10. dubna 2016 17:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zmatky kolem Kliniky. Ministerstvo ani aktivisté nevědí, kdo má a nemá zájem

Aktivisté chtějí zůstat i po půlnoci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aktivisté chtějí zůstat i po půlnoci. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Podle vyjádření, které vydalo Autonomní centrum Klinika, nemá Ministerstvo práce a sociálních věcí zájem o budovu v Jeseniově 60, kde Klinika sídlí. Resort ale trvá na tom, že by budovu rád využíval a netuší, kde se tato nová informace vzala.

„Kolektiv Kliniky včera jednal se zástupkyní Ministerstva práce a sociálních věcí, která znovu vyvrátila informaci, že by ministerstvo mělo o budovu v Jeseniově 60 zájem,“ napsali v tiskovém prohlášení aktivisté z Kliniky. Podle nich jsou zprávy o převodu budovy pod správu Ministerstva práce a sociálních věcí jen další manipulací za účelem zastavení činnosti Kliniky. „Opakovaně se ukázalo, že argumenty proti Klinice byly zástupné či přímo lživé“, podotýká Jakub Ort z kolektivu aktivistů.

Podle Arnošta Nováka z Kliniky proběhlo ve čtvrtek jednání s tajemnicí ministerstva Marií Richterovou. „Paní Richterová nám řekla, že ministerstvo nebude mít o budovu pravděpodobně zájem, ale že na místo pošle náměstka a potom se rozhodne,“ řekl Novák.

Jedná se o jednu z variant

S vyjádřením aktivistů ale nesouhlasí mluvčí ministerstva Petr Habáň. „Nevím, kde se tato informace vzala. Platné je předchozí vyjádření ministerstva, které je dostupné na jeho webových stránkách,“ řekl k celé problematice mluvčí.

To ve svém vyjádření uvedlo, že má dlouhodobě zájem o budovu na adrese Jeseniova 60, kam by chtělo umístit pracoviště Úřadu práce ČR pro pražský Žižkova. Podle ministerstva se ale jedná jen o jednu z možných variant.

„Rozhodnutí o uskutečnění tohoto konkrétního záměru je totiž podmíněno posouzením technického stavu objektu a zvážením, jak velké finanční prostředky budou nutné k rekonstrukci a nákupu dalšího nezbytného vybavení. K žádnému oficiálnímu posouzení těchto kritérií zatím ze strany MPSV nedošlo. Samotný záměr tedy nemohlo projednat vedení ministerstva, ani o něm jakýmkoli způsobem nerozhodla ministryně Michaela Marksová. V tuto chvíli se tedy jednalo pouze o unáhlený krok horlivého úředníka a v žádném případě ani za současné situace neříkáme, že budovu definitivně přebíráme,“ stojí v prohlášení ministerstva.

Bývalou budovu žižkovské polikliniky měli aktivisté v pronájmu, který skončil 3. března 2016. Aktivisté ale odmítají místo vyklidit a chtějí místo i nadále využívat. To má ale ve správě Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Ten musí majetek nabídnout nejdříve státním institucím. Pokud o ně projeví zájem, získají ho. Teprve v dalších kolech je majetek nabídnut dalším zájemcům.

Jakub Kopřiva

Autor

Jakub Kopřivajakub.kopriva@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz