Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zlín má pátý babybox v zemi

Česko

ZLÍN V popelnici umřu, hlásí nemluvně na plakátu propagujícím babyboxy. Od včerejška funguje schránka pro anonymní odložení novorozenců také ve Zlíně. Tamní nemocnice ji zprovoznila jako pátá v republice.

Zatímco například v Ostravě blokují instalaci babyboxu spory o jeho přínosnost, ve Zlíně byl největší problém najít místo pro schránku. V areálu zdravotnického zařízení je totiž velice živo a bylo potřeba vybrat místo, kde matka může mít pro odložení svého potomka jistotu anonymity. Nakonec podle mluvčí nemocnice Karly Havlíkové vybrali místo v blízkosti bývalé vstupní budovy.

Jeden z iniciátorů projektu babyboxů Ludvík Hess uvedl, že ještě do konce roku by měl začít fungovat další babybox v nemocnici v Pelhřimově. Babybox je možné nainstalovat pouze ve zdravotnickém zařízení, které se specializuje na péči o čerstvě narozené děti a v němž mají nepřetržitou službu. Schránka, jejíž součástí je inkubátor, se po vložení dítěte zablokuje, spustí signál u zdravotníků a ti z její vnitřní strany vyjmou miminko. Matka mezitím může nikým nepozorována od babyboxu odejít.

Pořízení a instalace schránky vyhřívané na 37 stupňů Celsia si vyžádá na čtvrt milionu korun. Potřebné peníze shání občanské sdružení Babybox pro ohrožené děti. „Ve Zlíně nám pomohl hejtman Libor Lukáš a také další příznivci myšlenky,“ doplnil Hess. Podle něho by bylo ideální, aby v tuzemsku fungovaly dvě desítky takových boxů.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....