Úterý 21. ledna 2020svátek má Běla 1 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Známá jména zklamala. Do Senátu nepůjdou Talmanová ani Zieleniec

MIrek Topolánek se svou ženou Lucií Talmanovou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy MIrek Topolánek se svou ženou Lucií Talmanovou | foto: Michal Kamaryt, ČTK

PRAHA V senátních volbách voliči vyřadili řadu známých jmen. Boj o křeslo v horní komoře Parlamentu prohráli Jana Bobošíková, bývalí ministr zahraničí Jan Kohout nebo lidovecký politický matador Jan Kasal.


Bobošíková dostala v Praze 10 výprask, skončila až čtvrtá "Suverénní" Janě Bobošíkové nevyšel další pokus o proniknutí do tuzemské vysoké politiky. Někdejší europoslankyně za hnutí Nezávislí či neúspěšná kandidátka na post prezidenta (nominaci v roce 2008 přijala od komunistů) dostala v Praze 10 v senátním klání 3326 hlasů. Ziskem 9,2 procenta obsadila čtvrtou pozici. A neuspěla ani jako celostátní volební lídr Suverenity pro komunální volby. V Praze se strana do zastupitelstva nedostala.

SENÁTNÍ I KOMUNÁLNÍ VOLBY MINUTU PO MINUTĚ ZDE

Kohout neprošel
Je jedním z mála kandidátů za ČSSD, kteří nepronikli do druhého kola senátních voleb. Někdejší ministr zahraničí a zkušený diplomat Jan Kohout se v Praze 6 musel sklonit před Petrem Bratským z ODS a Bedřichem Moldanem, kterého nasadila TOP 09. Kohout dostal bezmála osm tisíc hlasů, se ziskem více než 19 procent přesto obsadil až třetí příčku. Kohouta už před volbami někdejší šéf strany Jiří Paroubek obvinil z "politické hlouposti".

Čtěte také

Topolánkova rodina mizí z politiky
Bývalá místopředsedkyně sněmovny (ODS) Lucie Talmanová pohořela v Kutné Hoře. Voliči jí dali více než 5 tisíc hlasů, na lepší než třetí místo to nestačilo. Z politiky tak mizí stopa expremiéra Mirka Topolánka. Po květnových volbách Topolánek ani jeho manželka Talmanová nemají žádnou funkci v parlamentu. Talmanová přitom brala kandidaturu jako velkou výzvu a možnost, "jak vrátit to, co mi politika dala ve smyslu kontaktů a umění otevřít dveře".

Šojdrová neuspěla. Její lidovci ano
Ve stejném, tedy kutnohorském obvodě ztroskotala i úřadující šéfka lidovců Michaela Šojdrová (smůlu zde měla i Olga Zubová, která kdysi potopila vládu Mirka Topolánka). Šojdrová místo osobního neúspěchu zdůrazňuje "obrodu" KDU-ČSL, která po květnovém debaklu, kdy poprvé v historii nepronikla do sněmovních lavic, získala téměř 3900 zastupitelů. Oproti roku 2006 to je sice pokles o téměř 1300 míst, přesto to vedení strany považuje za úspěch.

Změna dresu nepomohla. Kasal se loučí
Překvapivě ani do druhého kola se na Jihlavsku nepodařilo postoupit dlouholetému lidoveckému poslanci Janu Kasalovi. Ten tentokrát kandidoval s podporou Věcí veřejných a byl pasován na jednoho z favoritů. Nakonec jej vyšachovali kandidáti ODS a ČSSD. Kasal, který byl od roku 1990 stálicí sněmovny, a jedenáct let působil dokonce jako místopředseda dolní komory, si tak bude muset zvykat na předčasný "politický důchod".

Čtěte také

Věci veřejné nespasil ani Zieleniec
Těsně před branami druhého kola senátních voleb zůstal rovněž bývalý europoslanec a někdejší ministr zahraničí v době Klausových vlád Josef Zieleniec. Voliči v Praze 11 dali před kandidátem VV přednost politikům z ODS a ČSSD. Zieleniec byl dlouho jedním z mála favoritů VV na postup. Nakonec se strana musí smířit s jediným postupujícím kandidátem – Stanislavem Czudkem. Za týden bude bojovat o senátní křeslo s Petrem Gawlasem z ČSSD.

Podrobnosti o průběhu senátních i obecních voleb si přečtěte v deníku

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....