4. prosince 2017 6:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Změna advokáta nahrála řeholníkům. Nezvyklý krok pozemkového úřadu řeší policie

Převor Justin Berka je rád, že se cisterciáci mohou po vlekoucích se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Převor Justin Berka je rád, že se cisterciáci mohou po vlekoucích se... | foto: Marek Podhora, MAFRA

PRAHA Nebývá zvykem najmout si advokáta proto, aby u soudu zvrátil výsledek již jednou vyhraného sporu. Státní pozemkový úřad tak v případě restituční kauzy s Cisterciáckým opatstvím Vyšší Brod učinil. Jeho postupem se teď zabývá policie.

Když koncem loňského října Okresní soud v Českém Krumlově rozhodl, že Cisterciácké opatství Vyšší Brod přišlo o část svého majetku již za druhé světové války, a na jeho vrácení tedy nemá nárok, zdálo se, že má stát vyhráno. Obzvlášť když ve stejném duchu se již v roce 2004 vyjádřil i Ústavní soud.

Jenže Státní pozemkový úřad (SPÚ) jakožto vítězná strana sporu následně změnila právního zástupce, a ten u odvolacího soudu v Českých Budějovicích docílil zvrácení verdiktu. Podle něj je opatství „nadáno restituovatelným právem“. Celá záležitost se proto vrací k dalšímu řízení.

Nezvyklým postupem pozemkového úřadu se nyní podle informací LN bude zabývat odbor hospodářské kriminality na Krajském ředitelství policie hlavního města. Stane se tak na základě trestního oznámení, které obdrželo Městské státní zastupitelství v Praze. Podle jeho mluvčí Štěpánky Zenklové jde o aktuální věc.

Pražská policie se k případu odmítla vyjádřit, mluvčí pozemkového úřadu Hynek Jordán uvedl, že žádné šetření neprobíhá.

Navrácení majetku se cisterciácké opatství domáhalo vícero žalobami. Šlo o 262 hektarů zemědělské půdy, přes 3300 hektarů lesní půdy a 77 hektarů ostatní půdy na území okresů České Budějovice a Český Krumlov.

Najdete na Lidovky.cz