Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Žluté lázně patřily Žlutému psu

Česko

PRAHA Na kytaristu Františka Kotvu vzpomínala včera koncertem v pražských Žlutých lázních skupina Žlutý pes. Především právě v této kapele Kotva, který zemřel vloni v březnu ve věku 54 let, působil. Kapela na koncertu premiérově zahrála skladby ze svého nového alba Mellow Yellow.

Album Mellow Yellow představuje sbírku dvanácti bluesových hitů s Hejmovými českými texty. Připomíná to prý první album Žlutého psa z roku 1987, které také obsahovalo coververze bluesových standardů, ovšem s anglickými texty.

„Kruh se uzavírá. František bydlel celý život v Podolí, tak předpokládám, že se jeho duch bude dnes večer vznášet nad Vltavou,“ řekl před koncertem zpěvák a textař Žlutého psa Ondřej Hejma.

V době počátků kapely šly prý tvůrčí ambice stranou, stejně jako demokracie v kapele při výběru repertoáru. „Při tomto výběru jsem netypicky brutálně o všem rozhodoval sám, vybíral jsem, co se líbilo mně, což v případě autorských desek nejde. To bývají nekonečné diskuse,“ sdělil Hejma.

Přestože je album určené památce Františka Kotvy, určitě by prý měl k jeho obsahu připomínky. „Viděl by to určitě jinak, my jsme měli neustálé rozepře,“ připustil Hejma, který společně s Kotvou 15 let produkoval desky Žlutého psa.

Žlutý pes v současné době absolvuje letní koncertní šňůru. Hraje na festivalech i různých společenských akcích. Novou desku prý zatím nechystá. „Nic si neplánujeme, rýsovat si zářné zítřky nám už nepřísluší,“ dodal Hejma.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:

Mohlo by vás zajímat