Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Zloději poškodili církev víc než třicetiletá válka

Česko

ŘÍMOV Škody, které po roce 1990 způsobili zloději na církevních památkách, už přesáhly celkovou výši škod v Česku během celé třicetileté války. Tvrdí to alespoň někteří církevní představitelé v souvislosti s další krádeží barokních skulptur na křížové cestě v Římově u Českých Budějovic.

Zatím neznámí pachatelé si o víkendu odnesli celkem sedm dřevěných soch v hodnotě několika milionů korun. Od roku 1993 se jedná už o čtvrtou podobnou krádež na stejném místě. Místní radní společně s památkáři a farním úřadem proto uvažují o tom, že kapličky raději úplně vyprázdní a zbývající sochy převezou na bezpečné místo. Podle církve se v žádné jiné evropské zemi nekrade v církevních objektech tak jako v Česku.

„Od sametové revoluce se z kostelů a kapliček ztratilo přes milion předmětů, což nemá v Evropě obdobu. Škody jsou srovnatelné snad jen s obdobím husitských válek,“ řekl LN diecézní konzervátor Arcibiskupství pražského Vladimír Kelnar. Výši škod z doby třicetileté války už podle něj novodobí zloději dávno překonali. „Vezměte si, že zmizely desetitisíce dřevěných andělů, barokních soch, některé kostely byly vykradeny dvacetkrát za sebou,“ uvedl Kelnar. Tak jako husitské války znamenaly devastaci výtvorů českého gotického umění, hrozí dnes paradoxně podobná ztráta na barokním umění.

Pokračování na straně 4

Dokončení ze strany 1

I když v jiných evropských zemích je třeba majetková kriminalita celkově vyšší než v Česku, Češi s přehledem vedou žebříček krádeží právě v církevních památkách.

„Je to možná tím, že jsme jako národ pověstní na celém světě svým ateismem,“ uvedl Kelnar. I ve státech, kde se lidé musejí bát na ulici o peněženku a život, zůstávají kostely většinou otevřené a nehlídané. V Česku se kromě bohoslužeb raději zavírají. „I tak se ale do nich zloději dostanou. A krade se všechno, včetně třeba dlažby,“ řekl Kelnar.

Zloději tak s největší pravděpodobností přispějí i k tomu, že kapličky na unikátní křížové cestě v Římově zůstanou po více než tři sta letech prázdné. „Vážně uvažujeme o tom, že i zbývající sochy ve spolupráci s památkáři a farním úřadem z křížové cesty odvezeme. Jinak si je znovu odnesou lidé, kteří nemají respekt vůbec k ničemu,“ řekl LN starosta Římova Vladimír Koupal. Dokonale ochránit všechny kapličky na pětikilometrové trase, vedoucí většinou mimo vesnici, částečně lesem, není podle něj možné ani s pomocí zabezpečovacího zařízení. „Policie zatím dopadla pachatele pouze v jednom dřívějším případě, kdy zajistila sochu u starožitníka, který si krádež objednal,“ uvedl Koupal.

Pachatelé dalších krádeží, včetně té poslední, jsou zatím neznámí. Zloději, kteří pravděpodobně kradou na objednávku, přitom podle Koupala vynikají při vloupáních do kapliček neobvyklou brutalitou. „Musejí být na drogách, je jim všechno jedno. Vyvrátí mříž, jednu sochu odvezou, druhou povalí nebo jí ulomí ruku,“ tvrdí starosta.

Sochy podle něj od vzniku křížové cesty v 17. století bez úhony přežily povodně, vpád pasovských vojsk, nacismus i komunismus. „Demokracii ale nepřežijí. To je hrozná představa,“ uvedl starosta.

Volá proto po mnohem přísnějších trestech pro pachatele podobných krádeží. „Když se něco takového děje opakovaně a ti zloději nemají zřejmě vůbec strach z dopadení, cítíte jen bezmoc a zoufalství,“ tvrdí starosta. Dřevěné skulptury tak možná paradoxně zmizí kvůli zlodějům z kapliček v době, kdy se jedná o vyhlášení římovské křížové cesty za národní kulturní památku.

***

„Některé kostely byly vykradeny dvacetkrát za sebou.“

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.