Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Znalec zničil důkaz v kauze Kramný. Česká legislativa neupravuje, jak dlouho se mají uchovávat vzorky z pitvy

Česko

  5:00
PRAHA - Sehrál významnou roli v případu Petra Kramného, jehož soud poslal na 28 let do vězení za vraždu manželky a dcery na dovolené před pěti lety v Egyptě. Igor Dvořáček jako tehdejší přednosta ústavu soudního lékařství ostravské fakultní nemocnice vedl tým lidí, kteří na základě pitvy dospěli k závěru, že oběti zemřely po zásahu elektrickým proudem.

Petr Kramný ve čtvrtek 7. ledna u soudu. foto: MAFRA

Letos v březnu, ještě před svým odvoláním, pak Dvořáček z titulu své funkce rozhodl, že materiál odebraný při pitvě, který se uchovával v jím vedeném ústavu a měl zásah proudem prokazovat, se musí skartovat. Absence vzorků přitom nyní může sehrát důležitou roli, neboť Kramný 30. července požádal o obnovu řízení.

Kramný podal návrh na obnovu řízení v případu vraždy manželky a dcery

Za pozornost stojí, že likvidací důkazů Dvořáček neporušil žádnou legislativu. V současné době totiž neexistuje právní předpis, který by stanovil, jak dlouho se má materiál odebraný při pitvě uchovávat.

Přesto Dvořáček zřejmě neměl ke zničení důkazu oprávnění. Vyplývá to z dopisu, který adresoval bývalý ředitel nemocnice Svatopluk Němeček Kramného advokátce Janě Rejžkové. LN jej mají k dispozici. „FN Ostrava není vlastníkem a ani správcem uvedených preparátů a nemá právo s nimi jakkoli disponovat,“ zdůvodnil bývalý ministr zdravotnictví loni v únoru, proč nemůže vzorky advokátce vydat.

Rejžková tvrdí, že pouze žádala o zpřístupnění materiálu jiným znalcům, což Dvořáček odmítal. Zároveň chtěla po Nejvyšším soudu, aby nařídil uložení vzorků na jiném pracovišti. Neúspěšně. Nepochodila ani Kramného matka, která předloni žádala Vrchní soud v Olomouci, aby „histologické preparáty byly pečlivě zajištěny tak, aby nedošlo k jejich zničení“.

Sám Dvořáček nechtěl na otázky LN odpovídat: „Nesmím se k tomu vyjádřit, protože mi to ředitel nemocnice Evžen Machytka přímo zakázal ve výpovědi.“

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat