Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Změny výplaty dávek v hmotné nouzi

Česko

Motto platí i pro změny v systému pomoci v hmotné nouzi

„Ten, kdo pracuje, se musí mít lépe, než ten, kdo nepracuje (např. výhodnějším zápočtem příjmu z výdělečné činnosti).“ „Ten, kdo se snaží, se musí mít lépe, než ten, kdo je pasivní (zvýhodněnou částkou živobytí u osob, které rozvíjejí svůj pracovní potenciál např. vykonáváním veřejné služby).“ „Rychleji vyřešit životní situaci se vyplatí (osoby pobírající příspěvek na živobytí déle než 6 měsíců získají vyšší dávku pouze tehdy, jsou-li aktivní).“ Zákon o pomoci v hmotné nouzi upravuje poskytování pomoci prostřednictvím dávek osobám, které nemají dostatečné prostředky k získání obživy a tyto prostředky si nemohou z objektivních důvodů zvýšit.

Změny se týkají především dvou oblastí, a to výše příspěvku na živobytí a způsobu výplaty dávek pomoci v hmotné nouzi. Platí odlišná pravidla pro stanovení částky živobytí u osob, které pobírají příspěvek na živobytí méně než 6 měsíců a více než 6 měsíců. Je zaveden institut veřejné služby, který rozšiřuje možnosti příjemců dávek, resp. osob v hmotné nouzi, vymanit se z nepříznivé situace, popřípadě obdržet dávku pomoci v hmotné nouzi ve vyšší částce než člověk, který je méně aktivní.

Zároveň se stanovují jednoznačnější pravidla pro stanovení formy, v jaké bude dávka pomoci v hmotné nouzi poskytována. Účelem je zabránit užití dávky k jinému účelu, než ke kterému má sloužit. Současně se posiluje ochrana bydlení osob, a to výslovnou povinností ustanovit zvláštního příjemce v případech, kdy by hrozila ztráta bydlení v důsledku nedodržování platební disciplíny.

Kategorie| 1,Komerční příloha