Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Zmizely dlouhé a vyčítavé pohledy

Česko

Když loni ukončil osvědčenou spolupráci s Indem Paesem, zdálo se, že na něj ve čtyřhře nezbyl špičkový spoluhráč.

Rozhodl se spojit síly s nepříliš známým Australanem Paulem Hanleym, ale Lukáš Dlouhý (27) nemusí litovat. „Funguje nám to skvěle,“ přiznává český tenista poté, co s novým partnerem vyhrál titul na dvou posledních turnajích před Australian Open.

* LN Je pro vás velkým překvapením, že vám to na kurtu tolik klape?

Je i není, prostě makáme a hrajeme týmově, což se promítá i do celkového výkonu. Nejsou tam takové ty dlouhé vyčítavé pohledy. Paul je velmi snaživý tenista a má formu, takže je to zatím úspěšné spojení schopností. Moc si to užíváme.

* LN Vidí to stejně i Paul?

Říkal, že je mile překvapený. S partnery do nové sezony byly hrozné čachry a on nakonec neměl s kým hrát. Byl hrozně nadšený, už když jsem se mu ozval.

* LN V čem tkví úspěch vaší česko-australské spolupráce?

Změnila se mi pozice v týmu. Dřív byl šéfem Leander a já měl jiné úkoly. Teď to ale řídím já, což mi vyhovuje. Když se ukočírujeme, nepřeceníme vítězství na prvních dvou turnajích sezony a zůstaneme nohama na zemi, tak by nám to mohlo klapat dlouhodobě.

* LN Přitom Hanley je o šest let starší. Neměl by šéfovat spíš on?

Není to tak, že bychom měli pevně dané role, spíš se snažíme reagovat na situace v zápase. Pravda, Paul toho odehrál víc, jenže já se tady v Austrálii cítím opravdu dobře. I když máme oba dva svůj den, hned přebírám iniciativu. Probírali jsme to a Paul se nezlobí.

* LN Loňská sezona vám příliš nevyšla, ale teď zase hrajete výborně. Čím to je?

Pomohla mi dovolená po turnaji Masters v Londýně. Poslední akce s Leanderem nebyly nic moc. Na kurtu jsem se cítil divně a špatně. Asi mi pomohla změna parťáka. Teď se zase cítím dobře. Pro mě je důležité nehrát ve stresu. Navíc jsem v zimě hodně trénoval, skákal, pobíhal a cvičil. Musím si vždy naplánovat různorodou přípravu, protože nemám rád stereotyp.

* LN V čem je Hanley vlastně lepší nebo jiný než Paes?

Leander je jeden z nejlepších deblistů na světě, na tom se nic nemění, ať už s ním hraju, nebo ne. Jeho rychlé ruce, postřeh a zkušenosti jsou nenahraditelné. S Paulem se vše snažíme dohnat bojovností. Nic si nevyčítáme, protože hrajeme jako tým, a ne na vlastní triko.

* LN Říká se, že pro deblisty je důležité, aby si rozuměli i mimo dvorec. Vyhovuje vám nový spoluhráč také jako člověk?

Působí na mě jako dobrý kluk, ale zatím jsme neměli čas se poznat. Paul je Australan, bydlí kousek od Brisbane a jezdí domů. Zatím nám to ale funguje, i když se potkáváme jen na kurtu. Máme čisté hlavy a neřešíme žádné problémy.

* LN Hanley je Australan. Přálo vám v Brisbane proto domácí publikum?

Při semifinále a finále stáli diváci za námi. Rozumí sportu a nám pomohlo, že jsme hráli líbivý a agresivní tenis. Návštěvnost bohužel trpí tím, že jsou tu záplavy.

* LN Pomohou vám fanoušci i forma uspět na Australian Open?

Vydařené poslední turnaje nám psychicky prospěly. Snad se nevyplní pořekadlo, že první vyhrání z kapsy vyhání. Doufám, že se nám vydaří celé australské léto.

* LN Plánujete tedy přidat k triumfům na Roland Garros a US Open i vítězství z grandslamu v Melbourne?

Raději nebudu příliš předbíhat, ale bylo by hezké zase vyhrát grandslamový turnaj.

***

Lukáš Dlouhý

* rodákovi z Písku je 27 let * je v současnosti nejúspěšnějším českým tenistou ve čtyřhře * ve světovém žebříčku čtyřhry mu patří 8. místo, ve dvouhře se drží až na 675. příčce * získal devět deblových titulů na okruhu ATP * spolu s Leanderem Paesem, jedním z nejuznávanějších deblistů světa a sportovců v Indii, ovládl v roce 2009 dva grandslamové turnaje Roland Garros a US Open * rok 2010 byl však pro úspěšný pár zklamáním, a proto se hráči dohodli na ukončení spolupráce * Dlouhý potom kontaktoval Australana Paula Hanleyho, 23. deblistu světa, se kterým vyhrál dva poslední turnaje v Brisbane a Sydney

Autor: