10. srpna 2017 10:47, aktualizováno  11:47 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Znalec lobbisty Janouška dostal 18měsíční podmínku. Za úmyslné zkreslení posudku

Lobbista Roman Janoušek u soudu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lobbista Roman Janoušek u soudu. | foto: MAFRA - Dan Materna

Praha Za úmyslné hrubé zkreslení posudku ve prospěch lobbisty Romana Janouška dnes soud uložil dopravnímu znalci Jiřímu Dolečkovi podmíněný trest vězení v délce 18 měsíců. Obžalovaný má také zaplatit státu 7800 korun, které za posudek obdržel jako znalečné. Čtyřiaosmdesátiletý důchodce trvá na svých odborných závěrech a tvrdí, že případ Janouškovy nehody byl justiční omyl. Verdikt není pravomocný.

Podle soudce Obvodního soudu pro Prahu 2 Milana Rossiho si Doleček počínal zcela v rozporu jak s etikou, tak i s povinnostmi znalce. Mimo jiné dělal závěry také z odvětví lékařství, což mu jako expertovi z oboru silniční dopravy vůbec nepříslušelo. Trestný čin prý spáchal hned dvakrát: poprvé, když nepravdivý posudek vypracoval, podruhé, když jeho závěry prezentoval v hlavním líčení.

Soudní znalec Jiří Doleček.
Romana Janouška zadržela policie

Doleček posuzoval jakožto znalec povolaný obhajobou situaci, při níž Janoušek srazil autem ženu v pražských Nuslích. Potvrdil lobbistovu verzi, podle níž řidič ženu neviděl a zřejmě ji jen zachytil zpětným zrcátkem. Toto tvrzení však vyvrátil revizní znalecký posudek a také odposlechy z Janouškova telefonu. Lobbistův soudce proto podal na Dolečka podnět k prověření toho, zda nespáchal trestný čin. Znalci hrozilo až tříleté odnětí svobody.

Doleček uvedl, že k vypracování posudku ho vyzval kamarád z dob, kdy pracoval pro vojenskou prokuraturu. Potkali se prý náhodně v den, kdy šel Doleček kvůli pokročilému věku odevzdat znalecké razítko. Muže nejmenoval, s Janouškem prý ale nemá nic společného.

Svůj posudek Doleček opíral mimo jiné o to, že sražená žena měla žebra poraněná takovým způsobem, že zranění muselo být způsobeno právě zpětným zrcátkem. Připustil ale, že se neseznámil se všemi důkazy ze spisu - neviděl například DVD s vyšetřovacími pokusy z místa činu.

Janouška justice nakonec potrestala za úmyslnou nehodu 4,5 lety vězení. Do vězení sice nastoupil, výkon trestu má ale dlouhodobě přerušený ze zdravotních důvodů.

Výběr událostí v kauze nehody lobbisty Romana Janouška

Janoušek narazil svým vozem na křižovatce v pražské Vyskočilově ulici do auta jedenapadesátileté ženy. Od nehody ujel, ale když krátce poté zastavil na červenou, řidička jej dohonila, stoupla si před jeho vůz a chtěla s ním situaci řešit. Janoušek proti ní nejdřív dvakrát popojel, poté se na zelenou rozjel a ženu porazil. Způsobil jí otok mozku a zlomeniny žeber i kotníku. Janouškovi policisté po incidentu naměřili dvě promile alkoholu.

25. března 2012 - Janoušek byl obviněn z těžkého ublížení na zdraví.

20. dubna 2012 - Sražená žena byla propuštěna z nemocnice.

9. listopadu 2012 - Advokáti Janouška a poškozené podepsali dohodu o odškodnění. Janoušek jí později zaplatil 900.000 korun.

17. ledna 2013 - Pražské městské státní zastupitelství zpřísnilo právní kvalifikaci případu z těžkého ublížení na zdraví na pokus o vraždu.

2. dubna 2013 - Policie navrhla obžalovat Janouška z pokusu o vraždu.

6. května 2013 - Státní zastupitelství podalo na Janouška žalobu; vinilo ho z pokusu o vraždu a z ohrožení pod vlivem návykové látky.

16. července 2013 - U pražského městského soudu začalo líčení.

30. dubna 2014 - Soud potrestal Janouška za těžké ublížení na zdraví a ohrožení třemi lety vězení. Soud mu uložil také pětiletý zákaz řízení. Státní zástupkyně i Janouškův obhájce se odvolali.

16. září 2014 - Odvolací Vrchní soud v Praze zpřísnil Janouškovi trest. Místo tří let mu uložil nepodmíněný trest v délce 4,5 roku a o dva roky prodloužil i zákaz řízení.

18. listopadu 2014 - Janoušek nastoupil k výkonu trestu v Brně.

5. prosince 2014 - Nejvyšší státní zástupce podal k Nejvyššímu soudu dovolání v Janouškův neprospěch. Dovolání podal i Janoušek.

20. února 2015 - Janoušek stáhl stížnost na rozhodnutí soudu, který nevyhověl jeho žádosti o přerušení trestu ze zdravotních důvodů.

Červenec 2015 - Nejvyšší soud odmítl dovolání jak Janouškova advokáta, tak i nejvyššího státního zástupce. Trest 4,5 roku byl tudíž pravomocný. Janoušek poté v září podal ústavní stížnost.

18. září 2015 - Soudce Tomáš Kubovec dal podnět k prošetření dvou znalců, kteří svědčili ve prospěch Janouška s tím, že se mohli dopustit křivého svědectví. V dubnu 2016 policie obvinila jednoho ze znalců z toho, že schválně předložil hrubě zkreslený posudek.

5. listopadu 2015 - Janoušek znovu požádal o přerušení trestu ze zdravotních důvodů, soud mu opět nevyhověl. Zamítnuta byla i obdobná žádost z února 2016.

29. února 2016 - Server Lidovky.cz informoval, že se Janoušek dočasně dostal z vězení kvůli operaci. Krajský soud v Brně rozhodnutí ředitele věznice potvrdil a Janouška pustil na dva měsíce.

3. května 2016 - Janoušek požádal o další prodloužení přerušení trestu, v polovině května mu komise Vězeňské služby navrhla roční přerušení. V červnu mu soud přerušil trest na půl roku.

16. června 2016 - Janoušek požádal o obnovu trestního řízení.

20. června 2016 - Ústavní soud odmítl jeho stížnost ze září 2015.

11. října 2016 - Pražský městský soud odmítl Janouškovu žádost o obnovu procesu. Jeho advokát se odvolal. Letos v lednu Janouškovu stížnost zamítl pražský vrchní soud. Rozhodnutí je pravomocné.

21. listopadu 2016 - Krajský soud v Brně přerušil Janouškovi na rok výkon trestu kvůli zdravotnímu stavu.

6. prosince 2016 - Policie navrhla obžalovat znalce, který předkládal posudek v kauze Janouškovy nehody. Státní zástupce jej kvůli křivé výpovědi a nepravdivému posudku obžaloval koncem prosince.

10. srpna 2017 - Dopravní znalec Jiří Doleček dostal za úmyslné hrubé zkreslení posudku ve prospěch Janouška podmíněný trest vězení v délce 18 měsíců. Verdikt není pravomocný.

ČTK