PRAHA Černý čtvrtek. Tak možná budou jednou cyklisté nazývat poslední zářijový den letošního roku. Lovci dopingových hříšníků během jediného dne zveřejnili dva kapitální úlovky z největších etapových závodů světa - druhého muže Vuelty Španěla Ezequiela Mosqueru a hlavně nejlepšího cyklistu současnosti a vítěze Tour de France Alberta Contadora.
A to může být rána, ze které se bude světová cyklistika dlouho vzpamatovávat.
Jistě, ani poslední ročníky slavné Tour se bez dopingu neobešly. Před čtyřmi lety se dokonce přesouval žlutý dres pro nejlepšího jezdce z trupu Floyda Landise k novému vítězi Oscaru Pereirovi. A o rok později musel odstoupit hlavní favorit závodu Kazach Alexandr Vinokurov. Contador je ale ještě jiná třída. V sedmadvaceti letech má na svém kontě již tři tituly z nejslavnějšího závodu a po odchodu legendárního Lance Armstronga je jednoznačným lídrem světového pelotonu. O to víc včera všechny šokovala zpráva, že měl po šestnácté etapě dopingový nález, tedy spíš nálezek. V jeho vzorku bylo objeveno 50 pikogramů clenbuterolu. Přístroje Světové antidopingové agentury WADA přitom běžně zachycují u této látky až nálezy čtyřicetkrát vyšší. Ani to však nemusí Contadora uchránit před trestem. „Není tady žádný limit, podle kterého by se určovalo, jestli se bude, nebo nebude trestat. Tahle látka žádnou hranici nemá,“ řekl generální ředitel WADA David Howman.
Malé množství je také doping Dopingový nález překvapil i šéfa Českého antidopingového výboru Jana Chlumského. I když ne kvůli stopovému množství ve vzorku. „Ta látka rychle vyprchá z těla, cyklisté s tím mohou kalkulovat. Ale že by si vzal zrovna tohle? Existují i jiné podobné látky, které nejsou trestné,“ vysvětlil LN Chlumský. Clenbuterol, který napomáhá nárustu svalové hmoty a krátkodobému navýšení aerobní kapacity, dle něj využívají spíše kulturisté krátce před soutěží.
A brání se i Contador, podle kterého se mu látka dostala do těla ve zkaženém mase, které během volného dne pojídal s kamarády ze Španělska. „Kdyby šlo o jasný dopingový případ, vyšlo by to najevo o týden později. Tohle je kus masa ze Španělska. Když mě o tom lidé z UCI (Mezinárodní cyklistická unie - pozn. red.) informovali, sami to tvrdili,“ řekl obhájce prvenství z Tour. Ačkoliv UCI žádá důkladné vědecké přezkoumání Contadorova případu, trestu se asi nevyhne. Nejnovější skandál může poškodit i stáj Astana, v jejíchž barvách Contador na Tour letos zvítězil. Od příští sezony přitom za kazašský tým bude jezdit nejlepší český jezdec Roman Kreuziger.
Contadorovy vyhlídky nejsou moc příznivé. „Jestliže nepřijde s nějakým věrohodnějším vysvětlením, než je zkažené maso, dostane dva roky,“ tvrdí Chlumský. A podobně se vyjadřuje i jeho francouzský kolega Pierre Bordry z místní antidopingové agentury. „Bez ohledu na nalezené množství jde o zakázanou látku. Jestli ji opravdu našli, pravidla byla porušena.“ Španělskému šampionovi by tak kromě dvouletého trestu hrozila i diskvalifikace z letošní Tour.
„O vítězství na letošní Tour určitě přijde a potrestaný bude také. Pokud ne, cyklistiku i celý sport by to hodně poškodilo,“ míní bývalý cyklistický profesionál Lubor Tesař.
Contadorovi soupeři z Tour ale mluví jinak. „Je to šílený den pro cyklistiku. Četl jsem o tom v novinách. Doufám, že je nevinný a dostane šanci se obhájit,“ řekl pro AP Andy Schleck, který na Tour skončil druhý 39 sekund za Contadorem, a stal by se tak novým vítězem. A obdobně mluví i další protivníci jako Australan David Millar nebo nejlepší časovkář současnosti Fabian Cancellara. Není se co divit. Gilotina se nad Contadorem povážlivě houpá a nesetnula by jen jeho, ale celý cyklistický sport.
***
JAN CHLUMSKÝ, ŠÉF ANTIDOPINGOVÉHO VÝBORU
Zkažením jídla doping nevzniká * Clenbuterol je antiastmatikum, rozšiřuje dýchací cesty. Zdravému člověku může pomoci vylepšit sportovní výkon - má vedlejší anabolický účinek, posiluje svaly a zvyšuje rychlost. * Contador se hájí, že na vině je špatné jídlo. Že by někdo nechal zahnít rybu a narodil se clenbuterol? To ne, clenbuterol nesprávným skladováním potravin nevznikne. A není obsažený ani v lidském těle, ani v těle živočichů. Spíš to asi bude chtít svést na potravinové doplňky - to je pravděpodobnější, ale není obvyklé, že by se tato látka někde objevila.
* Údajně šlo o velmi malé množství, v Contadorově vzorku moči prý bylo 50 pikogramů clenbuterolu. Ale to se našlo v dané chvíli, o deset hodin dříve tam mohlo být mnohem větší množství zakázané látky. Ona v těle vydrží jen krátce. * Už jsem slyšel, že Contador si najal nizozemského antidopingového experta Douwa de Boera. Ten prý tvrdí, že cyklista měl clenbuterol v moči i v dalších dvou etapách po odběru, ale tak malé množství, že UCI to jako doping neklasifikovala. Tak to je pěkný blábol. Ta látka tam buď je a laboratoř to hlásí, nebo není. Jde o velice citlivé přístroje, které zaznamenají jakékoli množství a vždycky je to pozitivní nález. Ten by znamenalo i 25 pikogramů.
DOPINGOVÉ STÍNY KOLEM SLAVNÝCH CYKLISTICKÝCH POSTAV
Lance Armstrong: Stále obviňovaný, ale nikdy usvědčený Užívání nedovolených látek ještě nikdo sedminásobnému vítězi Tour de France neprokázal, Armstrong ale čelí obviněním z dopingu prakticky po celou kariéru. Poslední vyšetřování ze strany amerických úřadů začalo poté, co ho obvinil bývalý kolega ze stáje US Postal Floyd Landis. Vyšetřovatelé nyní údajně mají řadu svědectví o zakázaných praktikách v týmu, Armstrongovi právníci označují vyšetřování za mrhání penězi daňových poplatníků. První závažné obvinění vůči Armstrongovi vynesl deník L´Equipe už před pěti lety. Po víc než ročním zkoumání nezávislí vyšetřovatelé Armstrongovo jméno očistili.
Floyd Landis: Doping mu prokázali dávno, přiznal se letos Čtyřiatřicetiletý Američan by určitě radši sbíral jiná prvenství. V historii je už ale natrvalo zapsaný jako první cyklista, který ve víc než stoleté historii Tour de France kvůli dopingu přišel o celkové vítězství. K tomu také dostal dvouletý distanc. Testy po úspěchu na Tour v roce 2006 odhalily v Landisově těle zvýšený výskyt testosteronu. Hájil se, že má v těle vyšší množství testosteronu přirozeně, podle testů ale lékaři objevili syntetický (tedy umělý) testosteron. Po letech odmítání se Landis otevřeně přiznal až letos. Zároveň zaútočil na Armstronga a další funkcionáře, kteří prý o nekalých praktikách věděli a sami je využívali.
Rušno kolem posledního šampiona na Tour bylo v souvislosti s dopingem pouze před třemi lety. Německý dopingový expert Werner Franke tehdy poslal Světové antidopingové agentuře (WADA) spis, který prý Contadora měl usvědčit z braní dopingu. Španělský cyklista podle něj spolupracoval s nechvalně proslulým lékařem Eufemianem Fuentesem, který vedl ve Španělsku laboratoře, jež sportovcům zajišťovaly zakázané látky. „Nikdy jsem se nezapletl s jakoukoli formou dopingu. Prošel jsem všemi kontrolami, ať už plánovanými, nebo překvapivými,“ reagoval Contador. Až do čerstvého nálezu z letošní Tour de France na zakázané anabolikum clenbuterol se o Contadorovi v souvislosti s dopingem nemluvilo.