Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zloději rozkrádají protipovodňové zábrany

Česko

PRAHA Milionové škody působí v posledních dnech zloději na pražském protipovodňovém systému. Podle zjištění magistrátu mizí z úchytů protipovodňových zábran kovové nerezové krytky. Pravděpodobně se na ně zaměřují bezdomovci, kteří je pak nosí do sběru.

Ve sběrně surovin za ně dostanou pár desítek korun, působí však obrovskou škodu. „Sahá to do výše zhruba jednoho milionu“ řekl vedoucí oddělení protipovodňové ochrany městské organizace Sezam Ondrej Tarčáni. Tyto nerezové části se podle něj budou postupně měnit za plastové, aby nebylo ohroženo samotné opatření proti povodním.

Zloději se občas podle Tarčániho snaží vyjmout i vodicí lišty zábran, které jsou pod zemí. Pokud by byly poškozeny, nebylo by do nich možné zasunout stojky, do nichž se hliníkové hrazení vkládá, varoval Tarčáni.

Včera se zábrany na zkoušku objevily na Alšově nábřeží. Jako každoročně je tam postavili zaměstnanci člunovací společnosti, která má tento úsek břehu na starosti. „Zjistíme, jakou mají vůli a těsnost, a pak je zase odvezeme,“ sdělil majitel společnosti Zdeněk Bergman. Byly to právě zábrany na Alšově nábřeží a u Novotného lávky, které v srpnu před pěti lety ochránily před zatopením celé Staré město. Pokud by neexistovaly, voda by tehdy byla až na Staroměstském náměstí.

Autor:

Mohlo by vás zajímat