Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Značkový autoservis? Nepovinně

Česko

BRUSEL Využívat neautorizované servisy budou moci od prvního června majitelé nových aut v EU, aniž by přišli o záruku. Vyplývá to z nových pravidel, která včera přijala Evropská komise.

Pro neznačkové servisy také bude nově mnohem jednodušší se dostat k továrním informacím o jednotlivých vozech.

„Věřím, že nová pravidla přinesou spotřebitelům celou řadu výhod, především pak snížení nákladů na opravy a údržbu automobilů, které v současnosti představují velkou část z výdajů za vůz,“ řekl novinářům eurokomisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia.

Podle specialistky na soutěžní právo z advokátní kanceláře Ambruz & Dark Markéty Peňázové si zákazníci sice budou moci vybrat servis podle svého uvážení, u záručních oprav ale může výrobce i nadále trvat na povinnosti obrátit se na autorizovaný servis. „Nová pravidla blokové výjimky reflektují dlouhodobou snahu komise odstranit překážky v konkurenci mezi autorizovanými a neautorizovanými servisy a zohlednit tak zájmy spotřebitelů,“ dodala.

Revoluce mezi dealery se ruší Úředníci se také rozhodli umírnit plánované uvolnění pravidel prodeje aut. To mělo začít platit od 1. června 2013 a původně mělo umožnit prodej více značek automobilů v jednom salonu s tím, že by automobilky nesměly prodejce v tomto směru omezovat.

Komise ale dospěla k názoru, že by snahy o prodej více značek aut na jednom místě neměly patřičný efekt a naopak by až o pětinu zdražily distribuční náklady, což by se promítlo do cen aut. Ve výsledku budou výrobci schopni svoji distribuční síť více ovlivňovat podle svých vlastních představ, což je opak původního záměru komise.

Autor: