Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Zloději vykradli zámek, zmizely Fillovy obrazy za desítky milionů

Česko

  8:59aktualizováno  19:13
Na zámku v Peruci na Lounsku zloději ukradli čtyři obrazy kubistického malíře Emila Filly (1882 až 1953). Původně policisté hovořili o pěti, pak upřesnili, že zmizely čtyři obrazy.

Emil Filla foto: ČTK

Zámek v Peruci

Zámek Peruc se nachází mezi Louny a Vraným

Škodu odhadují na desítky milionů korun. Hlášení o vniknutí do objektu policisté dostali dnes nad ránem. řekla to mluvčí lounské policie Jaromíra Střelcová. Ukradená díla nebyla pojištěna, řekla Alica Štefančíková, ředitelka krajské Galerie Benedikta Rejta v Lounech, která obrazy spravuje.

"Musím upřesnit původní informaci, kdy jsme se domnívali, že zmizelo pět obrazů, byly pouze čtyři," uvedla Střelcová. Po obrazech policie vyhlásila celostátní pátrání, upozornila i kolegy v zahraničí. Kriminalisté jsou stále na místě krádeže. "Stále se ještě důkladně zajišťují všechny stopy a celá dokumentace," uvedla mluvčí. Policie žádá případné svědky, kteří si v okolí zámku mohli všimnout nějakých podezřelých osob či vozidel, třeba i několik dní před vloupáním, ať volají linku 158.

Odpoledne policie zveřejnila fotografie a názvy obrazů. Zmizely obrazy Slepec z roku 1926, Zátiší s klarinetem a košíkem ovoce (1948), Zátiší s mísami ovoce (1946) a obraz Žena s kartami (patrně 1946). Jejich hodnotu policisté odhadli na několik desítek milionů korun. Podle některých odhadů by to mohlo být 50 až 80 milionů korun. Ukradená díla patřila k těm, která se momentálně nejlépe prodávají, uvedla Štefančiková.

Z pamětní síně Emila Filly (na snímku) na zámku v Peruci na Lounsku v noci ukradli zloději pět Fillových obrazů.

Policisté uzavřeli celý prostor v okolí zámku a na místě zajišťují stopy.

S tím ale nesouhlasí redaktorka serveru Art+ Marcela Chmelařová, která se Fillovým dílem dlouhodobě zabývá. "Sběratelsky zajímavý je především obraz Slepec a případně i Žena s kartami, zatímco obě zátiší ze 40. let se řadí mezi na trhu běžně dostupná díla průměrné kvality. Přibližná tržní hodnota celé čtveřice odcizených pláten se může pohybovat mezi osmi až 12 miliony korun," řekla.

Obraz Slepec (119 na 77 centimetrů) podle ní námětově vybočuje z řady kubizujících zátiší, které Filla maloval ve 20. letech, a na trhu se obdobné sociální motivy s námětem žebráků a jiných sociálních vyděděnců běžně nevyskytují. Kubizující malba Žena s kartami pak náleží k Fillovu cyklu portrétů a polopostav tematizujících ženu a ženské tělo.

Ředitelka lounské galerie se shoduje s odborníky, že ukradená díla jsou nyní prakticky neprodejná. "Nebude možné je prodat přes aukční síně ani přes renomované galerie. Takže jen pokoutným způsobem. A je otázkou, zda by některý ze sběratelů do takového rizika vůbec šel," uvedl šéfredaktor časopisu Art and Antiques Jan Skřivánek. O krádež na objednávku se podle něj nejedná. "Spíš to bude případ, kdy někdo jen využil příležitosti," dodal. Pravděpodobné není ani, že by si krádež objednal někdo ze zahraničí.

ČTĚTE TAKÉ:

"Fillovo jméno má svou výjimečnou hodnotu prakticky pouze v kontextu českého a slovenského trhu," soudí Chmelařová. Pamětní síň Emila Filly se nachází v jižním křídle peruckého zámku, vybavená je původním mobiliářem s ukázkami z umělcovy tvorby a sbírek.

Majitelem zámku jsou Britové. Stav objektu je velmi špatný, v době krádeže se například nezavírala vstupní brána. "Zámek jsme prodali už před pěti lety i s věcným břemenem, kterým je právě síň Emila Filly," řekl starosta Peruce Antonín Lanc. Vlastníkem pamětní síně je stejně jako v minulosti Galerie Benedikta Rejta v Lounech.

Zřizovatelem lounské galerie je Ústecký kraj. "Kraj rozhoduje o tom, která díla pojistit, ale obecně lze říci, že pojistit umělecká díla je velký problém," uvedla ředitelka Štefančiková. "Cena se odvíjí od toho, kdo je autorem, platí se denně dvě až pět promile z pojistné částky. Nemohli bychom si dovolit pojistit celou sbírku," dodala.

Emil Filla: Zátiší s lahví Cherry

Pamětní síň Emila Filly bude pro veřejnost na dobu neurčitou uzavřena. Obrazy významného malíře se možná do Peruce už ani nevrátí. "Stěhujeme všechna díla pryč. Situace na zámku je špatná, neteče voda, objekt chátrá, nyní už není důvod je tam nechávat," uvedla ředitelka. Galerie s ohledem na bezpečnost nebude uvádět, kde budou obrazy uloženy. Kdy budou moci lidé obrazy z Peruce znovu vidět, není jasné. Lounská galerie se potýká s finančními problémy, není ani zcela dostavěna, nemá zázemí. "Rádi bychom díla ukázali zájemcům, ale musí to být v důstojných podmínkách," zdůraznila Štefančiková.

Obrazy jsou asi v pěti místnostech. "Docela mě ta krádež překvapila, měli to dobře zabezpečené," uvedl Lanc, který si nepamatuje, že by v minulosti z objektu nějaké výtvarné dílo zmizelo. "Ztratil se tu a tam okap ze zámku nebo nějaké železo, ale umění nikdy," řekl starosta. Celý objekt nyní střeží policisté.

O malíři a jeho díle

Fillovy životní aktivity byly obdivuhodné, byl malířem, grafikem, sochařem, ale i básníkem, filozofem, teoretikem či dokonce politikem.

Filla se narodil 4. dubna 1882 v Chropyni u Kroměříže. Po studiích na obchodní škole krátce pracoval v pojišťovně, poté byl přijat na pražskou Akademii výtvarných umění. V roce 1906 však studií zanechal, byl nespokojen s konvenčními metodami a náplní výuky.

Zdrojem nových zážitků a nápadů se mu stala bohémská Paříž, v níž se potkal s Pablem Picassem, Markem Chagallem či Guillaumem Apollinairem.

Hned 1.září 1939, na samém počátku války, byl zatčen a internován do koncentračního tábora Buchenwald.

Filla zemřel 7. října 1953. Bývalý prezident Václav Havel jej v roce 1998 vyznamenal Řádem Tomáše Garrigua Masaryka in memoriam.

Vzácné obrazy se pokusili zloději odcizit ze zámku na počátku 90. let. "Šlo tehdy o jeden dvojnásobný pokus o krádež, policii se ale vždy podařilo zasáhnout včas a zloděje dopadnout," upřesnila Štefančiková.

"Je obecně známo, že české (státní) galerie si obrazy nepojišťují z finančních důvodů," uvedl místopředseda představenstva makléřské firmy Insia Ivan Špirakus. Cena pojištění pro takovýto případ se odvozuje od hodnoty obrazů, která se stanovuje znaleckým odhadem, nákupní cenou z aukce či porovnáním s prodanými díly stejného autora. Čím kvalitnější zabezpečení, tím nižší cena. Při špičkovém zabezpečení a krátké dojezdové době policie se cena pojištění obrazů v galerii může pohybovat kolem 0,4 až 0,5 z hodnoty díla při 20procentní spoluúčasti na škodě. Pokud by tedy cena ukradených Fillových obrazů byla 30 milionů Kč, roční pojistka by stála asi 120 000 až 150 000 Kč, dodal. Fillova díla patří k nejdráže prodávaným obrazům na aukcích v Česku.

Nejvyšší ceny z jeho tvorby dosáhlo loni Zátiší s lahví Cherry, které bylo vydraženo za 16,25 milionu Kč (bez aukční přirážky) a je na pátém místě v žebříčku nejdražších obrazů prodaných v ČR. Na druhou stranu třeba jeho krajinářské lavírované tuše z Českého středohoří z pozdních let lze pořídit podle odborníků za několik desítek tisíc korun.

Jedno křídlo peruckého zámku dostal Filla do užívání v roce 1946. Peruc si zřejmě zamiloval, protože odkázal část svého díla ve své závěti pod podmínkou, že budou vystavena právě v Peruci. Filla zemřel v roce 1953, o deset let později na zámku zřídilo Národní muzeum v Praze pamětní síň.

Výběr největších krádeží uměleckých děl

Z NG pachatelé ukradli tři obrazy - portrét Jaspera Schade van Westruma od Franse Halse, poprsí Krista od El Greka a Svatého Jeronýma od Tintoretta. Po čtyřech letech se obrazy vrátily.

1988 - Ze zámku Duchcov se ztratilo 39 obrazů a miniatur z 19. století. V roce 1993 objevili policisté sedm značně poškozených děl v Bavorsku, obraz Karla van Mandera Triumf lásky se ve stejném roce našel v Londýně. Do Duchcova se vrátil v roce 1994.

5. prosince 1990 - Z obrazárny Pražského hradu se ztratil obraz Zamilovaný stařec od Lucase Cranacha staršího v hodnotě 300.000 marek (pět milionů korun). Pachatel dal místo něj reprodukci.

27. až 29. února 1992 - Ze zámku v Náměšti nad Oslavou zloději odnesli 14 obrazů ze 17. a 18. století v hodnotě přes devět milionů korun. Část byla v roce 1996 nalezena v Německu spolu s Cranachovým obrazem. Cennosti se do ČR vrátily o dva roky později.

1992 - Soukromému majiteli z Benešovska byl odcizen obraz malířky Toyen s názvem Severní krajina. Hodnotu díla znalci vyčíslili na minimálně šest milionů korun. Policie obraz zajistila na jaře 2009, kdy se ho dvojice mužů pokoušela prodat.

5. až 6. dubna 1995 - Památník Josefa Lady v Hrusicích připravili zloději o 64 obrazů za tři miliony korun. V témže roce nalezli policisté podstatnou část lupu v pražských starožitnictvích. Památník byl vykraden i v roce 2002, kdy zmizelo osm obrazů za 2,25 milionu korun. O rok později byli dopadeni zloději a nalezena většina děl.

2. března 2000 - Z domku v Českém Těšíně byly odcizeny obrazy Josefa Čapka a Emila Filly. Policie je našla v červenci 2002 ve vile kontroverzního podnikatele Radovana Krejčíře.

8. března 2001 - Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem přišla o obraz Jana Zrzavého Máří Magdaléna za tři miliony korun. Policie zadržela dva podezřelé, jeden prozradil úkryt díla. To se tak po 11 měsících vrátilo do galerie.

13. září 2001 - Olejomalbu Egona Schieleho za několik milionů korun ukradl v českokrumlovském Egon Schiele Art Centru jeden z návštěvníků. Policisté dílo po roce vypátrali.

29. července 2002 - Krádež obrazu Marka Chagalla Jákobův žebřík v ceně zhruba 21 milionů korun z galerie Zlatá husa oznámil tehdejší šéf televize Nova Vladimír Železný. Podle dostupných informací se pachatele dodnes nepodařilo vypátrat.

24. února 2008 - V Praze 6 byly majiteli ukradeny tři obrazy Václava Špály, jejichž hodnota byla řádově desítky milionů korun. Po třech měsících policisté díla zajistili při jejich prodeji v Praze.

10. listopadu 2008 - Z muzea v Novém Bydžově na Královéhradecku ukradl lupič dva obrazy Zrzavého a Špály. Odnesl si i historické knihy a mince. V roce 2009 policie pachatele zatkla a předměty zajistila.

13. března 2011 - Z expozice Uměleckoprůmyslového muzea v Praze byla ukradena fotografie Františka Drtikola nazvaná Vlna. Její pojistná hodnota byla zhruba 1,25 milionu korun. Dílo, které se někdo pokusil prodat v Kalifornii, předali kriminalisté muzeu koncem března.

Autoři: ,

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...