Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Žádný bankrot nehrozí, hlásil Babiš. Předtím hájil zmrazení platů politiků, Ferjenčík mu udělil Potěmkinovu cenu

Premiér Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při schvalování státního rozpočtu na rok 2021. (16. prosince 2020) foto: ČTK

Na mimořádné schůzi poslanci schválili zmrazení svých platů na pět let. Ještě na poslední chvíli to chce prosadit menšinová vláda ANO a ČSSD. Potvrdit to ale ještě musí Senát. Protože se jednání koná tři dny před volbami do Sněmovny, změnilo se podle očekávání na předvolební mítink.
  15:29aktualizováno  15:57

Své vystoupení ve Sněmovně pojal premiér Andrej Babiš tak, že zrekapituloval, co jeho vláda pro občany udělala, jak zvyšovala důchody, čehož by se za vlády současných opozičních politik podle něj voliči nedočkali. „Nezvyšovali by důchody, ale daně,“ tvrdil.

Vyjádřil také obavu, že Senát ještě může zmrazení platů potopit, kdyby návrh vrátil. Nová Sněmovna by již veto nemohla přehlasovat.

„Vážení diváci, vážení spoluobčané, žádný bankrot nehrozí,“ prohlásil také premiér. Když skončilo jeho vystoupení, odešel Babiš ze Sněmovny.

Projev premiéra Babiše ke zmrazení platů

Ferjenčík udělil Babišovi Potěmkinovu cenu

„Byl to předvolební projev, jehož účelem bylo pozvracet celou opozici,“ glosoval premiérova slova ve Sněmovně lidovec Vít Kaňkovský.

Pirát Mikuláš Torrent Ferjenčík ve Sněmovně pak již nepřítomnému premiérovi udělil Potěmkinovu cenu za nedodržené sliby a ministryni financí Aleně Schillerové čestné uznání za výkon při znovuotevíráni bazénu Thermal v Karlových Varech. Bazén byl otevřen, i když všechny stavební práce ještě nebyly dokončené.

Když mu Schillerová vytkla výkon Pirátů při správě Prahy, protože hlavní město vede jako primátor Zdeněk Hřib, Ferjenčík reagoval, že tam vládní hnutí dostane takovou nakládačku, jakou si nedokáže představit.

Vláda chce, aby Sněmovna návrh schválila zrychleně už v prvním čtení za jediný den. Kdyby se pravidla pro odměny vrcholných politiků nezměnila, jejich platy by od ledna vzrostly zhruba o šest procent.

„Chápu to jako solidaritu, byť nezachrání státní rozpočet,“ řekla šéfka rozpočtového výboru Sněmovny Miloslava Vostrá z KSČM.

Zrychlené schvalování mohou vetovat dva poslanecké kluby, čímž by návrh spadl pod stůl. I když ho ale Sněmovna schválí, není jisté, jak s ním naloží Senát, který by o tom jednal až po volbách do Sněmovny.

„Je to kampaň hnutí ANO, aby překryli kauzu Bečva,“ je přesvědčena šéfka senátního klubu KDU-ČSL a první místopředsedkyně strany Šárka Jelínková. „V Senátu počkáme v jaké podobě to přijde a pak se k tomu postavíme podle výsledného produktu,“ sdělila iDNES.cz Jelínková.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat