Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Zlínsko poráží covid. Co za úspěchem stojí, je pro experty záhadou, kraj nicméně zvládá trasování

Zlínsko poráží covid. Co za úspěchem stojí, je pro experty záhadou, pomoci mohlo zvládnuté trasování. foto: ČTK

Doporučujeme
Praha/Zlín - Zatímco celá země se v systému PES skví ve fialové barvě pátého, nejhoršího epidemiologického stupně, ve Zlínském kraji by mohli podle matice vládních opatření otevírat v omezeném režimu hospody a děti posílat do školy. Od nového roku se tam totiž daří držet velmi dobrá epidemiologická čísla.
  5:00

Dostanou se k očkování všichni chroničtí pacienti? O jejich pořadí mohou rozhodovat drobnosti

Rozdílné režimy v krajích sice už neplatí, ale pokud by tomu tak bylo, mohl by se zlínský region pochlubit skórem 58, které ještě spadá do třetího stupně PES. Ten zahrnuje otevřené restaurace, školy, vnitřní sportoviště, maloobchod či služby. Celorepublikové skóre je momentálně 71.

„Osobně je mi to také záhadou, agresivní britská mutace tu přitom z 90 procent převládá,“ krčí rameny praktický lékař Lubomír Nečas.

Tady trasování funguje

Upozornil ale, že oproti jiným krajům se ve Zlínském daří trasovat. To potvrzuje i vedoucí kanceláře ředitele krajské hygienické stanice Vendula Ševčíková. Podle ní se jejím kolegům podaří do 24 hodin zjistit rizikové kontakty u 95 procent pozitivních. „V tomto ohledu patříme dlouhodobě k nejúspěšnějším krajským hygienickým stanicím v České republice,“ řekla pro Lidovky.cz.

Očkování v Luhačovicích.
sídlo Zlínského kraje

Tichým, avšak velice důležitým faktorem mohla být předchozí příprava. Už na počátku epidemie si totiž hygienici zajistili masivní pomoc s trasováním. Zapojila se celá krajská hygiena, desítky dobrovolníku z Univerzity Tomáš Bati ve Zlíně, policisté, pracovníci krajského úřadu, zlínského magistrátu, finančního úřadu a další desítky dobrovolníků. 

„V poslední době i zaměstnanci Státního úřadu inspekce práce. Všichni prováděli a provádějí epidemiologické šetření s nemocnými osobami za dohledu hygieniků,“ vysvětlila Ševčíková.

Ódy na efektivnost trasování nejsou jen plácáním do vzduchu. Nejčerstvější čísla ukazují, že celorepublikový průměr vytrasovaných kontaktů na jednoho nakaženého je 0,81 osoby. Jinými slovy na jednoho pozitivního nevychází ani celý člověk. To je samozřejmě nesmysl a ukazuje to na neochotu populace poctivě kontakty hlásit.

Češi kritizují dosavadní průběh vakcinace. Třetina lidí se staví proti očkování

Oproti tomu na Zlínsku je toto číslo momentálně na hodnotě 1,12, občas se podle Ševčíkové vyšplhá k 1,69, tedy až na dvojnásobek národního průměru.

Nečas, který pomáhal rozjíždět v kraji mezi svými kolegy prakticky očkovací kampaň, tvrdí, že pozitivní trend není zatím výsledkem vakcinace. „Momentálně jsme aplikovali asi 12 tisíc dávek. Zapůsobit to asi ještě nemohlo,“ myslí si lékař.

Jako možnou příčinu ale vidí promoření, jelikož Zlínský kraj byl ještě v listopadu a prosinci na úplném chvostu, covid tu nemocnice a obyvatelstvo decimoval v podstatě nejhůře v zemi. Podle Ševčíkové se však nyní promořenost v kraji pohybuje lehce nad 13 procenty, což je zhruba státní průměr.

Za týden přibylo deset podezření na úmrtí po očkování proti covidu. Případy se prověřují

Do třetího, tedy mírnějšího epidemiologického stupně by svým skóre spadaly ještě kraje Královéhradecký, Karlovarský a Praha. Jenže první jmenovaný má už několik týdnů uzavřený okres Trutnov, jenž táhl krajské skóre dříve výrazně výše. Dvojnásobně to platí o Karlovarsku, kde jsou zavřené okresy hned dva: Cheb a Sokolov. Praha si martýriem obdobně jako Zlín prošla již dříve..

Ve Zlínském kraji se ale nyní bojí zhoršení, z Čech se totiž na Moravu žene covidová vlna. „Za posledních sedm dní jsme zaznamenali nárůst o 3,6 procenta,“ uvedla Ševčíková. Totéž očekávání však podle Nečase panovalo i po novém roce. „Obávali jsme se, že se čísla opět zhorší, a naštěstí nic,“ řekl Lidovky.cz.

CO MŮŽE STÁT ZA ÚSPĚCHEM ZLÍNSKÉHO KRAJE?

■ Precizní proces trasování

Krajská hygienická stanice je na Zlínsku od začátku personálně posílená z různých úřadů i od dobrovolníků a podle statistik se jí daří vyhledávat rizikové kontakty lépe a častěji než jinde. Tamní pracovníci je vyhledají do 24 hodin v 95 % případů. Na práci všech zapojených „trasovačů amatérů“ vždy dohlíží někdo z hygieniků.

■ Dobrá očkovací kampaň

Zlínský kraj hned zpočátku rozjel očkovací kampaň. Vakcíny se skrze praktiky dostaly mezi nejvíce ohrožené věkové skupiny. Určit vakcinaci jako klíč úspěchu by však bylo sporné, v počtech naočkovaných se Zlínsko nevymyká. Zapůsobit ale mohlo zacílení. Vakcíny se dostaly i mimo větší očkovací centra – na venkov a do pečovatelských zařízení.

■ Promoření z minulých měsíců

Celému regionu mohlo podle některých lékařů prospět, že tím nejhorším si jeho obyvatelé prošli už v listopadu a prosinci. Dle tamní hygieny je míra promořenosti v kraji na 13,1 %, mezi ohroženými skupinami je to 10,5 %. Podle hygieny sehrávají důležitou roli anamnestické protilátky, které si vytvořili ti, kdo už covid prodělali.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil
Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil

Proč je nutné v létě dvojnásob pečovat o pokožku? Protože právě v létě je vystavena mnoha negativním vlivům. Zapojte se proto do soutěže o 6...

Mohlo by vás zajímat