Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Podmínka pro otčíma za znásilnění nezletilé? Porušili jste zákon, kárá nejvyšší soud

ilustrační snímek foto: MAFRA

Krajský soud v Brně podmínečným trestem za znásilňování nezletilé jejím otčímem podle Nejvyššího soudu (NS) porušil zákon. Podmínka je podle rozhodnutí NS trestem nepřiměřeně mírným. Nejvyšší soud reagoval na stížnost ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), který ji podal. Otčím nezletilou dívku až pětkrát týdně nutil k sexu, případ vzbudil velkou pozornost.
  17:02

Napadené rozhodnutí Nejvyšší soud nemůže zrušit, jeho výrok by však mohl ovlivnit budoucí rozhodování justice v obdobných případech. O výsledku dnešního neveřejného zasedání informovala mluvčí Nejvyššího soudu Gabriela Tomíčková.

Rozsudek v případu otčíma, který nezletilou dívku až pětkrát týdně nutil k sexu, vzbudil po zveřejnění v médiích kritiku a protesty. Nejvyšší soud podle mluvčí shledal, že v důsledku jednostranného a zcela nedostatečného postupu odvolacího soudu se mimo jiné nesprávně aplikovala kritéria pro určení druhu a výměry trestu.

„Podle Nejvyššího soudu je uložený podmíněný trest odnětí svobody trestem nepřiměřeně mírným a nedostatečně reflektujícím postavení zvlášť zranitelné oběti a dopady spáchaného trestného činu na její život,“ uvedla Tomíčková.

Kauza se týká muže odsouzeného za znásilnění a výrobu dětské pornografie. Otčím si nezletilou dívku natočil při intimním styku, poté ji skoro rok a půl až pětkrát týdně nutil k sexu.

Před Okresním soudem ve Vyškově prohlásil vinu, Krajský soud v Brně tak už přezkoumával jen výrok o trestu. Původně uložené tříleté vězení podmínečně odložil na pět let.

NS: Odvolací soud favorizoval obviněného

Nejvyšší soud podle mluvčí shledal, že v důsledku jednostranného a zcela nedostatečného postupu odvolacího soudu se mimo jiné nesprávně aplikovala kritéria pro určení druhu a výměru trestu.

25. ledna 2024

„Podle Nejvyššího soudu je uložený podmíněný trest odnětí svobody trestem nepřiměřeně mírným a nedostatečně reflektujícím postavení zvlášť zranitelné oběti a dopady spáchaného trestného činu na její život,“ uvedla Tomíčková.

Z rozsudku NS mimo jiné také plyne, že odvolací soud podle NS přecenil především obhajobu obviněného a současně objektivně neposuzoval osobu poškozené. „Je patrné, že se odvolací soud jednostranně zabýval okolnostmi ve prospěch obviněného, nepřiměřeně favorizoval jeho osobní a rodinné poměry, aniž by zohlednil zásadní dopady spáchaného trestného činu do života poškozené,“ poukázal Nejvyšší soud.

Otčím si dívku natočil při intimním styku, poté ji skoro rok a půl až pětkrát týdně nutil k sexu. Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž už dříve uvedl, že mu právní úprava nedává možnost podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Blažek k NS ale podal stížnost pro porušení zákona. V dané procesní situaci ale NS nemůže rozsudek zrušit, výrok má pouze akademickou povahu. Věc nicméně posuzuje i Ústavní soud.

Stížnost dívka podala z pozice poškozené, domáhá se například práva na účinné vyšetřování. Brněnský krajský soud odůvodnil verdikt tak, že přihlédl k doznání pachatele, jisté míře sebereflexe i k jeho závazkům vůči zbytku rodiny i vůči oběti, které by měl platit odškodnění. Soud také uvedl, že „prvotní impuls k intimnímu sexuálnímu kontaktu vzešel od poškozené“.

Oběť se podle médií po verdiktu pokusila o sebevraždu a je v psychiatrické péči. Krajský soud přitom vycházel z předpokladu, že její psychická újma je spíše mírnější, s pozitivní prognózou. Případ vyvolal protesty, konaly se demonstrace za práva obětí znásilnění.

Autor:

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...