Středa 3. června 2020svátek má Tamara 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Znalci soudu popisovali dopady případného útoku anarchistů na vlak

Obžalovaní anarchisté, kteří měli připravovat teroristický útok na vlak u... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obžalovaní anarchisté, kteří měli připravovat teroristický útok na vlak u... | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Policejní vyšetřovací pokus ukázal, že anarchisté mohli připravenými náložemi zapálit vlak. Vznítila by se totiž dřevěná podlaha, kterou nákladní vlaky mají. Jaké škody či další následky by vznikly, však nelze přesně říct, protože čin zůstal ve fázi příprav. Znalci tak ve středu před pražským městským soudem popisovali, co by se mohlo stát v případě útoku.

V kauze přípravy teroristického útoku na vlak čelí obžalobě tři anarchisté, kterým za to hrozí 12 až 20 let vězení, případně výjimečný trest. Dvě ženy stojí před soudem kvůli tomu, že plánování útoku nepřekazily. Obvinění vinu odmítají. Kauzu mimo jiné považují za výsledek policejní provokace, do skupiny obžalovaných se totiž infiltrovali policejní agenti.

Anarchisté podle obžaloby dvě zápalné směsi složené z benzinu, polystyrenu a rostlinného oleje, zakopali 20. dubna 2015 poblíž chuchelského železničního mostu, kde se měl útok odehrát. Znalci vycházeli z vyšetřovacího pokusu policistů, při němž náklad složený z osobních aut či vojenského materiálu nahradily pneumatiky. Snažili se popsat varianty, jaké by mohly v případě uskutečnění činu nastat. Podle odborníků je v podstatě jisté, že by se po vhození zapálených lahví vznítila podlaha vlaku. Navazující škody ale lze jen těžko odhadnout, protože by záleželo na tom, kam by zapálené nálože dopadly. Dál by záleželo na tom, jak rychle po útoku by vlak zastavil a jak rychle by mohli zasahovat hasiči.

Obžalovaní anarchisté, kteří měli připravovat teroristický útok na vlak u...
Obžalovaní anarchisté, kteří měli připravovat teroristický útok na vlak u...

Větší škody by podle znalců způsobil útok na vlak převážející osobní automobily, protože by za určitých okolností mohly být poškozeny. Útok na vojenský vlak by naopak nejspíš velké škody nezapříčinil. Znalci se shodli také na tom, že by útok zcela určitě narušil vlakovou infrastrukturu „Minimálně po dobu zásahu, policejního vyšetřování a případných oprav,“ podotkl vedoucí týmu znalců Tomáš Mičunek.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...