Sobota 28. listopadu 2020svátek má René 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zlínská policie stíhá muže a ženu za podvody s koronavirovými bonusy, hrozí jim 10 let vězení

Policie ČR - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie ČR - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Zlín Zlínští kriminalisté stíhají dva lidi kvůli fiktivním žádostem o vyplacení kompenzačních bonusů, které jsou určeny pro podnikatele ovlivněné opatřeními proti koronaviru. Osmatřicetiletému muži a jeho o 15 let mladší družce hrozí pět až deset let vězení. Podvody si přišli na více než 700.000 korun, dalších deset milionů jim díky kontrolním mechanismům správce daně nebylo vyplaceno, řekli v pátek novinářům zástupci krajského policejního ředitelství a finančního úřadu.

Podle policie si muž se ženou tipovali podnikatele z různých krajů, u nichž z veřejně dostupných zdrojů zjistili potřebné identifikační údaje. Bez vědomí podnikatelů pak podávali jejich jménem fiktivní žádosti o vyplacení bonusů, uvedli vyšetřovatelé. Stát bonusy vyplácí osobám samostatně výdělečně činným a společnostem, jejichž podnikání omezila nebo pozastavila opatření přijatá v souvislosti s pandemií koronaviru. 

Z vyšetřování vyplývá, že od poloviny dubna do konce července podali obvinění nejméně 256 žádostí o zmíněné bonusy.Podle náměstka krajského policejního ředitele pro kriminální policii Jindřicha Kučery jde o první zahájené trestní stíhání v souvislosti s kompenzačními bonusy v České republice. Dosud netrestanou dvojici policisté zadrželi v úterý ráno v rodinném domě na Jablonecku, v němž oba bydlí.

Kriminalisté zjistili, že dvojice používala účelově založené bankovní účty a e-mailové adresy, a to bez vědomí zneužitých podnikatelů. Peníze, které muž se ženou podvody získali, z větší části využili na sázkové hry, případně k úhradě běžných potřeb. „Muž pochází z Moravskoslezského kraje, žena z Libereckého kraje,“ uvedl vedoucí odboru hospodářské kriminality krajského policejního ředitelství František Urbánek.

Muž je stíhaný vazebně, žena, která se k podvodům na rozdíl od svého druha přiznala, zůstává na svobodě. Při domovní prohlídce zajistili kriminalisté elektronické přístroje a dokumenty, zejména jednotlivé originály žádostí o poskytnutí kompenzačního bonusu, jejichž skeny posílali muž se ženou na finanční správu.

„Díky šetření finanční správy podnikatelé přicházejí, že došlo ke zneužití jejich identit. Ti, kteří si vůbec nežádali, najednou zjistí, že na jejich jméno bylo požádáno o výplatu bonusů,“ řekl Urbánek.

Policisté se případem zabývají od července na základě oznámení Finančního úřadu pro Zlínský kraj. Později v případu podal trestní oznámení i Finančně analytický úřad. „Při vyplácení daňových bonusů jsme v některých případech přišli na to, že ne všechny věci, které jsou spojeny s vyplácením, jsou v pořádku,“ řekl Karel Skoumal z Finančního úřadu pro Zlínský kraj. Vyšetřovatelé dvojici obvinili z podvodu spáchaného formou spolupachatelství. Trestné činnosti se podle policie dopouštěla i v době nouzového stavu.

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...