Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Znalec zničil důkaz v kauze Kramný. Česká legislativa neupravuje, jak dlouho se mají uchovávat vzorky z pitvy

Česko

  5:00
PRAHA - Sehrál významnou roli v případu Petra Kramného, jehož soud poslal na 28 let do vězení za vraždu manželky a dcery na dovolené před pěti lety v Egyptě. Igor Dvořáček jako tehdejší přednosta ústavu soudního lékařství ostravské fakultní nemocnice vedl tým lidí, kteří na základě pitvy dospěli k závěru, že oběti zemřely po zásahu elektrickým proudem.

Petr Kramný ve čtvrtek 7. ledna u soudu. foto: MAFRA

Letos v březnu, ještě před svým odvoláním, pak Dvořáček z titulu své funkce rozhodl, že materiál odebraný při pitvě, který se uchovával v jím vedeném ústavu a měl zásah proudem prokazovat, se musí skartovat. Absence vzorků přitom nyní může sehrát důležitou roli, neboť Kramný 30. července požádal o obnovu řízení.

Kramný podal návrh na obnovu řízení v případu vraždy manželky a dcery

Za pozornost stojí, že likvidací důkazů Dvořáček neporušil žádnou legislativu. V současné době totiž neexistuje právní předpis, který by stanovil, jak dlouho se má materiál odebraný při pitvě uchovávat.

Přesto Dvořáček zřejmě neměl ke zničení důkazu oprávnění. Vyplývá to z dopisu, který adresoval bývalý ředitel nemocnice Svatopluk Němeček Kramného advokátce Janě Rejžkové. LN jej mají k dispozici. „FN Ostrava není vlastníkem a ani správcem uvedených preparátů a nemá právo s nimi jakkoli disponovat,“ zdůvodnil bývalý ministr zdravotnictví loni v únoru, proč nemůže vzorky advokátce vydat.

Rejžková tvrdí, že pouze žádala o zpřístupnění materiálu jiným znalcům, což Dvořáček odmítal. Zároveň chtěla po Nejvyšším soudu, aby nařídil uložení vzorků na jiném pracovišti. Neúspěšně. Nepochodila ani Kramného matka, která předloni žádala Vrchní soud v Olomouci, aby „histologické preparáty byly pečlivě zajištěny tak, aby nedošlo k jejich zničení“.

Sám Dvořáček nechtěl na otázky LN odpovídat: „Nesmím se k tomu vyjádřit, protože mi to ředitel nemocnice Evžen Machytka přímo zakázal ve výpovědi.“

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...