Neděle 25. července 2021, svátek má Jakub
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Zlom covidové epidemie v Česku? Čísla ve středu po dlouhé době vzrostla

Laboratoř, kde se testují vzorky na covid-19. foto:  Dan Materna, MAFRA

Aktualizováno
Ve středu přibylo v ČR 161 případů covidu, o čtvrtinu víc než před týdnem. Reprodukční číslo stouplo na 0,9, což je nejvyšší hodnota od 15. dubna.
  10:03

V Česku přibylo ve středu 161 potvrzených případů onemocnění covid-19, o čtvrtinu víc než před týdnem. Je to teprve druhý mezitýdenní nárůst od 12. dubna, kdy ale statistiku ovlivnily Velikonoce. Reprodukční číslo stouplo na 0,9, což je nejvyšší hodnota od 15. dubna. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Mezitýdenní nárůst počtu nově prokázaných případů zaznamenali zdravotničtí statistici tuto neděli, kdy testy odhalily 57 případů. O týden dříve jich bylo 41. 

Nejvýrazněji se koronavirus v současnosti šíří na Českokrumlovsku, kde za týden přibylo 26 nových případů onemocnění na 100 tisíc obyvatel. Následuje Praha s více než 16 případy za sedm dní, těsně následovaná Ostravou.

Na středečním jednání sněmovního zdravotního výboru uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), že epidemie koronaviru v Praze stagnuje až mírně roste, v ostatních regionech klesá. 

Nových případů za týden na 100 tisíc obyvatel je v metropoli 17,2, zatímco celostátní průměr je 7,5. V ostatních regionech je situace klidná, druhý nehorší Liberecký a Jihočeský kraj mají incidenční číslo devět.

„Asi to není tak, že bychom z toho dělali teď nějaké zásadní závěry, ale je to třeba zmínit,“ řekl poslancům Vojtěch.

V nemocnicích je s prokázaným covidem hospitalizováno 75 pacientů, z toho 12 v těžkém stavu. Před týdnem byl počet hospitalizovaných o 41 případů vyšší.

Autor: