Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Znalci budou opět zkoumat tajemnou nahrávku s doznáním lékaře Bartáka k vydírání a plánování tří vražd

Jaroslav Barták u libereckého soudu (25. dubna 2018). foto: Ota Bartovský, MAFRA

Znalci budou znovu zkoumat videonahrávku, jež je klíčovým důkazem v kauze lékaře Jaroslava Bartáka. Je obžalován z plánování tří vražd a vydírání, čehož se podle obžaloby dopustil při pobytu ve věznici v Liberci na podzim 2013. Znalci budou zjišťovat, zda nebyla nahrávka upravována a zda neobsahuje nějaké údaje o jejím vzniku.
  12:49

Líčení v případu, kterým se liberecký soud zabývá od listopadu 2014, dnes pokračovalo jen čtením odposlechů. Předvolaní tři svědci se omluvili, před soudem by měli vypovídat při dalším líčení nařízeném na 20. srpna.

Krajský soud se kauzou zabývá už počtvrté. Předchozí šestiletý trest zrušil Nejvyšší soud s tím, aby se liberecký soud znovu zabýval okolnostmi, za jakých svědek Miloš Levko tajně pořídil videonahrávky, jež slouží jako hlavní důkaz obžaloby. Nejasnosti jsou ale ohledně toho, jak se nahrávací nařízení dostalo před téměř osmi lety do věznice a pak z ní ven.

Justice lékaře v minulosti potrestala 12 lety odnětí svobody za sexuální obtěžování asistentek a tento trest by mu měl vypršet v roce 2023. Před soudem se posuzuje jeho jednání z podzimu 2013, kdy si již odpykával trest. Podle obžaloby Barták ze msty za předchozí odsouzení plánoval vraždy advokáta, kněze a bývalého šéfa vojenské tajné služby. Barták se hájí tím, že o svých plánech mluvil ve vězeňských debatách, které nemyslel vážně. Podle něj jde o spiknutí proti němu.

Obžaloba tvrdí, že vydíráním chtěl získat přes 80 milionů korun a využít je k útěku z vězení za pomoci vrtulníku. Zajistit to měl jeho tehdejší spoluvězeň Levko, který ale místo toho vše oznámil a svá tvrzení doložil nahrávkami, jež pořídil prostřednictvím hodinek. Obhajoba jeho důvěryhodnost od začátku zpochybňuje. Za vznikem nahrávek vidí komplot vězňů ve spolupráci s vězeňskou službou či policejní provokaci. Levko u soudu při minulém líčení uvedl, že to byl jeho nápad a hodinky si zajistil sám. Tvrdí ale zároveň, že si nepamatuje, jak tehdy hodinky získal, ani jak je dostal ven.

Liberecký krajský soud napoprvé Bartáka potrestal 18 lety, verdikt ale zrušil vrchní soud. Podruhé mu uložil 15 let, odvolací soud trest snížil na osm let a Nejvyšší soud zrušil. Potřetí mu uložil osmiletý trest, vrchní soud snížil na šest a Nejvyšší opět zrušil.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat