Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zlín zruší partnerství se dvěma městy

Česko

ZLÍN Představitelé Zlína hodlají v blízké době projednat zrušení partnerství s německým městem Limbach-Oberfrohna a italským Sesto San Giovanni.

„Vztahy s těmito městy jsou nyní už spíše formální,“ řekla mluvčí zlínského magistrátu Marie Masaříková. Partnerské smlouvy má Zlín uzavřené s celkem osmi městy ze sedmi zemí. Dalšími jsou německý Altenburg, nizozemský Groningen, polský Chorzów, belgický Izegem, Romans z Francie a slovenský Trenčín. Krajské město spolupracuje i s italským Turínem.

„Smlouvy většinou vznikaly jako potvrzení dlouholetých přátelství a spolupráce za účelem prohloubení a dalšího rozvoje již existujících kontaktů obyvatel,“ uvedla Masaříková. Zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů se tak například koncem dubna chystá do Chorzówa a polský pěvecký sbor přijede na podzim do Zlína. Zlínští umělci zase vystupují v Izegemu, Belgičané ve Zlíně.

Ostatní radnice velkých měst ve Zlínském kraji podobný krok nechystají. Naopak Vsetín jedná o uzavření dohody s chorvatským městem Vrgorac a Otrokovice zvažují partnerství s maďarským Vácem. Kroměřížská radnice uvádí jako družební francouzský Chateaudun, slovenskou Nitru, rakouské Krems an der Donau, polské Piekary Slaskie a rumunské město Ramnicu Valcea. Kroměříž zvažovala uzavření dalších partnerských smluv, zájem prý měla některá družební města Chateaudunu.

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: