Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zmínka o lidských právech? Jestli je Zeman v Ázerbajdžánu nezmíní, bude to cynické

Český prezident Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český prezident Miloš Zeman. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA Příští týden zamíří Miloš Zeman na státní návštěvu do Ázerbájdžánu. Zdali při setkání s prezidentem této autoritářské země zmíní také otázku lidských práv, ale Hrad odmítá komentovat. „Publicita by byla kontraproduktivní,“ uvedl mluvčí Jiří Ovčáček.

Odsouzená opoziční novinářka Chadídža Ismailová si odsedí 7,5 roku ve vězení. Přední bojovník za lidská práva a kritik současného prezidenta Rasul Džafarov dostal za údajné daňové úniky a nelegální podnikání o rok nižší trest. K podobně dlouhému trestu byli odsouzeni i historici a též bojovníci za lidská práva Leila a Arif Junusovi.

Těmito jmény ale výčet politických obětí ázerbájdžánského režimu nekončí. Při návštěvě Miloše Zemana v zemi příští týden ale zřejmě na téma lidských práv nedojde. „Pan prezident zásadně neinformuje o jednání mezi čtyřma očima, protože publicita těchto jednání by byla kontraproduktivní,“ uvedl na dotaz serveru Lidovky.cz hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Zdali na téma lidských práv dojde alespoň v rámci těchto uzavřených jednání, či zvítězí Zemanem hlásaná ekonomická diplomacie, už neupřesnil. „Další komentář k věci nemám.“

Apel na lidská práva

Hrad už dříve avizoval, že Zeman se při návštěvě Ázerbájdžánu setká se svým protějškem Illhamem Alijevem. Společně tam zahájí podnikatelský seminář, který má rozšířit partnerství Česka a Ázerbájdžánu. Jak uvedla ČTK, Česko do Ázerbájdžánu vyváží například automobily, hygienické potřeby či stroje. Za loňský rok činila hodnota vývozu 2,4 miliardy korun, dovoz loni podle ČTK dosáhl 39 miliard.

  • Za upozadňování lidských práv před ekonomickými zájmy je Zeman kritizován dlouhodobě. Největší kritiku sklidil v říjnu loňského roku na návštěvě Číny.
  • „Není možné zasahovat do vnitřních záležitostí jakéhokoli státu. Neučíme vás tržní ekonomiku ani lidská práva, naopak se od vás chceme učit,“ uvedla tehdy hlava státu v rozhovoru pro čínskou televizi.

Autoritářský režim Ázerbájdžánu přitom v poslední době poslal za mříže hned několik svých kritiků. Na začátku září poslal soud v Baku do vězení známou novinářku Chadídžu Ismailovou. Trest 7,5 let vězení si má odsedět za údajné daňové úniky, defraudaci a nezákonné podnikání. „Proces lze těžko označit jinak než za nezákonný,“ prohlásila na začátku září ke svému odsouzení (více čtěte ZDE).

Leilu a Arifa Janusovi, historici a obránci lidských práv si v srpnu vyslechli trest osmi a půl, respektive sedmi let vězení. Proti rozsudku, který je uznal vinnými z vlastizrady a hospodářské kriminality, tehdy protestovali nejen aktivisté, ale i řada zemí.

Loni v dubnu si trest 6,5 roku vyslechl Rasul Džafarov, ázerbájdžánský obhájce lidských práv a kritik prezidenta Alijeva. Soud ho shledal vinným z trestných činů zneužití pravomoci, daňových úniků a nelegálního podnikání.

Tvrdý a amorální businessman

Zemanovo opomíjení lidských práv při návštěvě zemí s autoritativními režimy dlouhodobě kritizuje například Člověk v tísni. Podle této organizace by měl prezident při plánované návštěvě Ázerbájdžánu toto téma rozhodně zmínit.

Nepodbízejte se diktátorům aneb Demokratovo desatero

  • Na konci srpna představila padesátka nevládních organizací výzvu s názvem Nepodbízejte se diktátorům aneb Demokratovo desatero. Odkazuje v něm na pověst České republiky coby státu, který se zasazuje o dodržování lidských práv. Politiky a další vysoké představitele země, kteří cestují do zemí s autoritářskými režimy, tato petice vyzývá, aby při svých návštěvách toto téma zmínili. Navrhují také, aby se české delegace setkali v místě s občanskou společností či disidenty, a pokud možno vše učinili veřejně.
  • Do dnešního dne podepsalo výzvu 240 lidí. Podpořit ji můžete na stránkách: www.nediktatorum.cz.

„Pokud těch 80 politických vězňů nezmíní, potvrdí tím pověst tvrdého a amorálního businessmana. Řada lidí zavřených na řadu let ve vykonstruovaných procesech je ve špatném zdravotním stavu, obhájce vězňů svědomí Intigam Alijev byl zatčen v den narozenin svého syna. Bylo by slušné ho ve vězení navštívit,“ uvedl za organizaci mluvčí Tomáš Urban.

Podle jeho názoru neobstojí ani Zemanův argument, že do těchto zemí jezdí kvůli zájmu českých firem. „Podíl Ázerbájdžánu na celkovém zahraničním obchodu tvoří úplný zlomeček. V exportu jde loni podle statistického úřadu o 0,015 procent, v importu, kde jde o ropné produkty, je to 0,28 procent. Pokud by měl tenhle miniaturní obchod vést k zamlčování otázky lidských práv, je to jednoduše cynismus,“ vysvětlil Urban s tím, že ekonomická diplomacie má jít ruku v ruce s lidskými právy.

Zeman jako bojovník za lidská práva

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

Vítek Starý, zpěvák Mandrage - 2. února 2018 zahájila kapela v pražském Foru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

Mayské matky pravděpodobně rodily v saunách, prozradila badatelka Eleni Dimelisová
Mayské matky pravděpodobně rodily v saunách, prozradila badatelka Eleni Dimelisová

Jak vypadal život mayských rodin? A jak tehdejší ženy prožívaly mateřství? Zeptala jsem se jedné z mála českých odbornic na mayskou kulturu, Eleni...