Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zlín získá šestou fakultu

Česko

ZLÍN Univerzita ve Zlíně se rozroste o fakultu zdravotně-sociálních studií. Součástí Univerzity Tomáše Bati by se měla stát nejpozději do tří let.

Obory, které se stanou základem v pořadí šesté fakulty, škola už nyní vyučuje – obor všeobecná sestra a několik dalších dosud spadají pod Fakultu humanitních studií. Od 1. ledna na ní vznikne Institut zdravotnických studií, který bude dalším mezikrokem směřujícím ke vzniku samostatné fakulty.

Podle rektora univerzity Ignáce Hozy má nová fakulta vychovávat střední zdravotnický personál. Zájemcům nabídne obory, jako je například oční optik, rentgenologický laborant či zdravotnický záchranář. V čele institutu bude stát Jaroslav Slaný, který v minulosti působil na Fakultě zdravotnických studií v Ostravě. Ve Zlíně bude jeho úkolem mimo jiné i rozšíření dosavadních akreditovaných oborů pro zdravotnickou a sociální oblast.

Zdravotnické obory na Fakultě humanitních studií mají nyní přibližně 300 posluchačů. Vzhledem ke zvyšujícím se požadavkům na střední zdravotnický personál, rozšiřování působnosti a kompetencí sester se zájem o nabízené obory stále zvyšuje, navíc nové předpisy dávají zdravotníkům pouze se středoškolským vzděláním jen menší kompetence.

Zlínský projekt dokonce počítá s tím, že fakulta bude mít detašované pracoviště v největším moravském lázeňském městě v Luhačovicích. Hoza řekl, že ve spolupráci se společností Lázně Luhačovice by tam mohlo vzniknout středisko fyzioterapie. „Vzhledem k tomu, že neustále roste starší populace, tak si myslím, že je to velmi aktuální. Starší lidé potřebují péči i údržbu svých tělesných orgánů. Sázka na spolupráci s lázněmi je velmi vhodná,“ podotkl.

Zdravotnické fakulty vznikají i na dalších tuzemských univerzitách, v současné době její zřízení plánuje například Masarykova univerzita v Brně. Tyto fakulty přebírají výuku nelékařských zdravotnických oborů. Souběžně ale budou fungovat i dosavadní lékařské fakulty, které jsou určeny právě pro budoucí lékaře. Ty však v tuzemsku fungují nyní pouze v Brně, Olomouci, Plzni, Praze a v Hradci Králové. Univerzita Tomáše Bati má nyní pět fakult, a to Fakultu technologickou, Fakultu managementu a ekonomiky, Fakultu aplikované informatiky, Fakultu multimediálních komunikací a Fakultu humanitních studií. V roce 2009 chce v Uherském Hradišti otevřít Fakultu rizikového inženýrství.

***

Pět zlínských fakult

Univerzita Tomáše Bati vznikla v roce 2001 oddělením Fakulty technologické a Fakulty managementu a ekonomiky VUT Brno. V roce 2002 přibyla Fakulta multimediálních komunikací, v roce 2006 Fakulta aplikované informatiky a 1. 1. 2007 Fakulta humanitních studií.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu
Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu

Sanytol je jedničkou u přípravků do kuchyně i koupelen, znáte ale dezinfekci na prádlo? Že ne? Zapojte se s námi do testování a vyzkoušejte novinku...