Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Další Zemanova televizní lež. Tentokrát o Posseltovi

Slovensko

  20:11aktualizováno  22:52
PRAHA - Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg mají za sebou i poslední veřejné vystoupení. Teď už jen čekají na to, jak v pátek a sobotu rozhodnou voliči.

Poslední prezidentská debata mezi Milošem Zemanem a Karlem Schwarzenbergem. foto: ČTK

Ve speciálním diskuzním pořadu České televize, kterou tradičně moderoval Václav Moravec, panovala napjatá atmosféra a mezi oběma prezidentskými kandidáty to často jiskřilo. A to i přesto, že odpovídali na otázky, které už v různých televizních či rozhlasových debatách minulých dní zazněly.

ONLINE reportáž jste mohli sledovat ZDE

Oba kandidáti si vzájemně připomněli kontroverzní výroky z posledních dní a snažili se usvědčit svého protivníka z nepravdy.

Zeman opět lhal

Schwarzenberg musel opět mluvit o svém postoji k poválečnému odsunu Němců a k Benešovým dekretům. Podle Zemana Schwarzenberg s dekrety "ujel", potěšil svými výroky některé kruhy v Rakousku a Německu a zhoršil prý také vztahy se Slovenskem.

Před pár dny citoval mluvčího sudetských Němců Bernda Posselta, který se údajně v Süddeutsche Zeitung vyjádřil pochvalně o Schwarzenbergovi. Posselt však České televizi sdělil, že se k situaci vůbec nevyjádřil. Poté, co televize odvysílala Posseltovo tvrzení, Zeman obrátil a řekl, že Posselta necitoval ze Süddeutsche Zeitung, ale z webového portálu Britské listy.

Debata na toto téma poté skončila. Ovšem jen malou chvíli na to reagoval portál Britské listy, který Zemana usvědčil ze lži: "Britské listy se musí ohradit proti tvrzení Miloše Zemana v prezidentské diskuzi na ČT 24, že zveřejnily informaci ze Süddeutsche Zeitung o podpoře Bernda Posselta kandidátovi na prezidenta Schwarzenbergovi. Není to pravda. Jméno Posselt použily Britské listy naposledy 30. 05. 2012," napsaly Britské listy na svém portálu.

Moravec připomněl Zemanovi i jeho výroky z roku 1990, kdy nynější kandidát na prezidenta odsun Němců odsuzoval. "Mluvil jsem o divokém odsunu před Postupimskou dohodu a i nadále souhlasím s tím, že byl nemorální," opáčil naučenou formulí Zeman, protože na podobnou otázku musel v posledních dnech odpovídat opakovaně.

Fašisto! Ozývalo se z publika

Diváci se do publika hlásili stejnou metodou jako v minulých debatách - pomoci přihlašovacího formuláře na webu České televize. Později byli kontaktováni produkcí ohledně sociologického průzkumu před druhým kolem volby. Telefonistky se ptaly na volební preference diváků a jejich rozhodnutí účastnit se voleb. Atmosféra v publiku rozhodně nebyla tak klidná, jak Česká televize doufala.

Když Schwarzenberg reagoval na otázku válečného veterána, jednoho ze Zemanových podporovatelů, sálem zněly nadávky. "Ty fašisto, chtěl bys z nás mít protektorát!" vykřikl jeden ze Zemanových příznivců.

Z řad Schwarzenbergových podporovatelů dostal poté slovo Zdeněk Svěrák. Ten vyčetl Zemanovi akci Olovo, ve které se Zemanovi spolupracovníci v 90. letech minulého století snažili zdiskreditovat tehdejší ministryni školství Petru Buzkovou. Tento spis obsahoval pomluvy, že Buzková týrala svou dceru, spolupracovala s StB či se živila prostitucí.

Novináři uveřejnili informace o tom, že člověk ze Zemanova blízkého okolí vyráběl tyto kompromitující materiály. Policie kauza nakonec odložila.

Zeman překvapil tvrzením, že kauza Olovo rozhodně nemůže být spojována s jeho jménem. Přiznal jen, že podezření na autorství padlo na dva z jeho padesáti poradců. "A protože jsem nevěděl, který z nich to udělal, tak jsem je vyhodil oba," podotkl Zeman.

Autoři: , ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat