Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Změny hygienické služby jsou podle odborníků potenciálně protiústavní

Česko

  14:58
Praha - Navrhované změny fungování hygienické služby jsou podle právních expertů potenciálně protiústavní. Kritizují posílení kompetencí hlavního hygienika. V tiskové zprávě o tom ve středu informovala iniciativa Síť k ochraně demokracie.

‚Velký bratr z hygieny‘ se nelíbí expertům na ústavní právo ani politikům. Premiér připustil změny

Připravovaná novela zákona o ochraně veřejného zdraví zavádí Státní hygienickou službu podléhající právě hlavnímu hygienikovi, který je náměstkem ministra zdravotnictví. Síť samostatných krajských hygienických stanic mění na její územní pracoviště. Změny kritizovala také opozice.

„Návrh, aby mohl hlavní hygienik vlastním rozhodnutím plošně a citelně omezovat práva a svobody, lze hodnotit jako potenciálně protiústavní. Takto významné zásahy do práv a svobod občanů musí podléhat zvýšené a efektivní kontrole Parlamentu a zejména soudů,“ uvádí šestice citovaných odborníků. 

Covidový masakr na venkově: lidé se hygieně vyhýbají, šedá nemocnost představuje velkého strašáka

Mezi nimi je například vedoucí katedry ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze Marek Antoš a hlavní autor nového občanského zákoníku Karel Eliáš z Ústavu státu a práva Akademie věd ČR.

Centralizovaná hygienická služba pod dohledem hlavního hygienika by podle návrhu novely měla například pravomoc omezit či zakázat cestování, omezit setkávání mezi lidmi, veřejnou dopravu, obchody, obchodní centra nebo vybrané služby, jako jsou například kadeřnictví, sauny nebo koupaliště. Může také zakázat nebo omezit veřejné i soukromé akce nebo nařídit státním institucím, krajům a obcím, aby vyčlenily pro izolaci nakažených své objekty. Na tak přísná omezení vláda nyní potřebuje nouzový stav.

Vláda by se vyhnula nouzovému stavu

Na vozíky si vezměte rukavice nebo si dezinfikujte ruce, radí hygiena. Jak o ně pečují jednotlivé řetězce?

Ministerstvo zdravotnictví, které návrh připravilo, se podle právních odborníků snaží svěřit jedinému státnímu úředníkovi kompetence, které doposud měla pouze vláda a pouze v době nouzového stavu. Vláda by se tak podle nich vyhnula nutnosti nouzový stav vyhlašovat, a s tím spojené větší kontrole ze strany poslanců. Nově by také nebylo možné žádat po státu náhrady školy způsobené krizovým opatřením podle krizového zákona.

„Snahu schválit tento návrh skrytý za organizační změny v hygienické službě bez jakékoli diskuse a zrychleně ve stavu legislativní nouze považujeme za porušení demokratických principů tvorby práva,“ uvedli.

Hlavně nemám volat hygienu, líčí nakažená žena pokyny z práce. Lidé se čím dál méně nechávají testovat

Kritiku zejména z řad politické opozice si vysloužila i možnost hygienické služby vyžádat si od mobilního operátora lokalizační data o pohybu nakaženého až tři týdny nazpět ohledně míst, kde pobýval alespoň 20 minut. Označují ji za Velkého bratra z románu George Orwella.

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) návrh reaguje i na požadavek poslanců, aby některá plošná opatření nepotřebovala nouzový stav, řekl to po pondělním jednání vlády. Jako hlavní důvod pro předložení novely je v materiálu pro jednání vlády uvedena neefektivita a obtížné řízení 14 jednotlivých krajských hygienických stanic, kde mají poslední slovo jejich ředitelé.

Vláda v pondělí návrh odeslala do zkráceného připomínkového řízení a Sněmovna se jím má zabývat ve stavu legislativní nouze.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Prodej bytu 3+kk 53 m2
Prodej bytu 3+kk 53 m2

Loučná pod Klínovcem - Loučná, okres Chomutov
2 305 000 Kč

Mohlo by vás zajímat