Prezident patří do trojice tuzemských politiků, jejichž hesla museli správci encyklopedie zamknout proti libovolným zásahům. Takové vzedmutí emocí a potřebu mít názor vyvolává vedle Zemana – měřeno e-zámečky – jen ministerský předseda Andrej Babiš (ANO) a předseda SPD Tomio Okamura.
Na Wikipedii se válčí o Babiše. Autoři se přeli o znění hesla, správci museli stránku zamknout![]() |
U Babiše, jak LN již v minulém týdnu popsaly, se vedou války o interpretaci: editoři se přou o příznaková slůvka, o to, jak mají události z premiérova života vyznít. U Zemana je to jiné: v jeho hesle řádí hlavně vandalové.
„Známý alkoholik, říká se mu Debylek“ je pasáž, již přidali letos na jaře do jeho profilu. Wikipedisté neboli editoři webu větu ihned odstranili. Podobných zásahů správci evidují víc, a právě proto článek raději zamkli vůči anonymním editacím. Tak drastické spory jako o Babiše, nad jehož biografií se správci vyloženě hádají, u Zemana nenastávají, to se pozná z historie diskusí a vratek, kdy se problematické pasáže mažou či vracejí.
Nad Zemanem se vedou polemiky, ale wikipedisté je zpravidla vyřeší na speciální diskusní stránce a nemusejí proti sobě bojovat přímo v článku o konkrétní pasáže textu. Jedním ze sporů například bylo, zda uvádět Zemanovi u jména titul CSc.
Senátní návrh ústavní žaloby na Zemana dorazil do Sněmovny. Podle prezidenta jde o ústavní negramotnost![]() |
Prezident ve svém životopise nezmiňuje, že ho vlastní. Přesto titul vedle řady pochybných webů uvádějí i třeba stránky ministerstva vnitra v přehledu rozhodnutí o registraci do voleb či rektor Univerzity Karlovy ve stanovisku k Zemanově nejmenování profesorů.
Je vysoce pravděpodobné, že omyl rozšířila právě věta z Wikipedie: „Získal vědeckou hodnost kandidáta ekonomických věd (CSc.).“ Až po Zemanově zvolení na Hrad si neozdrojovaného titulu wikipedisté všimli a odstranili ho. Jiří Ovčáček LN potvrdil, že Zeman CSc. nemá. ,,Pan prezident si samozřejmě nikdy tento titul neuváděl. A ani ho nemohl získat, z VŠE byl za normalizace vyhozen komunisty a akademická dráha mu byla z politických důvodů znemožněna,“ řekl.
Hlavně rovnoměrně
Wikipedisté aktivně diskutovali také o popisu prezidentova nevalného stavu před šesti lety u korunovačních klenotů ve svatovítské katedrále. ,,Zeman se pohyboval nekoordinovaně, přidržoval se stěn a působil dojmem opilého člověka. Podezření na opilost později potvrdila účastnice ceremoniálu Miroslava Němcová,“ uvádí heslo v jedné pasáži. ,,Další účastník ceremonie Milan Štěch naopak prohlásil, že ze Zemana alkohol cítit nebyl. Zeman vysvětloval své vrávorání virózou,“ doplňuje následující odstavec, aby bylo učiněno zadost první zásadě Wikipedie: dát zaznít všem významným náhledům rovnoměrně, aby výsledek vyzníval neutrálně.
Správci se škorpili právě nad tím, zda je článek objektivní; někteří měli za to, že není možné uvádět kladné reference ve stejné míře jako ty negativně zabarvené, protože jich není tolik.
„Vzhledem k posledním úpravám jsem nucen zpochybnit neutralitu článku. Bylo přidáno velké množství informací vesměs negativního charakteru vůči Zemanovi. Takováto manipulace s článkem je závažným porušením zásad Wikipedie,“ stěžoval si jeden z editorů. ,,Myslím, že ke zpochybnění neutrality není důvod. Miloš Zeman je většinově hodnocen negativně a odráží se to v článku, protože na to jsou zdroje. Na jeho kladné hodnocení je výrazně méně zdrojů,“ reagoval na námitku editorský kolega.
Zeman odvolal Staňka z funkce. Poděkoval mu za odhalení zneužívání veřejných prostředků![]() |
Vedle vandalismu a sporů o výklad biografie prezidenta stojí za povšimnutí i odlišné jazykové mutace jeho hesla na Wikipedii. Do těch přispívá méně jedinců nebo jiná skupina, protože aktivitu omezuje znalost daného jazyka, o to více, když je „exotický“.
Anglicky mluvící wikipedisté popisují zejména Zemanovo prezidentství, názory a kontroverze. Kritika zaujímá i podstatnou část německé Wikipedie, která zmiňuje Zemanovy třaskavé výroky o sudetských Němcích a muslimech. Oproti tomu ruská, polská a čínská mutace odstavec „kontroverze“ vůbec nemají. Čínští i ruští wikipedisté zmiňují Zemanův vřelý vztah k jejich vlasti. Utváření Zemanova obrazu ve veřejném prostoru nechává Hrad klidným.„Wikipedii vůbec neřešíme,“ sdělil mluvčí Ovčáček.
Obecný zájem sáhnout a proměnit profily kontroverzních politiků je však značný, protože jde o platformu s puncem objektivní pravdy, kam aspoň občas klikne prakticky každý. Tu pomůže studentovi při psaní referátu, jindy zase novináři při orientaci v novém tématu či zvídavému čtenáři, jenž si chce doplnit znalosti.
Válka, která nebyla
Informace z Wikipedie tak plynou do dalších zdrojů a ovlivňují obecné povědomí o různých tématech. Zemanův profil byl loni na Wikipedii osmým nejnavštěvovanějším článkem, a možnost jeho úpravy proto láká jak wikipedisty, tak vandaly. V prostředí Wikipedie má slovo vandal specifický význam, souvisí s poškozením kredibility celého webu. Vandalové útočí převážně anonymně, jejich dohledání a zablokování je náročnější. Na druhé straně anonymní editace vyhodnocují wikipedisté jako méně seriózní a rychleji je odstraňují. Zvláště když plenitelé nepostupují příliš promyšleně – například vpisují sprostá slova. To umí odhalit počítačový program.
Těžší oříšek představují chytřejší vandalové, jichž je méně, ale přijít na ně trvá. Příkladem je článek o válce mezi Portugalskem a Maráthskou říší. Celá válka byla na Wikipedii podrobně popsaná, informace ozdrojované odkazem na literaturu. Jediný problém byl, že k žádné takové válce nikdy nedošlo a autor si celý průběh vymyslel stejně jako referenční literaturu. Heslo na anglické Wikipedii vydrželo pět let, než se pravda odhalila.