Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Změny klimatu pomohly vývoji lidí

Česko

UKÁZKA Z KNIHY O VĚDĚ

Není pravda, že proměna klimatu přivodí zánik civilizace, tvrdí hydrolog Miroslav Kutílek. Vyvrací i další mýty spojené s globálním oteplováním.

Je nesporné, že ke globálnímu oteplování dochází. Snažil jsem se prokázat, že na globálních změnách se podílí vždy několik faktorů a že globální změny klimatu proběhly mnohokrát, a to nejen v geologické minulosti před desítkami a stovkami milionů let, ale i za posledních deset tisíc let, která jsou pro lidstvo asi nejdůležitější.

Přírodní klimatické změny můžeme přirovnat k rychle jedoucímu eskalátoru. Jdeme buď ve směru, nebo proti směru pohybu eskalátoru, ale pohybující se schody nás unášejí velkou rychlostí dál, my jen mírně zkrátíme nebo mírně prodloužíme čas, kdy nás rychlý eskalátor doveze na konec.

Pohyb eskalátoru představuje v našem příměru také globální oteplování vlivem různých faktorů kromě antropogenních skleníkových plynů, tedy přírodní změny. Naše chůze po eskalátoru znázorňuje změnu koncentrace oxidu uhličitého (CO2) způsobenou člověkem. Tato změna jen mírně přispívá ke změně globální teploty, ale nemůže ovlivnit celkovou změnu klimatu.

Obhájci hypotézy o dominantním nebo o jediném vlivu emisí skleníkových plynů na globální oteplování nemají v mnoha svých tvrzeních pravdu.

Změna klimatu přivodí zánik civilizace. Není to pravda. Právě naopak, změny klimatu se spolupodílely na vývoji člověka a na rozkvětu starověkých civilizací. Pokud starověké civilizace zanikaly, bylo to především proto, že se důsledkům změny klimatu nedokázaly ubránit pro svou vnitřní slabost.

Změny obsahu atmosférického CO2 vyvolaly nástup glaciálů a interglaciálů (dob ledových a meziledových). Je tomu právě naopak, změna klimatu (prudké ochlazení v glaciálu, prudké oteplení v interglaciálu) způsobila změnu rychlosti biologických procesů a důsledkem byla změna obsahu CO2 v atmosféře. Současný obsah atmosférického CO2 nemá v historii obdoby. Nepřesné. Týká se pouze pleistocénu. V dlouhodobé geologické historii Země byl obsah CO2 v atmosféře podstatně vyšší. Dlouhodobě probíhá pokles koncentrace CO2.

Současná globální teplota je nejvyšší z celého holocénu (za posledních 11 500 let). Není to pravda. Teploty v raném holocénu, tedy před 9 až 7 tisíci lety, v Římské periodě na počátku letopočtu a ve Středověké teplé periodě byly vyšší.

Katastrofická rychlost zvyšování teploty nemá v minulosti obdoby. Není to pravda. Rychlost oteplování byla na konci poslední doby ledové a při nástupu naší meziledové doby přibližně stejná, jako je dnešní rychlost oteplování, a ve dvou případech dokonce byla rychlost oteplování na počátku holocénu vyšší.

Zvyšování obsahu CO2 v atmosféře a globální oteplování způsobí vysušování půdy. Není to pravda. Vyšší obsah CO2 bude mít za následek menší úbytek vody odpařováním z rostlin, a tím budou zásoby vody v půdě vyšší i při vyšších výnosech.

Zvyšování obsahu CO2 v atmosféře způsobí hladomory. Není to pravda. Zvýšení obsahu CO2 v atmosféře má hnojivý efekt na většinu rostlin a zvyšuje jejich výnosy. Také četnost hladomorů v poslední Středověké teplé periodě byla podstatně menší než v následujících stoletích a v Malé době ledové.

Knihu Miroslava Kutílka nazvanou Racionálně o globálním oteplování vydalo nakladatelství Dokořán. Text zkrátila redakce Lidových novin.

Přírodní klimatické změny můžeme přirovnat k rychle jedoucímu eskalátoru

Autor: