Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vadí svou vůní, ale alergie na řepku je vzácná. Pylová zrna jsou těžká a nelétají, vysvětluje expertka

Česko

  11:00
PRAHA - Česko zasáhla žlutá pokrývka, která se podle alergoložky Martiny Váchové mylně zaměňuje s řepkou. Jde však hlavně o břízy, borovice a smrky. Problémy alergiků však nekončí. Po pylech z jarně kvetoucích stromů nastupuje na řadu letní tráva a vzdušná plíseň, říká expertka z Ústavu imunologie a­ alergologie Fakultní nemocnice Plzeň.

Autoři Žlutého barona prokazují mimořádné emocionální zaujetí. (Řepková pole nedaleko Mojného na Českokrumlovsku.) foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Pylová alergie v číslech

  • 40 % – tolik lidí v Evropě trpí pylovou alergií.
  • 5 – jen tolik pylových zrnek na metr krychlový vzduchu stačí pro spuštění alergické reakce, přitom jediná rostlina ambrozie dokáže uvolnit až několik milionů pylových zrn za den.
  • 50 % – tolik případů alergické rýmy v Evropě má na svědomí alergie na trávy.
  • – tak se za posledních 20 let zvýšila alergie na pyl břízy.
  • 15 % – jen tolik osob, které se domnívají, že trpí alergií na pyl, bylo diagnostikováno alergologem.

Lidovky.cz: Česko zasáhla vlna žluté pokrývky, může za to řepka?
Význam řepky se přeceňuje. Pylová zrna řepky jsou těžká, nelétají. Její pyl je lepkavý. Oproti tomu zrna z bříz, borovic, smrků jsou lehčí a právě ony vytváří zmiňovanou žlutou pokrývku. 

Lidovky.cz: Jak se projevují alergické reakce na řepku?
Klasická alergie na řepku je vzácná. Její projevy jsou sice stejné jako u pylů z jarně kvetoucích stromů, avšak lidí trpících touto alergií je minimum. Pacienti mají alergie téměř vždy na jiné pyly, především na pyl z břízy, letních trav.

Lidovky.cz: Jak se projevují alergické reakce na pyly z  kvetoucích stromů?
Nejčastějším projevem je alergická rýma a zánět spojivek. Řada pacientů může mít i astmatické projevy, což znamená dušnost a suchý dráždivý kašel.

Lidovky.cz: Trpí tento rok alergici více?
Alergici mají letos výraznější potíže než v předchozích letech. Je potřeba, aby dbali více na prevenci a léčili prvotní příznaky, které se letos projevují více agresivně.

Množství pylů v ovzduší je momentálně enormní kvůli rychlému nástupu teplého...
Na Jihlavsku je v současné době kvůli velkému množství pylu a suchu vidět jen...

Lidovky.cz: Čím si to vysvětlujete?
Souvisí to s počasím. V dubnu bylo nezvykle teplo a extrémní sucho a navíc nepršelo. Nedostatek sněhu v zimě a k tomu loňské sucho jsou také jedním z důvodů tohoto extrémního výskytu pylu. Déšť by rozhodně pomohl, spláchl by pyl a alergikům by se ulevilo.

Lidovky.cz: Kdy se dá očekávat zlepšení?
Záleží to hlavně na počasí, opravdu by pomohl déšť. Situace se ale nezlepší, neboť nastupují alergie na letní trávu a vzdušné plísně. Problémy lidí trpících i těmito alergiemi budou pokračovat.

Lidovky.cz: V čem může řepka vadit? 
Řepka může vadit svou intenzivní vůní, ale to je celé.

Lidovky.cz: Ovlivňuje enormní množství pylu i nealergiky?
Nealergické jedince může vyšší koncentrace pylu mechanicky dráždit, podobně jako jemný prach. 

Lidovky.cz: Jaká platí pro alergiky prevence? 
Měli by nosit sluneční brýle, aby chránili své oči. Také by měli omezit pohyb venku. Vhodné by pro ně bylo, kdyby vycházeli ven pouze ráno a večer.

01.května 2018 v 13:45, příspěvek archivován: 02.května 2018 v 17:07

JAKÉ PYLY PLAVOU VE VLTAVĚ?
Připravili jsme pro Vás aktuální pylovou analýzu vzorků Vltavské vody a pylu na palubách našich lodí 1. května 2018. Jednoznačně zvítězil smrk, následovaný borovicí, dubem a břízou. Pylovou analýzu provedl náš přední palynolog Doc. Petr Kuneš v nově zřízené Rudolphově laboratoři pro paleoekologii na Katedře botaniky PřF UK. Velké díky Petře!!!