Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vadí svou vůní, ale alergie na řepku je vzácná. Pylová zrna jsou těžká a nelétají, vysvětluje expertka

Česko

  11:00
PRAHA - Česko zasáhla žlutá pokrývka, která se podle alergoložky Martiny Váchové mylně zaměňuje s řepkou. Jde však hlavně o břízy, borovice a smrky. Problémy alergiků však nekončí. Po pylech z jarně kvetoucích stromů nastupuje na řadu letní tráva a vzdušná plíseň, říká expertka z Ústavu imunologie a­ alergologie Fakultní nemocnice Plzeň.

Autoři Žlutého barona prokazují mimořádné emocionální zaujetí. (Řepková pole nedaleko Mojného na Českokrumlovsku.) foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Pylová alergie v číslech

  • 40 % – tolik lidí v Evropě trpí pylovou alergií.
  • 5 – jen tolik pylových zrnek na metr krychlový vzduchu stačí pro spuštění alergické reakce, přitom jediná rostlina ambrozie dokáže uvolnit až několik milionů pylových zrn za den.
  • 50 % – tolik případů alergické rýmy v Evropě má na svědomí alergie na trávy.
  • – tak se za posledních 20 let zvýšila alergie na pyl břízy.
  • 15 % – jen tolik osob, které se domnívají, že trpí alergií na pyl, bylo diagnostikováno alergologem.

Lidovky.cz: Česko zasáhla vlna žluté pokrývky, může za to řepka?
Význam řepky se přeceňuje. Pylová zrna řepky jsou těžká, nelétají. Její pyl je lepkavý. Oproti tomu zrna z bříz, borovic, smrků jsou lehčí a právě ony vytváří zmiňovanou žlutou pokrývku. 

Lidovky.cz: Jak se projevují alergické reakce na řepku?
Klasická alergie na řepku je vzácná. Její projevy jsou sice stejné jako u pylů z jarně kvetoucích stromů, avšak lidí trpících touto alergií je minimum. Pacienti mají alergie téměř vždy na jiné pyly, především na pyl z břízy, letních trav.

Lidovky.cz: Jak se projevují alergické reakce na pyly z  kvetoucích stromů?
Nejčastějším projevem je alergická rýma a zánět spojivek. Řada pacientů může mít i astmatické projevy, což znamená dušnost a suchý dráždivý kašel.

Lidovky.cz: Trpí tento rok alergici více?
Alergici mají letos výraznější potíže než v předchozích letech. Je potřeba, aby dbali více na prevenci a léčili prvotní příznaky, které se letos projevují více agresivně.

Množství pylů v ovzduší je momentálně enormní kvůli rychlému nástupu teplého...
Na Jihlavsku je v současné době kvůli velkému množství pylu a suchu vidět jen...

Lidovky.cz: Čím si to vysvětlujete?
Souvisí to s počasím. V dubnu bylo nezvykle teplo a extrémní sucho a navíc nepršelo. Nedostatek sněhu v zimě a k tomu loňské sucho jsou také jedním z důvodů tohoto extrémního výskytu pylu. Déšť by rozhodně pomohl, spláchl by pyl a alergikům by se ulevilo.

Lidovky.cz: Kdy se dá očekávat zlepšení?
Záleží to hlavně na počasí, opravdu by pomohl déšť. Situace se ale nezlepší, neboť nastupují alergie na letní trávu a vzdušné plísně. Problémy lidí trpících i těmito alergiemi budou pokračovat.

Lidovky.cz: V čem může řepka vadit? 
Řepka může vadit svou intenzivní vůní, ale to je celé.

Lidovky.cz: Ovlivňuje enormní množství pylu i nealergiky?
Nealergické jedince může vyšší koncentrace pylu mechanicky dráždit, podobně jako jemný prach. 

Lidovky.cz: Jaká platí pro alergiky prevence? 
Měli by nosit sluneční brýle, aby chránili své oči. Také by měli omezit pohyb venku. Vhodné by pro ně bylo, kdyby vycházeli ven pouze ráno a večer.

01.května 2018 v 13:45, příspěvek archivován: 02.května 2018 v 17:07

JAKÉ PYLY PLAVOU VE VLTAVĚ?
Připravili jsme pro Vás aktuální pylovou analýzu vzorků Vltavské vody a pylu na palubách našich lodí 1. května 2018. Jednoznačně zvítězil smrk, následovaný borovicí, dubem a břízou. Pylovou analýzu provedl náš přední palynolog Doc. Petr Kuneš v nově zřízené Rudolphově laboratoři pro paleoekologii na Katedře botaniky PřF UK. Velké díky Petře!!!

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat