 768 lidí, proto může být velmi těsné.

Za 20 let klesl počet obyvatel Zlína o více než deset tisíc. Město už ztratilo sedm částí připojených v 70. a 80. letech. Ještě jako Gottwaldov se Zlín blížil hranici sta tisíc obyvatel.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!