Letos v březnu, ještě před svým odvoláním, pak Dvořáček z titulu své funkce rozhodl, že materiál odebraný při pitvě, který se uchovával v jím vedeném ústavu a měl zásah proudem prokazovat, se musí skartovat. Absence vzorků přitom nyní může sehrát důležitou roli, neboť Kramný 30. července požádal o obnovu řízení.
Kramný podal návrh na obnovu řízení v případu vraždy manželky a dcery |
Za pozornost stojí, že likvidací důkazů Dvořáček neporušil žádnou legislativu. V současné době totiž neexistuje právní předpis, který by stanovil, jak dlouho se má materiál odebraný při pitvě uchovávat.
Přesto Dvořáček zřejmě neměl ke zničení důkazu oprávnění. Vyplývá to z dopisu, který adresoval bývalý ředitel nemocnice Svatopluk Němeček Kramného advokátce Janě Rejžkové. LN jej mají k dispozici. „FN Ostrava není vlastníkem a ani správcem uvedených preparátů a nemá právo s nimi jakkoli disponovat,“ zdůvodnil bývalý ministr zdravotnictví loni v únoru, proč nemůže vzorky advokátce vydat.
Rejžková tvrdí, že pouze žádala o zpřístupnění materiálu jiným znalcům, což Dvořáček odmítal. Zároveň chtěla po Nejvyšším soudu, aby nařídil uložení vzorků na jiném pracovišti. Neúspěšně. Nepochodila ani Kramného matka, která předloni žádala Vrchní soud v Olomouci, aby „histologické preparáty byly pečlivě zajištěny tak, aby nedošlo k jejich zničení“.
Sám Dvořáček nechtěl na otázky LN odpovídat: „Nesmím se k tomu vyjádřit, protože mi to ředitel nemocnice Evžen Machytka přímo zakázal ve výpovědi.“