Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Do rána se k očkování registrovalo přes 165 tisíc lidí od 16 do 29 let. Celkem je jich téměř 1,5 milionu

Očkování mladších ročníků. Registrovat se mohou i lidé nad 16 let. foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA - Od spuštění registrací se k očkování proti koronaviru zaregistrovalo více než 165 000 lidí ve věku 16 až 29 let. Data k pátečním zhruba 10:30 publikovali zástupci projektu Chytrá karanténa. V Česku mladých v této věkové skupině žije podle statistiků přibližně 1,485 milionu.
  8:05aktualizováno  11:08

Očkování proti novému typu koronaviru začalo koncem prosince a lidé se k němu mohli přihlašovat postupně podle věku. Zdravotníci v Česku dosud aplikovali přes 5,5 milionu dávek některé ze čtyř druhů vakcín. Plně naočkováno je téměř 1,6 milionu lidí.

Klíčový krok: začíná očkování nejmladších, pomůžou myslivci i youtubeři. Souhlas rodičů netřeba

Rozhodnutí otevřít očkování pro všechny zájemce od 16 let oznámil premiér Babiš v neděli. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila použití očkovací látky od firmy Pfizer/BioNTech i pro lidi od 12 let. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) o víkendu odhadl, že očkování skupiny 12+ vláda spustí nejpozději ve druhé polovině léta. „Ale to bych spekuloval, bude záležet na zájmu generace 16+,“ uvedl. V pátek na twitteru požádal, aby se lidé k očkování registrovali. „Je čas se vrátit zpět k normálnímu životu,“ uvedl.

Byla spuštěna registrace k očkování pro lidi nad 16 let.
K očkování se mohou hlásit i lidé nad 16 let. Na snímku je basketbalistka...

Lidé se k očkování mohli začít přihlašovat postupně podle věku, od toho se odvíjí také zájem a proočkovanost jednotlivých skupin. Osmdesátníci se očkují od poloviny ledna, sedmdesátníci od začátku března. S každou další věkovou skupinou podíl registrovaných klesá. Mezi čtyřicátníky projevila zájem o očkování zhruba polovina. Zatím poslední skupinou, pro kterou byla spuštěna registrace, byli od 26. května lidé ve věku 30 až 34 let.

Autor:

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...

Mohlo by vás zajímat