Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zlínské Setkání: vaječná radost z Maďarska

Česko

Mezi Ústím nad Labem a Budapeští se rozkročil 14. ročník festivalu Setkání/Stretnutie ve Zlíně. V programu se představilo 22 inscenací divadel z výše zmíněných měst, ale i z Prahy, Bratislavy, domácího Zlína a dalších.

Zlínské Setkání je dramaturgicky zaměřeno na texty uváděné poprvé. Letos se vedle zahraničních představilo i 12 českých a slovenských novinek. Třináctá - Klimáčkovo Dračí doupě Dejvického divadla - pro zranění Ivana Trojana nedorazila.

Místní publikum nejvíc zaujalo Havlovo Odchádzanie (SND Bratislava) a Radošinci se Štepkovou novinkou Niekto to rád slovenské. V kuloárech se zase diskutovala zlínská adaptace Vieweghových Andělů všedního dne o smrti a umírání, které jsou součástí našich životů a o kterých se tak těžko mluví. Režisér Štindl spolu s výborným hereckým souborem v čele s čerstvou nositelkou Thálie Petrou Hřebíčkovou v roli ženy, která se stará o umírajícího muže, vytvořil věcnou, nefrázovitou a nepatetickou inscenaci.

K věcnosti až dokumentární směřovala inscenace Divadla Feste Brno Osmdesátdevět (Trenažér jedné revoluce). Tvarem i prostředky -diváci sedí s herci u jednoho stolu a čtou dokumenty z vyjednávání OF s oficialitou, které vytvářejí kontext jednání a proměny postojů postav z příběhu o schopnosti budovat vlastní kariéru. Představení je možná trochu divácky namáhavé, ale určitě značně edukativní - zejména pro mladé, kteří nepamatují...

Velkou divadelní radostí bylo představení maďarského Divadla Maladype Budapešť. Činoherní soubor, který běžně hraje Büchnera nebo Ghelderodeho, přivezl čistě pohybovou variaci s názvem Egg(s) hell. Tahle Vaječná tma je hrou čtyř párů s vejci, hrou na zrod, průběh i konec vztahů mezi mužem a ženou i vztahu k sobě - někdy humornou, často krutou, ale vždy překypující spontaneitou a nakažlivou radostí ze hry a tvorby. Vše působí náramně lehce - ale zkuste patnáct minut v kuse točit valčík - a jako právě vzniknuvší nápad, i když celek je domyšlen do nejmenších detailů včetně lopatky a smetáčku na nepovedeně rozplácnuté vejce na podlaze.

Autor: