Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Znamení spočítané astrology

Česko

Betlémská hvězda se už dávno stala nedílnou součástí vánočních svátků. Ale odkud se vzala? Před dvěma tisíci let o hvězdě psal pouze evangelista Matouš, inspirovaný proroctvím, že z Izraele vyjde hvězda nového židovského krále.

Zpočátku se „hvězda“ znázorňovala jako zářící těleso s proudem paprsků ozařujících Betlém. Až na pozdějších kresbách se tento ohon stáčel do různých stran, takže „hvězda“ už spíše připomínala kometu.

Vánoční příběh s hvězdou vzbuzoval - přinejmenším od dob Johannese Keplera - pokusy o přesnější ztotožnění s některým se známých astronomických jevů, ale žádný nevyhovoval zcela. Ovšem pokusy astronomů pomohly ukázat, že Matoušovu popisu hvězdy, která se pohybovala tak, že ukazovala cestu z Jeruzaléma do nedalekého Betléma, a pak dokonce zůstala stát „nad místem, kde bylo dítě“, neodpovídá dostatečně přesně žádný známý astronomický jev.

„Matoušovo líčení si zřejmě z astronomie (a astrologie!) pouze vypůjčuje motivy, které vzbudí asociace povědomosti. Jejich funkce je však zcela určena záměrem vyprávění, nikoli přírodními zákony,“ říká Jan Roskovec z Centra biblických studií Akademie věd ČR a University Karlovy.

Hvězda se podle Matoušova popisu chová velmi podobně jako nebeská tělesa v Josefově snu, kde se Slunce, Měsíc a jedenáct hvězd Josefovi klaní, což je astronomicky také těžko představitelné. Pokud vůbec betlémská hvězda „zazářila“, pak šlo o seskupení několika planet se silným astrologickým podtextem. Takovou událost bylo možné vypočítat s dostatečným předstihem. Jednoduše se objevila v hojně sestavovaných horoskopech a všichni astrologové se na ni mohli pečlivě přichystat. Spekuluje se například o trojité konjunkci Jupitera a Saturnu v souhvězdí Ryb. Taková událost se totiž opakuje relativně málo často, přibližně jednou za osm století.

Tehdejší hvězdopravci skutečně věřili v sílu planet. Jejich rozmístění, vzájemné pozice v konkrétní části ekliptiky, vyznačené skupinami hvězd s přesně definovaným vlivem na člověka a svět kolem něj, hrály u vládnoucí hierarchie nesmírně důležitou roli.

Hvězdářské pomůcky u sebe měli egyptští faraoni. Mezopotamští pozorovatelé zanechali mapy na hliněných destičkách a o čínské astronomii zase existují záznamy obsahující informace o pohybu nebeských těles, vyryté na želvích krunýřích.

Znamení, které mělo předpovědět příchod židovského krále, se tedy nejspíš objevilo v dopředu propočítaných horoskopech a ani nemuselo mít žádnou oporu v pozorovaném dění na obloze. Betlémská hvězda tedy nemusela být vůbec vidět. Mohlo ji představovat pouze velmi výjimečné, pro tehdejší astrology důležité, postavení známých nebeských těles.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...