Pondělí 16. prosince 2019svátek má Albína 9 °C oblačno Předplatné LN
23. března 2015 13:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zlínský soud ukončil dokazování v ostravské větvi kauzy metanol

Jiří Vacula u soudu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Vacula u soudu. | foto: MAFRA - Zdeněk Němec

ZLÍN Krajský soud ve Zlíně ukončil dokazování v ostravské větvi kauzy metanol. Na dalším hlavním líčení 8. dubna by měly být předneseny závěrečné řeči, rozsudek si sedm obžalovaných zřejmě vyslechne o týden později. Tři z nich jsou obžalováni z obecného ohrožení se sazbou 12 až 20 let nebo výjimečný trest včetně doživotí.

Zbylí čtyři lidé byli obžalováni z ohrožování zdraví závadnými potravinami, tři se sazbou pět až 12 let, poslednímu hrozí tři až deset let vězení. Zlínský krajský soud loni při projednávání hlavní, zlínské větve případu překvalifikoval jednání šesti mužů původně obžalovaných z ohrožování zdraví závadnými potravinami na obecné ohrožení a uložil jim tresty od osmi do 21 let.

Metanolová aféra

Metanolová aféra začala 3. září 2012. Obžaloba hlavním aktérům klade za vinu 38 mrtvých a dalších 79 intoxikovaných včetně lidí s trvale poškozeným zdravím. Podle obžaloby majitel firmy na výrobu autokosmetiky z Řitky u Prahy Křepela na přelomu srpna a září 2012 opatřil 5000 litrů metylalkoholu a prostory v Opavě a pomohl Fianovi, obchodnímu zástupci Křepelovy firmy Carlogic, namíchat směs o objemu 10 000 litrů tvořenou metanolem a ze zbylé části etanolem. Předali ji Vaculovi, jenž ji distribuoval.

Olomoucký vrchní soud ale vyhověl odvolání obžalovaných a věc do Zlína stejně jako případ Martina Jirouta obžalovaného z obecného ohrožení vrátil. Zdejší soud má znovu právní kvalifikaci a s ní spojené tresty zvážit. Nedá se tak zřejmě očekávat, že by zlínský soud postupoval stejně a i v ostravské větvi kauzy posoudil jednání obžalovaných jako úmyslné obecné ohrožení.

Míchači dostali doživotní tresty

Patnáctiletý trest uložený loni v květnu přijal jen hlavní distributor otrávené směsi Jiří Vacula, který ve Zlíně opět vystupoval jako svědek. Na žádost obhajoby znovu popisoval cestu, jak se jím distribuovaný či namíchaný alkohol dostal ze Zlínska na jiná místa v České republice. Dva hlavní míchači směsi, Rudolf Fian a Tomáš Křepela, dostali pravomocně doživotní tresty.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...