Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 13 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Znalec lobbisty Janouška dostal 18měsíční podmínku. Za úmyslné zkreslení posudku

Lobbista Roman Janoušek u soudu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lobbista Roman Janoušek u soudu. | foto: MAFRA - Dan Materna

Praha Za úmyslné hrubé zkreslení posudku ve prospěch lobbisty Romana Janouška dnes soud uložil dopravnímu znalci Jiřímu Dolečkovi podmíněný trest vězení v délce 18 měsíců. Obžalovaný má také zaplatit státu 7800 korun, které za posudek obdržel jako znalečné. Čtyřiaosmdesátiletý důchodce trvá na svých odborných závěrech a tvrdí, že případ Janouškovy nehody byl justiční omyl. Verdikt není pravomocný.

Podle soudce Obvodního soudu pro Prahu 2 Milana Rossiho si Doleček počínal zcela v rozporu jak s etikou, tak i s povinnostmi znalce. Mimo jiné dělal závěry také z odvětví lékařství, což mu jako expertovi z oboru silniční dopravy vůbec nepříslušelo. Trestný čin prý spáchal hned dvakrát: poprvé, když nepravdivý posudek vypracoval, podruhé, když jeho závěry prezentoval v hlavním líčení.

Soudní znalec Jiří Doleček.
Romana Janouška zadržela policie

Doleček posuzoval jakožto znalec povolaný obhajobou situaci, při níž Janoušek srazil autem ženu v pražských Nuslích. Potvrdil lobbistovu verzi, podle níž řidič ženu neviděl a zřejmě ji jen zachytil zpětným zrcátkem. Toto tvrzení však vyvrátil revizní znalecký posudek a také odposlechy z Janouškova telefonu. Lobbistův soudce proto podal na Dolečka podnět k prověření toho, zda nespáchal trestný čin. Znalci hrozilo až tříleté odnětí svobody.

Doleček uvedl, že k vypracování posudku ho vyzval kamarád z dob, kdy pracoval pro vojenskou prokuraturu. Potkali se prý náhodně v den, kdy šel Doleček kvůli pokročilému věku odevzdat znalecké razítko. Muže nejmenoval, s Janouškem prý ale nemá nic společného.

Svůj posudek Doleček opíral mimo jiné o to, že sražená žena měla žebra poraněná takovým způsobem, že zranění muselo být způsobeno právě zpětným zrcátkem. Připustil ale, že se neseznámil se všemi důkazy ze spisu - neviděl například DVD s vyšetřovacími pokusy z místa činu.

Janouška justice nakonec potrestala za úmyslnou nehodu 4,5 lety vězení. Do vězení sice nastoupil, výkon trestu má ale dlouhodobě přerušený ze zdravotních důvodů.

Výběr událostí v kauze nehody lobbisty Romana Janouška

Janoušek narazil svým vozem na křižovatce v pražské Vyskočilově ulici do auta jedenapadesátileté ženy. Od nehody ujel, ale když krátce poté zastavil na červenou, řidička jej dohonila, stoupla si před jeho vůz a chtěla s ním situaci řešit. Janoušek proti ní nejdřív dvakrát popojel, poté se na zelenou rozjel a ženu porazil. Způsobil jí otok mozku a zlomeniny žeber i kotníku. Janouškovi policisté po incidentu naměřili dvě promile alkoholu.

25. března 2012 - Janoušek byl obviněn z těžkého ublížení na zdraví.

20. dubna 2012 - Sražená žena byla propuštěna z nemocnice.

9. listopadu 2012 - Advokáti Janouška a poškozené podepsali dohodu o odškodnění. Janoušek jí později zaplatil 900.000 korun.

17. ledna 2013 - Pražské městské státní zastupitelství zpřísnilo právní kvalifikaci případu z těžkého ublížení na zdraví na pokus o vraždu.

2. dubna 2013 - Policie navrhla obžalovat Janouška z pokusu o vraždu.

6. května 2013 - Státní zastupitelství podalo na Janouška žalobu; vinilo ho z pokusu o vraždu a z ohrožení pod vlivem návykové látky.

16. července 2013 - U pražského městského soudu začalo líčení.

30. dubna 2014 - Soud potrestal Janouška za těžké ublížení na zdraví a ohrožení třemi lety vězení. Soud mu uložil také pětiletý zákaz řízení. Státní zástupkyně i Janouškův obhájce se odvolali.

16. září 2014 - Odvolací Vrchní soud v Praze zpřísnil Janouškovi trest. Místo tří let mu uložil nepodmíněný trest v délce 4,5 roku a o dva roky prodloužil i zákaz řízení.

18. listopadu 2014 - Janoušek nastoupil k výkonu trestu v Brně.

5. prosince 2014 - Nejvyšší státní zástupce podal k Nejvyššímu soudu dovolání v Janouškův neprospěch. Dovolání podal i Janoušek.

20. února 2015 - Janoušek stáhl stížnost na rozhodnutí soudu, který nevyhověl jeho žádosti o přerušení trestu ze zdravotních důvodů.

Červenec 2015 - Nejvyšší soud odmítl dovolání jak Janouškova advokáta, tak i nejvyššího státního zástupce. Trest 4,5 roku byl tudíž pravomocný. Janoušek poté v září podal ústavní stížnost.

18. září 2015 - Soudce Tomáš Kubovec dal podnět k prošetření dvou znalců, kteří svědčili ve prospěch Janouška s tím, že se mohli dopustit křivého svědectví. V dubnu 2016 policie obvinila jednoho ze znalců z toho, že schválně předložil hrubě zkreslený posudek.

5. listopadu 2015 - Janoušek znovu požádal o přerušení trestu ze zdravotních důvodů, soud mu opět nevyhověl. Zamítnuta byla i obdobná žádost z února 2016.

29. února 2016 - Server Lidovky.cz informoval, že se Janoušek dočasně dostal z vězení kvůli operaci. Krajský soud v Brně rozhodnutí ředitele věznice potvrdil a Janouška pustil na dva měsíce.

3. května 2016 - Janoušek požádal o další prodloužení přerušení trestu, v polovině května mu komise Vězeňské služby navrhla roční přerušení. V červnu mu soud přerušil trest na půl roku.

16. června 2016 - Janoušek požádal o obnovu trestního řízení.

20. června 2016 - Ústavní soud odmítl jeho stížnost ze září 2015.

11. října 2016 - Pražský městský soud odmítl Janouškovu žádost o obnovu procesu. Jeho advokát se odvolal. Letos v lednu Janouškovu stížnost zamítl pražský vrchní soud. Rozhodnutí je pravomocné.

21. listopadu 2016 - Krajský soud v Brně přerušil Janouškovi na rok výkon trestu kvůli zdravotnímu stavu.

6. prosince 2016 - Policie navrhla obžalovat znalce, který předkládal posudek v kauze Janouškovy nehody. Státní zástupce jej kvůli křivé výpovědi a nepravdivému posudku obžaloval koncem prosince.

10. srpna 2017 - Dopravní znalec Jiří Doleček dostal za úmyslné hrubé zkreslení posudku ve prospěch Janouška podmíněný trest vězení v délce 18 měsíců. Verdikt není pravomocný.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Máte doma vybíravého pejska? Problémem může být kvalita krmiva
Máte doma vybíravého pejska? Problémem může být kvalita krmiva

Brit ke své řadě granulí bez obilovin pro malá plemena uvedl na trh i novou řadu kapsiček Brit Care Mini. Ty jsou obohaceny o prebiotika pro dobré...