• schránka
  • Přihlásit Můj účet
Václav Havel - symbol předlistopadového disentu.

Václav Havel - symbol předlistopadového disentu. | foto: archiv, MAFRA

Změna z roku 1989 stála za to podle dvou třetin Čechů

Česko
  •   16:12
PRAHA - Se změnou společenského systému z roku 1989 je spokojena většina Čechů, stála za to podle dvou třetin lidí. Opačně smýšlí 22 procent. Poměry v Česku jsou nyní lepší než před rokem 1989 podle 38 procent lidí, podle 17 procent bylo lépe před listopadovou revolucí, zbylá třetina se nedokázala přiklonit ani k jednomu z nabízených období. Zjistil to říjnový průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Jeho výsledky dnes CVVM poskytlo ČTK.

Od 17. listopadu 1989 se podle české populace nejvíce zlepšily podmínky v možnosti studovat, pracovat a cestovat do zahraničí. Naopak největší zhoršení lidé vidí v oblasti bezpečnosti občanů a kriminality.

Předlistopadové poměry hodnotí lépe stoupenci levice a starší generace nad 45 let. Mladší lidé dřívější poměry považují za příhodnější pouze zřídka, lépe je dnes také podle pravicově orientovaných lidí, uvedli autoři průzkumu. Proti průzkumu z října 2015 se jen mírně změnil počet lidí, kteří změnu poměrů hodnotí „tak půl na půl“; vzrostl o čtyři procentní body na 34 procent.

Poměry před rokem 1989 častěji považují za lepší respondenti z Ústeckého a Moravskoslezského kraje, zjistil průzkum. „S jistou mírou opatrnosti by se dal tento fakt vztáhnout k vysoké nezaměstnaností (v poměru k ostatním krajům České republiky), která obyvatele těchto oblastí trápí,“ napsalo CVVM.

Hodnocení toho, zda změny z roku 1989 stály za to, se od loňska téměř nezměnilo a je takřka konstantní v posledních třech letech, uvedli autoři průzkumu. V delším časovém srovnání ale pozitivních hlasů přibývá. Oproti prvnímu podobnému průzkumu v roce 1999 se o 11 procentních bodů na nynějších 66 procent zvýšil počet lidí, kteří změnu společenského systému považují za přínosnou. Naopak podíl opačně smýšlejících lidí klesl za stejné období o deset procentních bodů na letošních 22 procent.

Také u tohoto hodnocení se trend láme se 45. rokem věku. Starší lidé cítí nostalgii k předlistopadovým podmínkám podstatně častěji než lidé ve věku 44 let a mladší.

V průzkumu se tazatelé CVVM letos mezi 10. a 17. říjnem ptali 982 lidí ve věku od 15 let.

Autor: ČTK