Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zlín má pátý babybox v zemi

Česko

ZLÍN V popelnici umřu, hlásí nemluvně na plakátu propagujícím babyboxy. Od včerejška funguje schránka pro anonymní odložení novorozenců také ve Zlíně. Tamní nemocnice ji zprovoznila jako pátá v republice.

Zatímco například v Ostravě blokují instalaci babyboxu spory o jeho přínosnost, ve Zlíně byl největší problém najít místo pro schránku. V areálu zdravotnického zařízení je totiž velice živo a bylo potřeba vybrat místo, kde matka může mít pro odložení svého potomka jistotu anonymity. Nakonec podle mluvčí nemocnice Karly Havlíkové vybrali místo v blízkosti bývalé vstupní budovy.

Jeden z iniciátorů projektu babyboxů Ludvík Hess uvedl, že ještě do konce roku by měl začít fungovat další babybox v nemocnici v Pelhřimově. Babybox je možné nainstalovat pouze ve zdravotnickém zařízení, které se specializuje na péči o čerstvě narozené děti a v němž mají nepřetržitou službu. Schránka, jejíž součástí je inkubátor, se po vložení dítěte zablokuje, spustí signál u zdravotníků a ti z její vnitřní strany vyjmou miminko. Matka mezitím může nikým nepozorována od babyboxu odejít.

Pořízení a instalace schránky vyhřívané na 37 stupňů Celsia si vyžádá na čtvrt milionu korun. Potřebné peníze shání občanské sdružení Babybox pro ohrožené děti. „Ve Zlíně nám pomohl hejtman Libor Lukáš a také další příznivci myšlenky,“ doplnil Hess. Podle něho by bylo ideální, aby v tuzemsku fungovaly dvě desítky takových boxů.

Autor:

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...