Úterý 8. října 2024, svátek má Věra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zmrzlé peklo

Česko

Vítejte v sibiřském Norilsku. Městě, kam se spousta Rusů snaží dostat kvůli dobrým platům. Ale za jakou cenu?

Letadlo přistává na nejsevernějším cípu Sibiře uprostřed šedo-zelené tundry poloostrova Tajmyr. Jen letištní dráha a všude kolem mlha. Je začátek srpna a teplota se vyšplhala na 4 stupně nad nulou. Zdá se neuvěřitelné, že o pár kilometrů dál se v této pustině rozkládá jedna z největších průmyslových zón v Rusku. Jedeme po rozbité asfaltové silnici, podél níž se táhne stará jednokolejka.

Můj průvodce Andrej, devětadvacetiletý počítačový technik v jedné z místních továren na zpracování niklu, ukáže rukou: „Tady po té jednokolejce je vozili do Norilsku. Všechny, co tohle město postavili.“ V duchu vzpomínám, co jsem četl o historii Norilsku: město vybudované vězni stalinského pracovního tábora Norillag – hned po Kolymě nejhoršího lágru na Sibiři. Tisíce lidí byly dopravovány po řece Jenisej na odlehlý sever. Pak museli urazit 200 kilometrů v krutých, až čtyřicetistupňových mrazech do tábora, kde se stavěl Norilsk.

Ve starém sovětském žigulíku se blížíme k městu, při jehož výstavbě zemřelo 40 tisíc lidí. Projíždíme mezi vysídlenými a rozpadajícími se satelitními městečky. Míjíme první gigantickou fabriku a do auta pronikají zplodiny. „To je Naděžda, jedna z našich největších továren,“ říká hrdě Andrej. Z továrny, jejíž jméno v překladu znamená Naděje, se valí oblaka dýmu. Komín připomíná věž Mordoru z filmového Pána prstenů.

Vjíždíme do Norilsku. Ulice lemované obřími bloky ošuntělých paneláků, na zemi krvavě červené bláto od továrenských zplodin. Kolem města prstenec továren a dolů.

Norilsk je jedno z deseti nejznečištěnějších měst světa. Jako byste tu dýchali drcené sklo. Kolem jen spálená tundra a zkroucené pahýly stromů. Město je postavené na nestabilní, zmrzlé půdě. Skoro celý rok zde vládne krutá arktická zima, teploty klesají k minus 50 °C . V létě bažinatá půda rozmrzne a paneláky se pomalu propadají do země.

Drtivá většina z 200 tisíc obyvatel je zaměstnána v továrnách a dolech. V dobách Sovětského svazu sem přijížděli lidé za nadprůměrnými platy. Vydělat si peníze a pak se vrátit „na kontinent“, jak říkají místní evropskému Rusku. A tam za slušnou penzi v klidu spokojeně dožít. Po pádu Sovětského svazu a následné hospodářské krizi však zůstala poslední generace sovětských dělníků na dalekém severu uvězněna. Norilsk je od nejbližších měst oddělen tisíci kilometrů tajgy a tundry. A penzijní systém za Jelcina beztak zkrachoval.

Nicméně norilský gigantický průmysl dlouho bez vlastníka nezůstal. Na konci 90. let skoupila všechny továrny, a tím de facto celé město, společnost RAO Norilský Nickel. Ta také spolu s ruskou vládou uzavřela roku 2000 Norilsk před světem. Cizincům i samotným občanům Ruské federace je bez povolení vstup zakázán. Oficiální vysvětlení: obavy z velkého množství přistěhovalců a kriminality.

Ekologické organizace však viní Norilsk Nickel spíše z toho, že se snaží zamaskovat devastování poloostrova. Vytěžit vše, co se dá, a to co nejlevněji. Co na tom, že město je zahaleno oblakem zplodin a jeho obyvatelé trpí plicními chorobami. Když jdou do práce, musejí používat kyslíkové masky, aby mohli v továrnách dýchat.

Lidé tu však stejně jako za SSSR pobírají mnohem vyšší platy, než je na ruské poměry obvyklé, a proto je o práci v tomto místě stále velký zájem. Dělníků z ruských průmyslových zón, které na rozdíl od Norilsku zkrachovaly, je pořád dost.

Jedu s Andrejem a jeho kamarádem Voloďou rozhrkaným autobusem k továrně Naděžda, kde Voloďa pracuje jako technik. Dostává mě potajmu dovnitř. „Nemluv a nechovej se podezřele,“ nabádá mě. Foťák schovám pod vestu s nápisem Norilsk Nickel. Procházíme nekonečnými chodbami, a pak pod sebou náhle spatřím halu, plnou rozžhavených pecí na zpracování rudy. Nedá se skoro dýchat, je šílené vedro. Po továrně se jako duchové pohybují dělníci s upocenými tvářemi. Voloďa mě raději rychle vyvádí ven, než si nás někdo všimne. Jsem možná jediný cizinec, jenž na vlastní oči spatřil, co se děje v útrobách norilských mamutích závodů.

Vracím se v autobuse zpět do centra. Šedivé tváře pokašlávají a apaticky hledí na měsíční krajinu kolem silnice. Projíždíme branou, kterou hlídá socha Lenina, za níž se rozkládá starý bulvár s monumentální stalinskou architekturou napodobující centrum Petrohradu. Jako omámený jdu po hlavní třídě. Bolí mě hlava a v ústech stále cítím pachuť Naděždy. Po bulváru vesele korzuje zlatá norilská mládež, oblečená z platů svých rodičů pracujících v dolech a továrnách. Mají nejluxusnější oblečení a pohrávají si s nejnovějšími typy mobilů. Jen co ale zahnu za první roh, ocitám se zase mezi šedivými bloky nevzhledných domů, pomalu se propadajících do permafrostu...

Filip Singer, fotograf EPA

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!