Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Změní Babišova složka kulturu mezi politiky? Už není kam klesat, říká politolog

Česko

  14:23
PRAHA - Konflikt mezi ministrem financí Andrejem Babišem a poslancem sociální demokracie Ladislavem Šinclem vyvolal konflikt ve vládní koalici. Může chování šéfa resortu, které zákonodárce popisuje jako vyhrožování, ovlivnit politickou kulturu? Nemyslím si, míní politolog Kamil Švec. Už teď je totiž velice nízká.

V ruce drží papíry s údajnými články o poslanci Ladislavu Šinclovi z ČSSD, s nímž se dostal do sporu. foto: ČTK

Lidovky.cz: Spor mezi ministrem financí Andrejem Babišem a poslancem Ladislavem Šinclem rozděluje koalici. Jak si lze tedy to, co se stalo na úterní schůzce, vysvětlit? Byla to složka na nepřítele, nebo přehled zpráv z médií, jak to nazývá ministr Babiš?
Samozřejmě nevím, s čím to byla složka. Každý bude asi říkat něco jiného. Něco jiného 

Tajné svazky, metody StB. Spor Babiše a Šincla rozhádal ANO a ČSSD

bude tvrdit ministr Babiš, něco jiného zas poslanec Šincl, ale v tomto ohledu je vcelku jedno, co ve složce bylo. Spíš jde o vztah ministra financí k poslanci sněmovny a koaliční strany. Postoj je dost asymetrický a minimálně arogantní. Že se politici navzájem snaží dotlačit do nějaké pozice či k nějakému rozhodnutí, je celkem běžné. Ale aby se tak dělo v přímém přenosu, aby ministr prakticky před televizními kamerami a novináři nepřímo mluvil o tom, jak nutí poslance ke změně postoje, už tak běžné není. Poslanec je tam za sebe, za svoji stranu a ministr, i když koaliční vlády, nemůže vytvářet takový nátlak. Je to skutečně arogantní a svědčí o to výrazné sebejistotě a možná i neprofesionalitě ministra i jeho hnutí. 

Politolog Kamil Švec

Kamil Švec působí při Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. 

Politolog Kamil Švec

Lidovky.cz: Považujete jednání ministra za vyhrožování či zastrašování jiného politika? 
To je otázka výkladu. Dokážu si představit, že situaci jinak vnímá on a jinak ji vnímá a interpretuje Andrej Babiš. Současně ale Babišovy praktiky nejsou nijak moc čisté, nejedná v rukavičkách. Myslím, že když poslanec není zvyklý na to, že ministr často zvyšuje hlas a podobně, může si to vykládat jako vyhrožování. Minimálně to není slušné. Jestli vyhrožování bylo míněno vážně, nebo je to neprofesionalita a neschopnost udržet nervy na uzdě, to také o něčem vypovídá.

Lidovky.cz: Vedení ČSSD chování ministra připodobnilo k praktikám bývalé StB. Souhlasíte s tím? 
To se samozřejmě velmi jednoduše nabízí, vzhledem k problémům, které Andrej Babiš má a nikdy věrohodně nebyly vysvětleny. Současně je to taková celkem známá argumentace, která se používá v české politice dlouhodobě ve spojení i s někým jiným. Andrej Babiš neustále naráží na svou minulost, kterou nedostatečně vysvětlil a není důvěryhodná. Pak to tedy nahrává takové argumentaci, ať už ze strany opozice nebo i ČSSD.

Lidovky.cz: Myslíte, že tato událost může ovlivnit chování politiků do budoucna a změnit politickou kulturu v Česku? 
Kultura politického chování je dneska natolik nízká, že si nemyslím, že by se na základě tohoto nějak prohlubovala. V okamžiku, kdy si poslanci nadávají, kdo z nich byl více pod vlivem alkoholu a kdo komu víc vyhrožuje, už snad ani není kam klesat. 

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!