Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zloději povolenek útočili z Rumunska

Česko

Gang rumunských zlodějů kradl emisní povolenky po celé Evropě. V Česku jich vzali za půl miliardy

Útok na český rejstřík emisních povolenek byl údajně veden rumunskými hackery.

Povolenky zmizely také v rakouském a řeckém registru. Tržbu za ukradené povolenky již policie zajistila. PRAHA Žádní amatéři, ale organizovaný gang rumunských hackerů stál za krádeží emisních povolenek z českého, rakouského a řeckého rejstříku.

Jen z českého registru, spravovaného společností OTE, před dvěma týdny zmizelo 1,3 milionu emisních povolenek o tržní hodnotě 18,7 milionu eur, což je v přepočtu okolo 450 milionů korun. Ze všech tří registrů zmizely povolenky ceněné na 28 milionů eur.

Zloději však prospěch z lupu mít nebudou. Jak v neděli uvedl na svém webu The Wall Street Journal, Europol a Interpol společně s policejními útvary několika zemí zajistily všechny peníze, které gang utržil za prodej ukradených povolenek.

K útoku na rejstříky povolenek hackeři použili několik zavirovaných počítačů v různých zemích. Jeden z infikovaných počítačů se například nacházel na univerzitě v řeckém městě Patras.

Trhy zůstávají uzavřené Útok vedený rumunskými hackery způsobil značné starosti energetickým a průmyslovým podnikům, které emisní povolenky vlastní a obchodují s nimi. Evropská komise již rozhodla, že zastaví obchodování s povolenkami na neurčito.

Původně mělo toto mimořádné opatření trvat maximálně týden. „Bezpečnost má přednost před obchodováním,“ uvedla Maria Kokkonenová, mluvčí eurokomisařky pro ochranu klimatu Connie Hedegaardové. Podle odhadu ředitele firmy OTE Jiřího Šťastného potrvá obnovení provozu rejstříku až šest týdnů. „Naší současnou prioritou po dohledání ztracených povolenek je jejich vrácení na účty původních držitelů a obnova důvěry v emisní obchodování. Do doby nalezení celoevropsky akceptovatelného řešení nepředpokládáme obnovení provozu českého rejstříku,“ řekl Šťastný.

Operátor energetického trhu OTE již ztracené povolenky dohledal v německém, estonském a britském registru. Jejich návrat na účty okradených společností však bude složitý. Nevlastní je již podvodníci, ale jiné firmy, které je v dobré víře nakoupily.

K útoku na účty u operátora trhu došlo v úterý 18. ledna. Zřejmě se tak stalo ve chvíli, kdy policie na základě informace o umístění bomby v sídle OTE zahájila evakuaci a prohlídku budovy. Operátor trhu zaznamenal sedm podezřelých převodů povolenek, při kterých vlastníci přišli celkem o 1,3 milionu emisních povolenek.

„Způsob provedení a rychlost problematických transakcí přes jednotlivé účty ukazují na promyšlené jednání, při kterém část převodů byla realizována přes účty různých evropských rejstříků během několika minut,“ zmínil Šťastný. Celkem o 700 tisíc povolenek přišel ČEZ, dalších 475 tisíc zmizelo z účtu investiční společnosti Blackstone Global Ventures. V menším rozsahu byly postiženy ještě tři další společnosti. „Očekáváme, že OTE v krátké době zveřejní další podrobnosti o řešení celého případu a vrátí zpět na naše účty neoprávněně převedené povolenky,“ uvedla mluvčí ČEZ Eva Nováková.

Protože se nejednalo v Evropě o unikátní případ, již následující den Evropská komise zastavila všechny převody emisních povolenek. „Důvodem uzavření českého registru účtů je nesporné napadení vnitřních částí informačního systému,“ dodává Jiří Šťastný. Z pohledu OTE se nejedná o první problém.

Pokus byl i před rokem K podobnému útoku, ale ne tak rafinovanému (podvodníci se tehdy zaměřili na získání přístupových hesel k jednotlivým účtům), došlo loni v lednu. Majitelům účtů přišly podvodné e-maily vyzývající je ke sdělení přihlašovacích údajů. I tehdy podvodníci útočili v několika zemích současně, nejvíc případů však bylo v Německu a Česku.

Společnost OTE následně zesílila bezpečnostní prvky, zavedla například identifikaci uživatele pomocí číselného kódu odeslaného esemeskou.

***

Krádež povolenek

rok

2010

16. listopadu 2010

první podobný útok hackerů,

rumunská pobočka koncernu

Holcim přišla o 1,6 milionu

povolenek

rok

2011

10. ledna 2011

hackeři ukradli

488 tisíc povolenek

v rakouském

registru

18. ledna 2011

útok hackerů na český rejstřík doprovázený zprávou

o umístění bomby v sídle OTE. Z účtů pěti společností

zmizelo přes 1,3 milionu povolenek v hodnotě 450

milionů korun. Ve stejný den došlo ke krádežím také

z účtů v řeckém rejstříku

19. ledna 2011

Evropská komise

zastavila na jeden

týden obchodování

s povolenkami

25. ledna 2011

Evropská komise

prodlužuje

zákaz

obchodování

s povolenkami

28.ledna 2011

Evropská komise předpokládá,

že některé členské země obnoví

registraci obchodů s povolenkami

3. nebo 4. února

Co je emisní povolenka

Emisní povolenku si lze představit jako právo vypustit do ovzduší jednu tunu oxidu uhličitého. Jedná se o systém, který má velké znečišťovatele přimět k omezení emisí. Systém se vztahuje na elektrárny a teplárny spalující fosilní paliva, ale také na ocelárny, ropné rafinerie, sklárny a výrobce stavebních hmot.

V zemích Evropské unie platí systém emisních povolenek od roku 2005, o množství přidělených povolenek rozhoduje Evropská komise. Členské země kvótu povolenek dělí mezi takzvané velké zdroje znečištění. Zatím je příděl povolenek zdarma.

Povolenky odpovídající vypuštěným emisím se po skončení roku z účtu odečtou. Přebytek mohou společnosti prodat, chybějící povolenky naopak musí dokoupit. Od roku 2013 budou firmy za část přidělených povolenek platit.

Kdo vlastní emisní povolenky Příděl povolenek na rok 2010 (v milionech)

Zdroj: rejstřík emisních povolenek u OTE

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?