Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Zmizel ze světa. S íránským tajemstvím

Česko

Kam zmizel íránský jaderný expert? Podle jedné verze emigroval, podle jiné jej unesli Američané

Írán obvinil Američany z únosu vědce, který pracoval na jaderném programu. Díky němu se prý dozvěděli o do té doby utajovaném komplexu na obohacování uranu u Kómu.

TEHERÁN/PRAHA Na pouť do saúdskoarabské Mekky se každoročně vydávají statisíce muslimů a nechybějí mezi nimi ani Íránci. Letos v červnu se do Mekky vypravil i Šahrám Amírí, ale zpátky do Íránu už se nevrátil. Do médií se jeho případ dostal proto, že jde o vědce, který pracoval na íránském jaderném programu. Íránci už zhruba dva měsíce tvrdí, že jej unesli Američané.

Podle některých expertů mají Íránci za to, že právě díky Amírímu se Američané a svět letos v září dozvěděli o do té doby pečlivě utajovaném komplexu na obohacování uranu u Kómu.

Amírí pracoval pro íránskou Agenturu pro atomovou energii, byť to Íránci vlastně dodnes oficiálně nepotvrdili. Podle britského deníku The Guardian současně přednášel na jedné z teheránských univerzit (o využití radioaktivních izotopů v medicíně).

Íránský ministr zahraničí Manúčehr Mottakí tvrdí, že má o podílu Američanů na Amírího zmizení důkazy. A aby toho nebylo málo, Írán při té příležitosti Američany obvinil i z toho, že už léta zadržují dalších deset Íránců v čele s Alím Rézou Asgárím, bývalým náměstkem ministra obrany, který zmizel před dvěma lety v syrské poušti.

Američané něco takového popírají, stejně jako Saúdská Arábie. „Jakmile jsme dostali informaci o tom, že se (Amírí) pohřešuje, začali jsme po něm intenzivně pátrat v Medině i v nemocnicích v okolí Mekky,“ citovaly agentury mluvčího saúdskoarabského ministerstva zahraničí Usámu Nugalího.

Nejmenovaný zdroj, který dřív pracoval pro tajnou službu, včera deníku The Los Angeles Times řekl, že je velmi pravděpodobné, že Amírí dobrovolně zběhl. Zdůraznil v té souvislosti fakt, že navštívil Saúdskou Arábii a podnikl hadždž aneb svatou pouť do Mekky během méně významného svátku. Rozhodně tudíž nemohl zmizet v davu, naopak z něj ještě vyčníval - jakožto Íránec a tudíž šíita (v Saúdské Arábii panuje wahhábismus, jakási fundamentálnější verze druhé větve islámského vyznání zvané Sunna). Už jeho příjezd do země, tvrdí zdroj deníku The Los Angeles Times, musel v Saúdské Arábii vzbudit pozornost úřadů. „Šíitský Íránec, který cestuje do Mekky mimo formální období svaté pouti, vzbudí pozornost Saúdů už během vyřizování žádosti o vízum,“ citoval deník svůj zdroj. „To podle mě svědčí o tom, že ten chlapík cestu dlouho připravoval a byl pozván.“

S podobnou teorií vyrukoval i izraelský deník Haaretz, podle jehož zdroje měl prý Amírí v úmyslu požádat za hranicemi o azyl.

Saúdská Arábie patří ke klíčovým spojencům Američanů na Středním východě. Pokud jde o Írán, jsou Saúdové ochotni s Američany spolupracovat z vícera důvodů, ne jen kvůli obavě z toho, aby si Írán neopatřil jadernou zbraň.

Obě země rozdělují územní spory a po íránské revoluci v roce 1979 po letech relativního klidu i spory o výklad víry (tehdejší íránský duchovní vůdce Rúholláh Chomejní otevřeně napadl a kritizoval legitimnost saúdskoarabského režimu). Spory Íránu a Saúdské Arábie se někdy vykládají i jako boj o „duchovní nadvládu“ nad muslimským světem.

Zmizení Amírího vzájemným vztahům obou zemí rozhodně nepřidá. Ostatně, Íránci z něj primárně obvinili Saúdy. Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Hasan Kaškáví doslova řekl: „Za Amírího osud mohou Saúdové“.

Podle saúdských médií si už dokonce Íránci na zmizení Amírího a „dalších tří lidí“ postěžovali šéfovi OSN Pan Ki-Munovi. Zmínili přitom případ Alího Rezy Asgárího, bývalého generála Revolučních gard a náměstka ministra obrany, který je pohřešován už dva roky. Jeho zmizení dodnes obestírá řada otazníků.

Írán tvrdí, že jej unesly americké tajné služby. Některé zprávy ale mluví o tom, že dobrovolně zběhl. V jejich prospěch mluví fakt, že v Íránu začal ztrácet půdu pod nohama, a to poté, co se vlády ujal současný prezident Mahmúd Ahmadínežád. Důležité je, že i Asgárí údajně měl informace o íránském jaderném programu. Britské noviny The Sunday Times nedávno citovaly nejmenovaný zdroj z izraelského ministerstva obrany, podle něhož byl Asgárí pro rozvědku doslova „zlatý důl“.

***

„Šíitský Íránec, který cestuje do Mekky mimo formální období svaté pouti, vzbudí pozornost už během vyřizování žádosti o vízum.“

„Jakmile jsme dostali informaci o tom, že se pohřešuje, začali jsme po něm pátrat v Medině i v nemocnicích v okolí Mekky.“

Autor: