4. srpna 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Známý alkoholik.‘ Vandalové plení virtuálního Zemana, na Wikipedii se střetávají jeho fanoušci a odpůrci

Prezident Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman. | foto: ČTK

PRAHA Ve virtuálním světě internetové encyklopedie Wikipedie se nad heslem o Miloši Zemanovi střetávají ti, kdo ho chtějí lakovat narůžovo, a ti, kdo soudí, že negativní fakta převažují. Wikipedické heslo prezidenta patří v České republice k nejvyhledávanějším. Zatímco v české a anglické verzi tvoří značnou část hesla Zemanovy kontroverze, v ruské a čínské verzi o nich vůbec není zmínka.

Prezident patří do trojice tuzemských politiků, jejichž hesla museli správci encyklopedie zamknout proti libovolným zásahům. Takové vzedmutí emocí a potřebu mít názor vyvolává vedle Zemana – měřeno e-zámečky – jen ministerský předseda Andrej Babiš (ANO) a předseda SPD Tomio Okamura.

Válka o české politiky na Wikipedii - banner.

U Babiše, jak LN již v minulém týdnu popsaly, se vedou války o interpretaci: editoři se přou o příznaková slůvka, o to, jak mají události z premiérova života vyznít. U Zemana je to jiné: v jeho hesle řádí hlavně vandalové.

Wikipedické heslo prezidenta patří v České republice k nejvyhledávanějším.

Wikipedické heslo prezidenta patří v České republice k nejvyhledávanějším.

„Známý alkoholik, říká se mu Debylek“ je pasáž, již přidali letos na jaře do jeho profilu. Wikipedisté neboli editoři webu větu ihned odstranili. Podobných zásahů správci evidují víc, a právě proto článek raději zamkli vůči anonymním editacím. Tak drastické spory jako o Babiše, nad jehož biografií se správci vyloženě hádají, u Zemana nenastávají, to se pozná z historie diskusí a vratek, kdy se problematické pasáže mažou či vracejí.

Nad Zemanem se vedou polemiky, ale wikipedisté je zpravidla vyřeší na speciální diskusní stránce a nemusejí proti sobě bojovat přímo v článku o konkrétní pasáže textu. Jedním ze sporů například bylo, zda uvádět Zemanovi u jména titul CSc.

Prezident ve svém životopise nezmiňuje, že ho vlastní. Přesto titul vedle řady pochybných webů uvádějí i třeba stránky ministerstva vnitra v přehledu rozhodnutí o registraci do voleb či rektor Univerzity Karlovy ve stanovisku k Zemanově nejmenování profesorů.

Je vysoce pravděpodobné, že omyl rozšířila právě věta z Wikipedie: „Získal vědeckou hodnost kandidáta ekonomických věd (CSc.).“ Až po Zemanově zvolení na Hrad si neozdrojovaného titulu wikipedisté všimli a odstranili ho. Jiří Ovčáček LN potvrdil, že Zeman CSc. nemá. ,,Pan prezident si samozřejmě nikdy tento titul neuváděl. A ani ho nemohl získat, z VŠE byl za normalizace vyhozen komunisty a akademická dráha mu byla z politických důvodů znemožněna,“ řekl.

Hlavně rovnoměrně

Wikipedisté aktivně diskutovali také o popisu prezidentova nevalného stavu před šesti lety u korunovačních klenotů ve svatovítské katedrále. ,,Zeman se pohyboval nekoordinovaně, přidržoval se stěn a působil dojmem opilého člověka. Podezření na opilost později potvrdila účastnice ceremoniálu Miroslava Němcová,“ uvádí heslo v jedné pasáži. ,,Další účastník ceremonie Milan Štěch naopak prohlásil, že ze Zemana alkohol cítit nebyl. Zeman vysvětloval své vrávorání virózou,“ doplňuje následující odstavec, aby bylo učiněno zadost první zásadě Wikipedie: dát zaznít všem významným náhledům rovnoměrně, aby výsledek vyzníval neutrálně.

Správci se škorpili právě nad tím, zda je článek objektivní; někteří měli za to, že není možné uvádět kladné reference ve stejné míře jako ty negativně zabarvené, protože jich není tolik.

„Vzhledem k posledním úpravám jsem nucen zpochybnit neutralitu článku. Bylo přidáno velké množství informací vesměs negativního charakteru vůči Zemanovi. Takováto manipulace s článkem je závažným porušením zásad Wikipedie,“ stěžoval si jeden z editorů. ,,Myslím, že ke zpochybnění neutrality není důvod. Miloš Zeman je většinově hodnocen negativně a odráží se to v článku, protože na to jsou zdroje. Na jeho kladné hodnocení je výrazně méně zdrojů,“ reagoval na námitku editorský kolega.

Vedle vandalismu a sporů o výklad biografie prezidenta stojí za povšimnutí i odlišné jazykové mutace jeho hesla na Wikipedii. Do těch přispívá méně jedinců nebo jiná skupina, protože aktivitu omezuje znalost daného jazyka, o to více, když je „exotický“.

Anglicky mluvící wikipedisté popisují zejména Zemanovo prezidentství, názory a kontroverze. Kritika zaujímá i podstatnou část německé Wikipedie, která zmiňuje Zemanovy třaskavé výroky o sudetských Němcích a muslimech. Oproti tomu ruská, polská a čínská mutace odstavec „kontroverze“ vůbec nemají. Čínští i ruští wikipedisté zmiňují Zemanův vřelý vztah k jejich vlasti. Utváření Zemanova obrazu ve veřejném prostoru nechává Hrad klidným.„Wikipedii vůbec neřešíme,“ sdělil mluvčí Ovčáček.

Obecný zájem sáhnout a proměnit profily kontroverzních politiků je však značný, protože jde o platformu s puncem objektivní pravdy, kam aspoň občas klikne prakticky každý. Tu pomůže studentovi při psaní referátu, jindy zase novináři při orientaci v novém tématu či zvídavému čtenáři, jenž si chce doplnit znalosti.

Válka, která nebyla

Informace z Wikipedie tak plynou do dalších zdrojů a ovlivňují obecné povědomí o různých tématech. Zemanův profil byl loni na Wikipedii osmým nejnavštěvovanějším článkem, a možnost jeho úpravy proto láká jak wikipedisty, tak vandaly. V prostředí Wikipedie má slovo vandal specifický význam, souvisí s poškozením kredibility celého webu. Vandalové útočí převážně anonymně, jejich dohledání a zablokování je náročnější. Na druhé straně anonymní editace vyhodnocují wikipedisté jako méně seriózní a rychleji je odstraňují. Zvláště když plenitelé nepostupují příliš promyšleně – například vpisují sprostá slova. To umí odhalit počítačový program.

Těžší oříšek představují chytřejší vandalové, jichž je méně, ale přijít na ně trvá. Příkladem je článek o válce mezi Portugalskem a Maráthskou říší. Celá válka byla na Wikipedii podrobně popsaná, informace ozdrojované odkazem na literaturu. Jediný problém byl, že k žádné takové válce nikdy nedošlo a autor si celý průběh vymyslel stejně jako referenční literaturu. Heslo na anglické Wikipedii vydrželo pět let, než se pravda odhalila.