Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Změna z roku 1989 stála za to podle dvou třetin Čechů

Václav Havel - symbol předlistopadového disentu. foto: archivMAFRA

PRAHA - Se změnou společenského systému z roku 1989 je spokojena většina Čechů, stála za to podle dvou třetin lidí. Opačně smýšlí 22 procent. Poměry v Česku jsou nyní lepší než před rokem 1989 podle 38 procent lidí, podle 17 procent bylo lépe před listopadovou revolucí, zbylá třetina se nedokázala přiklonit ani k jednomu z nabízených období. Zjistil to říjnový průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Jeho výsledky dnes CVVM poskytlo ČTK.
  16:12

Od 17. listopadu 1989 se podle české populace nejvíce zlepšily podmínky v možnosti studovat, pracovat a cestovat do zahraničí. Naopak největší zhoršení lidé vidí v oblasti bezpečnosti občanů a kriminality.

Předlistopadové poměry hodnotí lépe stoupenci levice a starší generace nad 45 let. Mladší lidé dřívější poměry považují za příhodnější pouze zřídka, lépe je dnes také podle pravicově orientovaných lidí, uvedli autoři průzkumu. Proti průzkumu z října 2015 se jen mírně změnil počet lidí, kteří změnu poměrů hodnotí „tak půl na půl“; vzrostl o čtyři procentní body na 34 procent.

Poměry před rokem 1989 častěji považují za lepší respondenti z Ústeckého a Moravskoslezského kraje, zjistil průzkum. „S jistou mírou opatrnosti by se dal tento fakt vztáhnout k vysoké nezaměstnaností (v poměru k ostatním krajům České republiky), která obyvatele těchto oblastí trápí,“ napsalo CVVM.

Hodnocení toho, zda změny z roku 1989 stály za to, se od loňska téměř nezměnilo a je takřka konstantní v posledních třech letech, uvedli autoři průzkumu. V delším časovém srovnání ale pozitivních hlasů přibývá. Oproti prvnímu podobnému průzkumu v roce 1999 se o 11 procentních bodů na nynějších 66 procent zvýšil počet lidí, kteří změnu společenského systému považují za přínosnou. Naopak podíl opačně smýšlejících lidí klesl za stejné období o deset procentních bodů na letošních 22 procent.

Také u tohoto hodnocení se trend láme se 45. rokem věku. Starší lidé cítí nostalgii k předlistopadovým podmínkám podstatně častěji než lidé ve věku 44 let a mladší.

V průzkumu se tazatelé CVVM letos mezi 10. a 17. říjnem ptali 982 lidí ve věku od 15 let.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...

Mohlo by vás zajímat