13. června 2017 10:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nejsem si jistý, zda by změna předsedy ČSSD něco zachránila, míní Zimola

V Českých Budějovicích se 29. května konalo zasedání krajského výkonného výboru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Českých Budějovicích se 29. května konalo zasedání krajského výkonného výboru... | foto: ČTK

ČESKÉ BUDĚJOVICE Změna předsedy sociální demokracie v tuto chvíli podle Jiřího Zimoly už nemusí straně přinést žádný efekt. Předseda jihočeské ČSSD a někdejší hejtman se domnívá, že případný odchod Sobotky z čela strany měl nastat dříve.

Zimola připomněl, že byl už v minulosti zastáncem modelu, kdy je oddělena funkce premiéra a předsedy ČSSD. Sociální demokracie na středečním zasedání grémia patrně bude jednat o budoucnosti Sobotky v čele strany, Zimola členem grémia není.

„Když jsem před půl rokem navrhoval, aby byly zvlášť funkce premiéra a předsedy ČSSD, nesetkalo se to s odezvou. Pokud tato situace nastane teď, nejsem si jistý, že to něco zachrání. Obávám se, že nám už spoustu voličů uteklo,“ řekl v úterý Zimola.

Předseda jihočeská sociální demokracie připouští, že každá změna může přinést určitý nový impuls. Ale není si jistý, zda by toto pravidlo fungovalo i nyní a přilákalo zpět ztracené voliče. Podpora ČSSD se podle průzkumů v těchto dnech pohybuje kolem deseti procent.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) oznámil na tiskové konferenci v Praze, že...

Zimola uvedl, že nelze vyloučit ani formu jakéhosi triumvirátu. Bohuslav Sobotka by nadále vykonával funkci premiéra, předsedou ČSSD by se stal někdo z vedení strany a na místo lídra pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny by si sociální demokracie vybrala někoho jiného. „Může to být klidně i nestraník. V této souvislosti se hovoří například o (předsedovi ČMKOS) Pepovi Středulovi,“ uvedl Zimola.

Dodal však, že pokud Sobotka skončí jako předseda, musí tento krok navrhnout on sám osobně. „Jakékoliv silové řešení a odvolávání ho není na místě,“ řekl Zimola.

Zimolovu pozici na jaře podlomila kauza rekreačního domu na Lipně a spory uvnitř krajské koalice týkající se odměn ve společnosti Jihočeské nemocnice. Zimola pochybení odmítl, koncem dubna ale na funkci hejtmana rezignoval. V květnu předsednictvo ČSSD Zimolu vyškrtlo z kandidátky do podzimních sněmovních voleb, kde byl na posledním, 22. místě. Na protest proti tomu opustil jihočeskou kandidátku sociálních demokratů její lídr Stanislav Mrvka. Stejně tak učinili i Jindřich Florián a Josef Eigner.

Jeroným Tejc na jednání Ústředního výkonného výboru ČSSD.

Jeroným Tejc.

Názor podobný Zimolově zastává i poslanec Jeroným Tejc (ČSSD). Podle Tejce nyní bude každé řešení špatné a těžko lze se současnou situací něco udělat. Propad důvěry voličů ČSSD musí vyřešit předseda strany Bohuslav Sobotka a statutární místopředseda Milan Chovanec.

Tejc je kritikem současného vedení a na březnovém sjezdu nabízel změnu. Po prohraném boji s Chovancem o funkci statutárního místopředsedy odstoupil z jihomoravské kandidátky, kde měl Sobotkovi dělat dvojku.

Podle něj musí hledat řešení vedení strany, ve kterém není. „Teď je to v rukou těch, kterým dali delegáti důvěru, a to je Bohuslav Sobotka a Milan Chovanec. Ti jsou zodpovědní a musí hledat řešení. V tuto chvíli ale podle mě jakékoliv řešení bude špatné,“ uvedl Tejc, který si stojí za svým rozhodnutím nekandidovat. „Že bych se objevil a provedl razantní otočku, to jsem navrhoval na sjezdu. Tehdy jsem delegáty nepřesvědčil a respektuji to, takže to platí i teď,“ dodal poslanec.

Podpora voličů ČSSD v průzkumech delší dobu klesá, nyní je něco málo přes deset procent. „Před sjezdem i na sjezdu jsem varoval před tím, že musíme provést změny, nebo dojde k tomu, co se stalo teď, a to je výrazný propad důvěry našich voličů. Nabídl jsem změnu, ale ČSSD zachovala skoro totožné vedení a už se s tím teď dá těžko něco dělat,“ řekl Tejc.

Nástupcem musí být známá osobnost

Situace znepokojuje brněnského předsedu ČSSD Olivera Pospíšila. „Pokud se mají personálie předsedy a lídra řešit pár měsíců po sjezdu, je to nešťastná situace. Nevím, jestli by to přineslo nějaký efekt. Jsem zklamaný, že strana nenačetla situaci už na sjezdu a nevyřešila to. Bohuslav Sobotka měl zvážit, zda pokračovat na postu předsedy, jestli straně třeba už neodevzdal vše, co mohl,“ řekl ČTK Pospíšil.

Pokud Sobotka odstoupí, bude muset mít nástupce. „Bližší je nám asi Lubomír Zaorálek než kdokoliv jiný. Musí to být nějaká známá osobnost,“ doplnil Pospíšil.

Jihomoravský předseda ČSSD Roman Hanák ČTK řekl, že žádné oficiální stanovisko o Sobotkově odstoupení neslyšel. „Dokud to neoznámí, nechtěl bych se k tomu vyjadřovat. Je schválen jako lídr a z toho vycházím. Průzkumům nepřikládám takovou váhu. Pro mě jsou jasným průzkumem až volby. Vzpomeňme jen situaci před loňskými krajskými volbami,“ řekl Hanák, který tak připomněl, že podle průzkumů vyhrávala na jižní Moravě ČSSD, která nakonec byla třetí za vítězným ANO a KDU-ČSL.

Strana se chystá i na sobotní programovou konferenci. Představení kampaně a programových hesel vyslechne ústřední výkonný výbor ČSSD, který má mezi sjezdy pravomoc odvolat předsedu a členy předsednictva. Některá média v posledních dnech přinesla informaci, že by se mohl Sobotka funkce předsedy sám vzdát. Podle zdroje ČTK z blízkosti Lidového domu takovou možnost nic příliš nenaznačuje.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz