Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zmizela elektřina za 150 milionů

PRAHA Krádeží elektřiny v Česku přibývá. Odhalených zlodějů ale nikoliv. Po aféře s komandem ČEZ se totiž zpřísnily požadavky na prováděné kontroly energetických společností. Ty loni odhalily nelegální odběry za více než 150 milionů korun. To je o zhruba 30 milionů méně než v roce 2009. Zatímco ztráty společnosti E. ON vzrostly o tři miliony korun na 34 milionů a úniky ze sítě Pražské energetiky se vyšplhaly podobně jako v předchozím roce na zhruba 30 milionů korun, ztráty ČEZ klesly ze 119 miliard korun v roce 2009 na 88,7 milionu korun.

Za zdánlivý pokles může nižší počet kontrol prováděných ČEZ. „Počet kontrol jsme loni snížili zhruba o čtvrtinu. S tím souvisí i snížení efektivity,“ řekl LN mluvčí gigantu Ladislav Kříž. Zatímco v minulých letech prováděli zhruba osm tisíc kontrol ročně a odhalili kolem tří tisíc zlodějů, loni podnikli šest tisíc kontrol a odhalili 2509 neoprávněných odběrů proudu.

ČEZ „změkčil“ razie vůči zlodějům proudu poté, co se jeho komando na počátku loňského února dostalo na pranýř za příliš tvrdé vymáhací metody. Na komando kontrolorů ČEZ se zaměřila pozornost poté, když média zveřejnila video s jejich výcvikem. Při tom trénovali střelbu, slaňování, ale třeba i zabíjení slepic a podobné praktiky, obvyklé spíše při výcviku speciálních vojenských jednotek. Šéf komanda Karel Vaniš byl pak suspendován za nošení vlastní zbraně na vybrané akce.

Pokračování na straně 16

Zmizela elektřina za...

Dokončení ze strany 1

ČEZ před rokem vyměnil vedení útvaru vymahačů a také rozhodl o tom, že nebude neoprávněné odběratele elektřiny ihned odpojovat ze sítě. ČEZ nyní upřednostňuje namísto silového vymáhání písemnou komunikaci, a pokud dojde při kontrole k zamezení neoprávněného odběru, dodávku elektřiny nepřerušuje. Každý zásah kontrolorů v terénu je navíc nahráván na kameru a provádí se s asistencí policie. Počet soudních vymáhání iniciovaných ČEZ se loni výrazně zvýšil. „Za loňský rok bylo odsouzeno 92 neoprávněných odběratelů, kteří způsobili škodu za více než 19 milionů korun,“ řekl Kříž.

Zatímco ČEZ pod tlakem kritiky svoje kontroly utlumil, konkurenční společnosti je navyšují. „Prudký nárůst krádeží proudu nás přiměl najmout externí firmy, které nám pomáhají odhalovat a dokumentovat nelegální odběry elektřiny,“ řekl mluvčí E. ON Vladimír Vácha. Ještě v roce 2007 E. ON registroval krádeže v souhrnné hodnotě přes 3 miliony korun. Loni to již bylo 34 milionů. „Portfolio pachatelů je velmi široké - od sociálních případů po,koníčkáře‘, kteří se baví tím, že dokáží přelstít naše kontrolní mechanismy. Nelegální odběry ale provádí i malé a střední firmy a také majetkově zabezpečení lidé,“ uvedl Vácha. Vyskytují se prý i případy, kdy se majitelé nemovitostí předem dohodnou s elektroinstalačními firmami ještě před dokončením stavby na tom, že zavedou paralelní linku pro nelegální odběr proudu. „Vloni byl odsouzen k šesti letům vůbec poprvé člověk, který měl,úpravu‘ elektroměrů jako svoji,živnost‘ a nabízel ji za úplatu,“ upozornil Kříž. Mezi největší zloděje proudu se řadí výrobci drog, shodují se zástupci energetických firem. „Zaznamenáváme dramatický nárůst počtu odhalených pěstíren konopí s nelegálními odběry elektřiny. V letech 2008/9 jsme jich vypátrali celkem 12, v roce loňském jsme jich odhalili deset a letos už sedm,“ řekl mluvčí Pražské energetiky Petr Holubec.

Autor: