Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 7 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zlomový verdikt: stát nesmí trestat rodiče, kteří odmítnou očkovat své děti

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: ČTK

PRAHA Mnohaletá diskuse o tom, zda je správné nutit rodiče očkovat děti, má první velký zvrat: stát už je nesmí trestat pokutami, když vakcínu pro dítě odmítnou. Pokud by je chtěl přesto pokutovat, musí se změnit současná pravidla. Říká to rozsudek Nejvyššího správního soudu (NSS), který takto minulý týden rozhodl případ rodičů z Moravy.

Rozhodnutí soudců NSS vysvětluje, že stát nemá na trestání právo, protože povinnost očkovat určuje podrobně pouze vyhláška ministerstva zdravotnictví. A to je dle soudců málo na to, aby stát za její porušení mohl trestat.

"Pokud si chce stát tu povinnost vynucovat, tak to musí být upraveno na úrovni zákona," vysvětluje předseda senátu NSS, který případ rozhodoval, Jaroslav Vlašín. Soudci tak rozhodli při řešení případu Gabriely a Viléma Čechových. Rodiče se bránili proti pokutám od hygienické stanice za to, že odmítli vakcíny pro své děti.

Diskuse o povinném očkování se vede již několik let. Problém jako Čechovi řeší ročně desítky rodičů, proti očkování bojují i některá občanská sdružení. Případ Čechových se teď vrací Městskému soudu v Praze, který je pro své další rozhodnutí názorem NSS vázán.

Čechovi: Nechceme nechat očkovat naše děti

Ministerstvo zdravotnictví tak bude muset vymyslet, jak si s pravidly nadále poradí. "Zatím to nemůžeme komentovat. Nejdříve to musí probrat naši právníci," řekl LN mluvčí úřadu Vlastimil Sršeň.

Ministerstvo to ale bude mít těžké. Očkovací kalendář a další povinnosti totiž určovala až dosud vyhláška právě proto, že má proti zákonu několik výhod: její změna je poměrně snadná a rychlá. Zákon naopak musí projít legislativním procesem.

Jedním z možných řešení je, že by zákon upravoval povinnost očkování proti závažným chorobám. "Za porušení takového zákona pak může stát sankcionovat. Musí se ale smířit s tím, že pokud by se prováděla změna, bude to obtížnější," říká Vlašín. Očkování proti lehčím nemocem by pak nařizovala vyhláška. Povinnost by platila, jen by se za její porušování nesmělo trestat.

Vyděsilo nás, co vše se má dětem píchnout

Děti Gabriely a Viléma Čechových z Kroměřížska nemohou chodit do školky. Nechtějí je tam pustit hygienici, protože nejsou očkované. "Vadilo nám, co vše se má napíchat do tělíčka malého dítěte," říká v rozhovoru pro LN Gabriela Čechová, která se kvůli očkování soudila.

LN Čeho jste se tolik báli?
Setkávali jsme se s rodiči, jejichž děti měly po očkování horečky a další problémy, znali jsme i příběh rodiny, které dítě kvůli očkování zemřelo. Tak jsme začali s manželem zjišťovat víc informací o tom, co může očkování způsobovat. Nelíbilo se nám, kolik vakcín by se mělo napíchat do tělíčka tak malého dítěte.

LN Nyní máte čtyři děti. Není očkované ani jedno?
Tři starší děti jsme dali očkovat proti tetanu, ostatní očkování jsme odmítli. Nejsme ale nějací fanatičtí odpírači. Vše jsme dosud pečlivě zvažovali. Všechny děti ovšem měli i po tom tetanu horečky. To většina rodičů přejde tak, že se s tím smíří a jen řeknou "tak máme zase horečky kvůli očkování". Ale nám to vadilo. Nejmladší dcera je příliš malá, tu jsme zatím nedali očkovat vůbec.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!