Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Změna? Budeme asi víc podobní východní Evropě“

Česko

Německá společnost se rozštěpila na víc zájmových skupin, proto oslabují tradičně velké strany a na jejich úkor se prosazují nové, zhodnotila pro LN víkendové volby Barbara Riedmüllerová, politoložka z berlínské Svobodné univerzity.

* LN Jak hodnotíte výsledky nedělních voleb?

Především je poznamenala nízká volební účast. Bylo mnoho lidí, kteří k volbám nešli, a to přitížilo zejména SPD. Za druhé došlo také k polarizaci mezi konzervativním a levicovým táborem, které jsou zhruba stejně silné.

* LN Co očekáváte od společné vlády CDU/CSU a liberální FDP?

Bude to obtížné. CDU ztratila, takže není tak silná, aby mohla mocně odporovat požadavkům FDP. Zároveň na CDU zůstane tlak, aby zůstala lidovou stranou. Musí proto také zohledňovat sociální požadavky země. SPD už nebude k dispozici. To znamená, že CDU bude muset částečně dělat i sociálnědemokratickou politiku.

* LN Bude se muset změnit i Angela Merkelová?

Pravděpodobně v některých věcech bude muset postupovat tvrději. V FDP bude mít také silnějšího protivníka, který bude zastupovat jasně vyhraněnou zájmovou skupinu. To je něco jiného, než jak tomu bylo u SPD. S tou CDU bojovala o střed, SPD ale prohrála. Pro FDP jako pro stranu s patnáctiprocentní podporou, ale bude snazší k sobě přitáhnout další lidi.

* LN Považujete za přínos pro Německo, že ho už nepovede velká koalice, nýbrž vláda s jasně daným středopravým mandátem?

V různých politických časech se věci mění. Chybět může síla na zapojení (celé společnosti). Ta byla u velké koalice větší. Za to by se teď ale mohla zlepšit akceschopnost. Velká koalice je z našeho vědeckého pohledu vždy trochu ochromená. Dva tankery se nepohybují příliš rychle.

* LN Bude mít nová koalice sílu na to, aby snížila daně, jak strany slibovaly?

Jistě udělají daňovou reformu, ale takovou, že bude stát málo.

* LN Je možné chápat špatný výsledek CDU/CSU a SPD jako konec jedné éry, kdy byly velkými lidovými stranami?

Řekla bych, že lidové strany oslabují. Jestli je to jejich konec, o tom se diskutuje už roky. Zapomíná se ale, že společnost je více diferenciovaná. Vývoj přinesl své vítěze a poražené. Jak se ale vše vyvine v budoucnu, je otevřené.

* LN Zeptám se trochu jinak. Změnil se celý politický systém? Ve Spolkovém sněmu je nyní více stran, než tomu bylo dříve...

I opozice v systému (dvou dominantních stran) se mění. Budeme asi podobní východoevropským zemím. Začínají se různit jednotlivé zájmové skupiny. Byla bych ale opatrná v tom, jak dlouhodobé změny to můžou být, protože tato diferenciace je i výrazem (hospodářské) krize.

* LN Je etablovanou politickou stranou už i postkomunistická Levice, která při volbách získala podporu více než deseti procent voličů?

Budoucnost teprve ukáže, jak je možné její výsledek hodnotit. Měnit se jistě bude i vztah se sociální demokracií. Závisí to také na generační výměně v sociální demokracii. Bude to také spojené s osobností Oskara Lafontaina (jednoho z šéfů Levice, který dříve vedl SPD, pozn. red.). Ten u současných elit SPD není zrovna oblíbený. Další generace jistě nebude mít takto křečovitý vztah.

Autor:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...