Sobota 7. prosince 2024, svátek má Ambrož, Benjamin
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zmírnění blokády pásma Gazy - Izrael zčásti ustoupil mezinárodnímu tlaku. Turecku to ale nestačí Gaza smí dovážet, ale jen hračky

Česko

Izrael zmírnil blokádu pásma Gazy a povolil dovoz dříve zakázaného zboží. Podle komentátorů tak učinil pod tlakem mezinárodního společenství.

JERUZALÉM/PRAHA Podle některých vstřícný a pozitivní krok ze strany Izraele, podle jiných jen drobné kosmetické úpravy, které obyvatelům pásma Gazy zásadním způsobem život neulehčí. Tak je ve světě přijímáno včerejší rozhodnutí izraelského bezpečnostního kabinetu uvolnit striktní pravidla týkající se dovozu zboží do palestinského pásma Gazy, které od roku 2007 ovládá militantní hnutí Hamás.

V čem ony „úlevy“ spočívají? Do pásma se zřejmě dostanou dříve jako jsou hračky, papír, kuchyňské potřeby, matrace nebo ručníky. Pod přísnou kontrolou se pak bude smět dovážet stavební materiál na opravu obydlí zničených v době izraelské ofenzivy na přelomu let 2008 a 2009.

Naopak bude nadále trvat námořní blokáda Gazy i další bezpečnostní opatření, která mají zajistit, aby se ke stoupencům Hamásu nedostaly žádné zbraně a vojenský materiál. Platit nepřestane ani zákaz cestování pro tamní obyvatele.

„Pro obyvatele Gazy bude hezké, že se dostanou k dříve zakázaným věcem, jako jsou papír, hračky a počítače,“ řekla Fox News izraelská aktivistka Sari Bašiová, který bojuje za otevření hranic s Gazou. „Ale obyvatelé enklávy potřebují zejména hrubý materiál, aby se mohli zapojit do produktivní, důstojné práce,“ zdůraznila.

Skepticky přijaly rozhodnutí Izraele i organizace, které v pásmu působí pod hlavičkou OSN. „Potřebujeme vidět činy, ne slova. OSN vždy tlačila na to, aby blokáda byla odstraněna. Kolektivní vina na 1,5 milionu lidí je ilegální a musí skončit. A to se stane pouze zrušením blokády,“ prohlásil Chris Gunness z UNRWA, Úřadu pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě.

Také pro vládnoucí Hamás zmírnění sankcí nic neznamená. „Potřeba je úplné zrušení blokády - zboží a lidé musí svobodně proudit dovnitř a ven,“ citovala BBC mluvčího Hamásu.

Turky Izrael neuspokojil Palestinská enkláva je pod kontrolou Izraele již třetím rokem. Za tu dobu se zde zastavil provoz ve stovkách továren, desítky tisíc lidí přišly o práci, ekonomika stagnuje. Obyvatelstvo strádá nedostatkem životně nezbytných věcí, zdravotnického materiálu a základních potravin. Většina z nich je odkázána na humanitární pomoc OSN. Zboží se často pašuje také skrz tunely prokopanými pod hranicemi pásma. Situace v Gaze se nově dostala do centra mezinárodní pozornosti po incidentu, který se odehrál před čtrnácti dny. Izraelské komando tehdy zaútočilo na konvoj vezoucí humanitární pomoc do Gazy a přitom zabilo devět propalestinských aktivistů turecké národnosti.

Izrael kvůli krveprolití vyvolal napětí v regionu a zároveň sklidil ostrou kritiku ze strany svých spojenců. Od té doby je pod velkým mezinárodním tlakem. Prozatím není jasné, nakolik se zmírněním blokády zlepší jeho postavení v očích světových velmocí. „Doufáme, že izraelská vláda ke svému prohlášení rychle zveřejní detaily, které nás velmi zajímají a které snad budeme moci uvést do pohybu... Postaráme se o to, aby se lidé v Gaze posunuli blíž normálnímu životu,“ prohlásila ministryně zahraničí EU Catherine Ashtonová.

Turecko, které po nedávném incidentu odvolalo velvyslance z Izraele, je však nadále rozhořčeno. Požaduje úplné zrušení blokády, mezinárodní vyšetření události a odškodnění za oběti.

***

CO (NE)SMÍ DO GAZY

Izraelská blokáda byla na pásmo Gazy uvalena v červnu 2007, kdy nad ním převzala kontrolu militantní organizace Hamás. BBC přinesla přehled zboží, které mohlo být dováženo do Gazy,

a které naopak nikoli. Potraviny * Seznam povolených a zakázaných potravin je v mnohém paradoxní. Do pásma mohly například plechovky s tuňákem a masem, ale ne ovoce v plechovkách. Mohly tam čaj a káva, ale ne čokoláda. Povolena byla minerální voda, ale ne ovocný džus. Povolen nebyl ani ovocný džem. Spotřební zboží * Izrael obecně nepovoluje předměty, které mohou být využity k výrobě zbraní a vojenského materiálu, jako například trubky či umělá hnojiva. * Opakovaně byly problémy s dovozem žárovek, svíček, bezpečnostních zápalek, ale také knih, hudebních nástrojů, pastelek, matrací, přikrývek, ručníků, šamponů a kondicionérů. * Nesmí sem ani řada technických vymožeností jako auta, pračky či počítače. * Nyní mají být povoleny například hračky, papír, kuchyňské vybavení, matrace a ručníky. Pohonné hmoty * Velkým problémem je zákaz dovozu benzinu a nafty. Omezen je také dovoz plynu pro domácí účely. Stavební materiál * Do pásma se v minulosti nedostával například cement, beton a dřevo, tedy materiály, které Palestinci potřebují k obnově zničených domů. * Začátkem roku 2010 už se tam ale občas podařilo přivézt sklo, dřevo, cement a hliník. * V platnosti zůstává zákaz soukromého dovozu stavebnin. Izrael v současnosti stavební materiál do Gazy pouští s tím, že bude použit jen na kontrolované projekty, nikoli na budování infrastruktury Hamásu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!