Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie chce kvůli trafikantům všechna data o lidech ve sněmovně

POslanci Radim Fiala, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy POslanci Radim Fiala, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa. | foto: ČTK

PRAHA DOKUMENT UVNITŘ - Kompletní přehled jednání, kamerové záznamy, návštěvní knihu a data z docházkového systému. Elektronicky i na papíře. Policie poslala do sněmovny velmi obecnou žádost o součinnost. Specifikovala jen časový úsek svého zájmu, vyplývá z dokumentu, který mají Lidovky.cz exkluzivně k dispozici.

"V souvislosti s vyšetřováním trestné činnosti, prováděné naším útvarem Policie ČR, Vás tímto, dle ust. paragrafu 8 odst. 1. tr. řádu žádám o součinnost, spočívající v zajištění kompletního přehledu veškerých jednání, která probíhala v prostorách Poslanecké sněmovny v termínu od 18. 9. 2012 do 7. 11. 2012 (včetně), a to veškerých jednání v plénu, v orgánech Poslanecké sněmovny i v rámci Poslanckých klubů," stojí v začátku žádosti.

Podepsaný je pod ní plukovník David Plecitý a šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta. "Asi tušíte, že vás budu muset odkázat na tiskového mluvčího. Ode mne žádné informace," řekl pro Lidovky.cz Plecitý. Právě on je kontaktní osobou, na kterou se má sněmovna obracet pro případné upřesnění.

A obracet se určitě bude. Politikům vadí především to, že policie odmítá říci, k jakým účel data chce. Kvůli tomu měla sněmovna požadovat zúžení žádosti. Jenže narazila. "Ani na náš dotaz, o koho jim jde, nám policie odmítla cokoli říct s odkazem na strategii," řekla serveru Lidovky.cz Němcová.

A dodala:  "I kdybych měla tu největší snahu poskytnout součinnost, nepustím je do souboru dat, po kterých jim nic není. Až mi řeknou, koho se to má týkat a Úřad pro ochranu osobních údajů, že tyto údaje mohu poskytnout, tak je bez nejmenšího problému poskytnu. Aby se ale takhle cpali na politickou půdu a prolustrovali půl republiky, tak to já nepovažuji za normální," míní Němcová.

Petr Tluchoř na sjezdu ODS v Brně.

Petr Tluchoř na sjezdu ODS v Brně, kde se podle policie mělo o trafikách jednat.

Vedení protimafiánského útvaru další postup komentovat odmítá. Zůdrazňuje ovšem, že žádnou reakci na původní žádost od sněmovny dosud nemají. "Až budeme mít něco od nich v ruce, můžeme říct co dál. Dosud ale na jakoukoliv odpověď čekáme," popsal serveru Lidovky.cz Šlachta.

Už dříve navíc uvedl, že jeho lidé "vědí, co dělají". "Až uvidíte kompletní žádost, budete vědět o co a proč žádáme takovou formou," doplnil.

 

Jenže proč je žádost vztáhnuta úplně na každého, kdo se v dané době objevil ve sněmovně, z dokumentu nevyplývá. Ani Šlachta to na pozdější dotazy neupřesnil. Mluvčí ÚOOZ Iva Knolová jen potvrdila, že se nejedná o novou věc.

Kauza poslaneckých trafik:

To potvrzuje i žádost samotná. 

Termíny se v ní shodují s dokumentem, na základě kterého začalo trestní stíhání trojice exposlanců ODS Marka Šnajdra, Petra Tluchoře a Ivana Fuksy. "Nejméně ode dne 18. 9. 2012" měl dát podle policie bývalý premiér Petr Nečas (ODS) slib "prostřednictvím Jany Nagyové a Romana Bočka" ve stylu křeslo za křeslo. 7. listopadu pak pozdější trafikanti složili poslanecký mandát.

Stíhání bývalé poslanecké trojice stopnul Nejvyšší soud, podle kterého není možné kriminalizovat politické dohody na půdě sněmovně. Šlachta a vrchní olomoucký žalobce Ivo Ištvan se teď ale snaží dokázat, že dohody probíhaly i mimo sněmovnu.

Plošnou žádost už dříve odsoudily všechny parlamentní strany. "Chápu, že si policisté chtějí ušetřit práci, takže se příliš nenamáhali s tím, aby specifikovali, jaký přesný rozsah podkladů po Poslanecké sněmovně požadují. Ale podle mého názoru není možné poskytovat data po všech poslancích za tak rozsáhlé období fungování sněmovny," řekl šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

"Přiznám se, že některé požadavky policie mi přijdou naprosto absurdní," přisadil si zas předseda klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík. "Nejparadoxnější je žádost o záznam z vnějších kamer budovy, protože ty obsluhuje jiný útvar Policie ČR," dodal.

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!